تب در نوزادان در واقع نوعی دفاع در مقابل باکتری ها و ویروس هاست که توسط سیستم ایمنی بدن انسان صورت میگیره. به همین خاطر بعضی از محققان فکر میکنن اگه دمای بدن انسان مقداری بالا بره باعث کمک به سیستم ایمنی برای مقابله موثرتر با بیماری ها میشه (دمای مناسب برای باکتری ها و ویروس ها 37 درجه سانتی گراده). علاوه بر این تب باعث میشه که بدن گلبول سفید و پادتن بیشتری برای مقابله با بیماری ها تولید کنه. از طرف دیگه اگه دمای بدن انسان خیلی بالا بره، خوردن و نوشیدن و خوابیدن برای انسان سخت میشه و بهبود یافتن رو سخت تر میکنه.

اگه کودک یا نوزاد شما تب داشته باشه اما روی رفتارش تاثیری نذاره یعنی روی خوردن و خوابیدن و سایر فعالیت های روتین او تاثیری نذاره، اصلا نیازی نیست که داروی خاصی به کودک یا نوزادتون بدین. فقط لازمه که مقداری زیادی شیر مادر یا شیرخشک بهش بدین تا مایعات بدنش حفظ بشه و موقع خواب هم لباس زیادی بهش نپوشونید.

در صورت تب داشتن نوزاد چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

درصورتی که نگران بیمار بودن فرزندتون هستین بهتره که حتما به پزشک مراجعه کنین، مهم نیست که دمای بدنش چه مقدار باشه. اما به طور کلی در موارد زیر به پزشک مراجعه کنین:

  • تب در نوزادان سه ماهه و کمتر بسیار حساس و خطرناکه. اگه دمای بدن نوزاد شما 38 درجه سانتی گراد یا بیشتر باشه باید فورا به پزشک مراجعه کنین. نوزادی با این سن باید حتما مرود معاینه قرار بگیره.
  • برای نوزادان بزرگتر از سه ماه بهتره به رفتار کودکتون دقت کنین؛ اگه خوب به نظر میرسن و به خوبی مایعات میخورن نیازی به پزشک نیست تنها زمانی باید به پزشک مراجعه کنین که تب بیشتر از 24 ساعت ادامه پیدا کنه.
  • در صورتی که دمای بدن نوزاد سه تا شش ماهه بالاتر از 38.3 درجه باشه به پزشک مراجعه کنین. اگه دمای بدن یه نوزاد شش ماهه یا بزرگتر بیشتر از 39.4 درجه باشه یا علائمی مثل ضعف اشتها، سرفه، اسهال و استفراغ داشته باشه، باید به پزشک مراجعه کنین.
تب در کودکان و نوزادان

تب در کودکان و نوزادان

کاهش تب نوزادان با استفاده از استامینوفن

استامینوفن به کاهش تب کمک میکنه اما باید دقت کنین که بدون مشورت پزشک اطفال نباید هیچ دارویی به نوزادتون بدین (بخصوص نوزادان کمتر از دو ماه). حتما طبق دستورالعمل مصرف همراه دارو از اون استفاده کنین، معمولا نحوه استفاده براساس سن و وزن کودک متغیره. برای اندازه گیری مقدار داروی مصرفی هم حتما از وسایل دقیق استفاده کنین نه قاشق غذاخوری و امثال اون.

دوز مصرف استامینوفن رو رعایت کنین

دوز مصرف استامینوفن رو رعایت کنین

حمام کردن نوزاد به کاهش تب کمک میکنه

حمام کردن یه روش دیگه برای پایین آوردن تب نوزاده. کودک رو درون یه سطل آب گرم (حدود 5 سانتی متر آب از کف سطل) قرار بدین. بهتره دمای آب بین 29 تا 32 درجه سانتی گراد باشه. از یه لیف حمامی تمیز برای خیس کردن دست ها و پاها و بدن کودک استفاده کنین. اگه کودک بیقراری کنه یا به خودش بلرزه، اون رو از سطل خارج کنین. لرزیدن باعث بیشتر شدن تب میشه.

حمام کردن برای کاهش تب نوزادان

حمام کردن برای کاهش تب نوزادان

سطح مایعات بدن کودک رو حفظ کنین

محققان به والدین توصیه میکنن که سعی کنن آب بدن کودکان تب دار رو به خوبی حفظ کنن. استفاده از نوشیدنی های سرد برای خنک نگه داشتن کودکان راه حل مناسبیه و باعث میشه که کودکان احساس راحتی کنن. کودکان به خاطر عرق کردن در زمان تب، مایعات بدن خودشون رو از دست میدن. نوشیدنی های تجاری الکترولیت آماده، آب موردنیاز بدن کودکان رو تامین میکنن و باعث میشن که حالشون بهتر بشه. این نوشیدنی ها رو میتونین از داروخانه ها بخرین و بهتره که طبق دستورالعمل روی بطری مصرف بشن.

فرزندتون باید به خوبی مایعات بخوره

فرزندتون باید به خوبی مایعات بخوره

دمای اتاق رو تنطیم کنید

وقتی که نوزادتون تب داره باید کاری کنین که آروم و راحت باشه. بهتره که در یه اتاق خنک استراحت کنه. دمای مناسب اتاق نوزاد در صورت تب داشتن، بین 21 تا 23 درجه سانتی گراده. با استفاده از یه پنکه میتونید هوا رو به گردش در بیارین. همچنین بهتره که به تن نوزادتون لباس پنبه ای سبک بپوشین تا به کاهش تب نوزادتون کمک کنه.

دمای اتاق نوزاد رو تنطیم کنین

دمای اتاق نوزاد رو تنطیم کنین

به این مطلب امتیاز بده