استرس شب امتحانات یکی از استرسهایی که همه دانش آموزان تو فصل امتحانات باهاش مواجه میشن. این استرس باعث میشه که بعضی از بچه ها از مدرسه فراری بشن و هیچ میل و رغبتی برای درس خوندن نداشته باشن. برای مقابله با استرس ابتدا باید دلایل این اضطراب رو بررسی کنین و بعد با کودکتون همراه باشین با رژِیم غذایی مناسب و راهکارهای دیگه استرس رو ازشون دور کنین. در مطلب زیر چند نکته برای جلوگیری از استرس شب امتحان یاد آوری کردیم تا بهتون کمک کنیم تا فرزند دلبندتون دیگه شب امتحان استرس نداشته باشه.

در دوره امتحانات همراه دانش آموز باشید

مطمئن بشین که فرزندتون جایی رو برای مطالعه انتخاب کرده مناسب و راحته یا نه؟ در خوندن مطالب و نکته برداری راهنماییش کنین. برنامه ریزی براشون کنین تا وقت کافی برای خوندن کلیه مطالب داشته باشن. برای کمک به انگیزه درس خوندن فرزندتون رو تشویق کنین تا در مورد اهدافش در زندگی فکر کنه و یه هدف خوبی رو برای درس خوندن انتخاب کنه. اگه کودکتون استرس برای آخر ترم داشت باهاش صحبت کنین و بهش بگین که این اضطراب یه حس طبیعیه که همه دانش آموزا باهاش مواجه میشن. بهش کمک کنین تا بجای فرار کردن به ترسش غلبه کنه. میتونین قبل روز امتحان ببرینش مدرسه و فضایی که قراره امتحان اونجا برگزار بشه رو از نزدیک ببینه و استرسش کم بشه.

خواب کافی برای دوره امتحانات بسیار مهمه

خواب خوب، تفکر و تمرکز رو بهبود میبخشه. هر شب باید به مدت هشت ساعت بخوابین مخصوصا شب قبل امتحانات. ساعت خوابتونو تنظیم کنین و شب خیلی زود بخوابین. سعی کنین شب امتحان فقط مطالب درسی رو مرور کنین و از خوردن نوشیدنی هایی مثل قهوه، نسکافه دوری کنین چون باعث میشه که استرستون بیشتر بشه و نظم خوابتون بهم بریزه. اگه خواب کافی داشته باشین فردا سر جلسه با کلی انرژی روبرو میشین و به تمام سوالها جواب میدین و خسته نیستین، پس در زمان امتحانات خواب کافی رو فراموش نکنین.

به اندازه کافی بخوابین

به اندازه کافی بخوابین

ورزش کردن رو فراموش نکنین

ورزش کردن میتونه به افزایش سطح انرژی کمک کنه. این کار باعث میشه که ذهنتون آروم بشه و استرستون رو از بین میبره. مهم نیست چه ورزشی بکنین همه فعالیتهای فیزیکی مثل پیاده روی، شنا، فوتبال، دوچرخه سواری و یا رقص میتونه بهتون خیلی کمک کنه. مدیتیشن هم یکی دیگه از راه های حفظ تمرکزه، در حالی که سلامت روحی و جسمی رو تضمین میکنه، کاهش استرس قبل از امتحان رو هم به همراه داره. ورزش کردن باعث میشه که حافظه و قدرت یادگیری مغز افزایش پیدا کنه بنابراین ورزش کردن رو در زمان امتحانات فراموش نکنین.

ورزش کردن رو فراموش نکنین

ورزش کردن رو فراموش نکنین

تغذیه مناسب، ضروری برای کاهش استرس امتحان

رژیم غذایی متعادل برای سلامت کودکتون حیاتیه و میتونه در طول دوره امتحانات بهش کمک کنه تا احساس خوبی داشته باشن. اونهارو تشویق کنین تا تنقلات سالم رو انتخاب کنن و بخورن. به اندازه کافی غذا بهشون بدین سعی کنین از مواد غذایی استفاده کنین که سطح انرژیشونو در تمام طول روز حفظ کنه و از تنقلاتی مثل چیپس و شیرینی و همبرگر دوری کنین چون این مواد غذایی کودکتون رو بیش از حد تحریک به هیجان میکنه و در نتیجه استرسشونو بالا میبره، به غیر از این هم این نوع مواد غذایی اکثرا حس سیری کاذب رو در بدن ایجاد کردی و کودکتون در طول روز انرژی کافی نخواهد داشت.

تغذیه مناسب

تغذیه مناسب

درس خوندن فقط شب امتحان نیست

مطالب درسی رو جمع نکنین برای شب امتحان سعی کنین تو طول دوره تحصیلی بخونین و یاد بگیرین. یک یا دو هفته قبل امتحان برنامه ریزی کنین و همه درسهاتون رو بخونین. مطالبی که یه مقدار سخته و گیجتون میکنه رو با ماژیک هایلایت کنین و یا یادداشت برداری کنین و دوباره بخونین یا اگه متوجه نشدین از دوستتون بپرسین. اگه یه برنامه ریزی دقیق داشته باشین دیگه استرس و اضطرابی شب امتحان ندارین.

درس خوندن فقط شب امتحان نیست

درس خوندن فقط شب امتحان نیست

5/5 - (1 امتیاز)