چطور استرس کودکم رو کم کنم؟

بیشتر والدین چون خودشون از کودک مراقبت میکنن و نیازهای فرزندشون را تأمین میکنن خیلی به عوامل استرس زا توجهی ندارن. استرس کودکان با استرس افراد بالغ تفاوت دارد. استرس در کودک سن کم به شکل مکیدن انگشت، ناخن جویدن،...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:

بیشتر والدین چون خودشون از کودک مراقبت میکنن و نیازهای فرزندشون را تأمین میکنن خیلی به عوامل استرس زا توجهی ندارن. استرس کودکان با استرس افراد بالغ تفاوت دارد. استرس در کودک سن کم به شکل مکیدن انگشت، ناخن جویدن، شب ادراری و در کودکان کمی بزرگتر میتونه به شکل پرخاشگری، دروغ گفتن و بی نظمی نمایان بشه. استرس در کودکان علائم جسمانی و روان شناختی داره. مثل تیرکشیدن قفسه سینه، بی تمرکزی، گیجی و بی علاقگی به بازی. در اینجا چند نکته ساده بهتون پیشنهاد میکنیم که میتونه استرس کودکتون رو کم کنه.

کاهش استرس در کودکان با ورود به دنیای کودکانه

میتونیم برای ورود به دنیای زیبای کودکی از زبان خودشون استفاده کنیم با زبان کودکانه بهش نزدیک بشیم و اونها رو تشویق به بروز احساساتشون کنیم. با این روش علاوه بر بیشتر شدن روابط احساسی بین ما و فرزندمون، بهش کمک میکنیم تا غم و ترس خود را بشناسه و باهاش مواجه بشه. مثلا وقتی از چیزی ناراحت شد و خشمگین شد با زبان ملایم به سمت او بریم و دلیلش را بپرسیم و با همفکری با خودش به راه حلی برای ناراحتیش برسیم.

ورود ب دنیای کودکان با زبان کودکی

ورود ب دنیای کودکان با زبان کودکی

 لحظات شاد بهترین هدیه برای کودک

سعی کنین لحظه های خوبی را برای کودک بوجود بیارین. برای او لطیفه بگین همراه هم شعر بخونین و دست بزنین و یا کارتون خنده دار ببینین. چون خندیدن باعث میشه که کودک دیگه به چیزی فکر نکنه و شاد باشه و استرسی هم نداشته باشه و یا کمتر به سراغش بیاد.

لحظات شاد بهترین هدیه برای کودک

لحظات شاد بهترین هدیه برای کودک

به زانو در آوردن استرس با ورزش

گاهی اوقات یک فعالیت سرگرم کننده مانند ورزش میتونه در کاهش استرس کودک شما کمک کنه. همه بچه ها ورزش کردن رو دوست دارن مثل دویدن، شنا کردن و… کارهایتان را کم کنین و همراه بچه ها به پیاده روی و پارک برین و گاهی وقتها اونها رو به استخر ببرین تا شنا کنن. کودکان بعد از شنا کردن انرژی زیادی میگیرن و این باعث میشه تا کارهای دیگشون رو به خوبی انجام بدن.

به زانودرآوردن استرس با ورزش

به زانودرآوردن استرس با ورزش

دعوا در حضور کودک ممنوع

رابطه خوب و صمیمی بین خانواده ها خیلی مهمه، هیچ وقت جلوی کودک خود با همسرتون جروبحث نکنین چون باعث اضطراب و نگرانی در کودک میشه. وقتی که پدر و مادر جلوی چشم کودکشون با هم دعوا میکنن باعث میشه که کودک دچار آشفتگی، اضطراب، نگرانی و ناامیدی بشه. درنتیجه استرس اونها میتونه باعث ایجاد مشکلات یادگیری و تحصیلی در مدرسه بشه.

دعوا در حضور کودک ممنوع

دعوا در حضور کودک ممنوع

 تلاش غیر مستقیم برای رفع استرس کودک

بجای اینکه مستقیم در مورد استرس کودک از او سوال کنین به صورت غیر مستقیم به استرس کودک پی ببریم. با استفاده از اسباب بازیها، بازی های فکری و داستان پردازی از کودک میخوایم که مشکلش رو بگه. چون کودکان مانند بزرگسالان قادر نیستن احساساتشون رو بیان کنن. وقتی فرزندتون را در زمان داستان درگیر میکنین اونها رو قادر میسازین تا به راحتی استرسشون رو بیان کنن.

تلاش غیرمستقیم

تلاش غیرمستقیم

آغوش والدین بهترین آرامبخش برای کودک

استرس کودک با بغل کردن کسی که علاقه زیادی به او داره کاهش پیدا میکنه. کودک خود را بغل کنین چون در آغوش شما احساس امنیت و آرامش میکنه و همچنین باعث کاهش استرس و گریه اش میشه. میزان ضربان قلب را تثبیت و دمای بدن کودک را حفظ میکنه.

آغوش والدین بهترین ارامبخش

آغوش والدین بهترین ارامبخش

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیل ارت

کسب درآمد در خانه از اینترنت

کوپن تخفیف 20 درصدی 2nafare