اجاره نشینی و زندگی تو خونه های اجاره ای محدودیتهایی داره که اجازه نمیده هرطور که باب میلمون هست خونه رو طراحی کنیم. شاید خیلی اوقات دوست داریم تغییراتی تو سر و شکل خونه بدیم اما محدودیتهای قراردادی مانع اینکار میشن و از طرفی دلمون نمیخواد برای خونه ای که مال خودمون نیست خیلی تلاش کنیم و زحمت بکشیم. اما هیچ وقت این جمله ی طلایی رو فراموش نکنید که “عدم محدودیت دشمن هنر و خلاقیته”. اگه بتونیم از محدودیت هایی که داریم بعنوان یک چالش برای نوآوری و خلاقیت استفاده کنیم، قطعا میتونیم محیط زندگی منحصر به فردی داشته باشیم بدون اینکه پول زیادی خرج کنیم یا تغییرات دائمی ایجاد کنیم.

در  این مطلب به نکاتی اشاره میکنم که میتونه محیطی راحت در کنار حس مالکانه به خونه ی اجاره ای رو فراهم کنه بدون اینکه نگران موقتی بودنش باشیم.

رنگ آمیزی دیوارها بهترین ایده در تغییر دکوراسیون

اگه فکر میکنید دیوارها نیاز به رنگ آمیزی دارن حتما این رو با صاحبخونه درمیون بگذارید. اونها در اکثر موارد موافق این کار هستند چون باعث زیباسازی و نو شدن خونه میشه. بعضی ها فکر میکنن که فقط میتونن خونه ای با مالکیت شخص خودشون رو رنگ آمیزی کن اما رنگ آمیزی دیوارها یکی از بهترین راه های راضی نگهداشتن صاحبخونه ها هم محسوب میشه چون بدون هیچ تغییر اساسی خونه رو بازسازی میکنید. از رنگ سفید برای دیوارها و کابینت استفاده کنید تا چهره ی جدیدی به خونه بدین.

انتخاب لامپ و لوستر مناسب برای خونه

روشنایی و نور مناسب در هر فضایی اولویت برای دید خوب دکوراسیون محسوب میشه که معمولا تو خونه های اجاره ای کمتر بهش توجه میشه. از لامپ و لوستر های کوچیک اما پرنور با ظاهری خیره کننده استفاده کنید تا با پرتوی از سایه های درخشان و رنگی در فضا تنوع ایجاد کنین. استفاده از یک لوستر یا لامپ جمع و جور نه تنها جای زیادی رو اشغال نمیکنه بلکه به زیبایی بیشتر فضا کمک میکنه تا بتونید جلوه های نامناسب خونه رو پوشش بدین.

انتخاب لامپ و لوستر مناسب

انتخاب لامپ و لوستر مناسب

ایجاد هارمونی در فضا با انتخاب درست مبلمان

در انتخاب مبلمان برای خونه ی جدید دقت کنید تا بتونید حداقل چند قطعه مبلمان متفاوت و مستقل برای هر فضا داشته باشین. استفاده از آثار هنری یا لوازم خونگی هم انتخاب خوبی میتونه باشه که چشم انداز خاصی به هر اتاق میده. مثل انتخاب یک یا دو صندلی راحتی با رنگ خاص. اگه در قراردادتون قید شده که نمیتونید خیلی روی طراحی دیوارها مانور بدین و تابلوهای زیادی روش نصب کنین این محدودیت رو با انتخاب قطعات بزرگتری از تابلوها و دیگر آثار هنری از بین ببرین. با این ترفند حفره های کمتر و درنتیجه آسیب کمتری به دیوار میزنید.

انتخاب مبلمان با رنگ های خاص

انتخاب مبلمان با رنگ های خاص

راهی برای پنهان کردن کفپوش های نامناسب پیدا کنید

کفپوش های زشت و بدقواره یکی از مشکلات خونه های اجاره ایه. از اونجاییکه ترمیم کفپوش ها یا تغییر در اونها امکان پذیر نیست از طرف دیگه خریدن فرش هم ایده ی پرهزینه ای محسوب میشه پس سعی کنید روی قالیچه ها مانور بدین. قالیچه ها ترفندهای کم هزینه ای هستن برای اینکه رنگ و هیجان به فضا اضافه کنید. با انتخاب مناسب از انواع قالیچه ها در ابعاد و رنگ های مختلف میتونید هم پوشش کف و هم دیوارها رو پنهان کنید.

مبل طرح دار و قالیچه مناسب برای پوشش نمای کف

مبل طرح دار و قالیچه مناسب برای پوشش نمای کف

انتخاب پرده ی مناسب برای پنجره ها

شاید سایز پنجره های خونه باب میلتون نباشه اما تغییر دادن سایز پنجره ها کار خیلی سختیه که شما تنها با استفاده از پرده هایی مناسب با پنجره ها میتونید با اونها هماهنگ شید. برای اینکار لازم نیست خیلی سرمایه گذای کنید. پرده ای سبک و کم هزینه و مناسب انتخاب کنید که در عین حال بتونه نور و گرما و رنگ به فضا ببخشه و به راحتی بتونید باز و بستش کنید و به مکان دیگه ای منتقلش کنید.

پرده ی متناسب با ابعاد پنجره

پرده ی متناسب با ابعاد پنجره

هارمونی پرده و پنجره و سایر مبلمان

هارمونی پرده و پنجره و سایر مبلمان

ایجاد خلاقیت در فضا با چیدمان درست و انتخاب مبلمان رنگی و نرم

شاید با انتخاب چند کوسن رنگی یا تزیینات شاد و رنگارنگ فکر کنید میتونید فضا رو زیباتر نشون بدین اما اینکه بتونید هارمونی مناسبی بین مبلمان و کفپوش و دیوارها ایجاد کنید نکته ی خیلی مهمیه. برای اینکه فضای زیبا و جدیدی برای اتاق خواب داشته باشین حتما از پارچه های رنگی و نازک کتان برای کوسن ها یا روتختی استفاده کنید.

از مبلمان مناسب استفاده کنید تا با شرایط وفق پیدا کنید

از مبلمان مناسب استفاده کنید تا با شرایط وفق پیدا کنید

کوسن ها یکی از ساده ترین ترفندها برای پاشیدن رنگ به  فضا هستن که استفاده ازشون برای اتاق پذیرایی و اتاق خواب ایده ی خوبیه تا به فضا نمای بهتری بدین.

استفاده از کوسن رنگی و زیبایی در دکوراسیون

استفاده از کوسن رنگی و زیبایی در دکوراسیون

در اثاثه و لوازم جانبی تغییر ایجاد کنید

یکی از تغییراتی که ممکنه صاحبخونه ها هم متوجه امکان تغییرش نباشن اینه که شما وسایل جانبی و جزییات یک خونه رو عوض کنید مثل دستگیره های داخلی درها یا دستگیره ی کابینت ها، کمد و …  از لوازمی مثل آویزهای تزیینی استفاده کنید. با اینکار یک چیز ساده و نسبتا عادی رو به چیزی خاص و به یاد موندنی تبدیل می کنید. دستگیره های زیبا رو میشه به راحتی روی کابینتها نصب کرد و چشم انداز نامناسب درب هارو به زیبایی پوشش داد.

تعویض دستگیره کابینت ها

تعویض دستگیره کابینت ها

به امید خونه دار شدن همه ی اجاره نشین ها : )