چگونه پولدار شویم؟ (روش ثروتمند شدن/حتی اگر الان سرمایه ای ندارید)

تا حالا با خودتون فکر کردید چرا بعضی ها پولدار و بعضی ها فقیر هستند؟ شاید فکر کنید این موضوع بستگی به شانس آدمها، خانواده یا کشوری که در اون متولد میشن، یا کمی و زیادی موقعیت های کاری باشه....

سعیده علیزاده
سعیده علیزاده آپدیت:
با ذهنتون پولدار شوید حتی اگر چیزی ندارید

تا حالا با خودتون فکر کردید چرا بعضی ها پولدار و بعضی ها فقیر هستند؟ شاید فکر کنید این موضوع بستگی به شانس آدمها، خانواده یا کشوری که در اون متولد میشن، یا کمی و زیادی موقعیت های کاری باشه. بله، اینها میتونن فاکتورهای تاثیرگذاری بر وضعیت مالی افراد باشن. اما دلیل اصلی تر یک چیز دیگه است.

طرز فکر غنی یا فقیر هست که ثروت آینده ما رو معلوم می کنه!

این یعنی چی؟ به جای اینکه تقصیر رو گردن شرایط بندازیم و مدام بپرسیم چرا بقیه پولدار هستند و ما نیستیم، بهتره نگاهی به وضعیت ذهنمون بندازیم. باورهای ما قوی ترین نیروهایی هستند که فرمون زندگی ما رو به دست خودشون گرفتند. اگه همیشه توی زندگیتون فقیر بودین، احتمالا فکر می کنید مابقی عمرتون هم فقیر خواهید بود. برعکس، اگه همه عمرتون ثروتمند بودین، فکر می کنید مابقی عمرتون رو هم ثروتمند خواهید بود.

این همون طرز فکر غنی و فقیر هست که آدمهای مختلف می تونن داشته باشن. حالا تفاوتهای این دو نقطه نظر رو با هم مقایسه کنیم.

10 تفاوت کلیدی بین ذهن و رفتار آدمهای فقیر و آدمهای پولدار

1. شک گرایی یا اعتماد؟

آدمهای فقیر همیشه به همه چیز شک دارن و فکر می کنن همه دنبال قاپیدن پولشون هستند. خیلی وقتها به طور غیر منطقی قیمت بالای یک محصول رو محکوم می کنند، بدون اینکه از نحوه قیمت گذاری و روند کسب و کار پشتش خبر داسته باشن. در عوض آدمهای پولدار اطمینان بیشتری در خیلی از موضوعات دارن. ممکنه با خودتون بگید خب آدمهای پولدار اطمینان دارند چون پول دارن! اما به این فکر کنید که اونها تمرکزشون رو روی به دست آوردن چیزها میگذراند، نه از دست دادن چیزها!

2. مشکلات یا راه حل ها؟

آدمهای فقیر معمولا سر هر موضوعی نقطه نظر منفی تری دارن. انگار که بیشتر دنبال مشکلاتشون هستن تا راه حل ها و این مشکلات رو گردن هر چیزی میندازن اما به فکر راه حل نیستن. اما آدمهای پولدار حتی اگر در شرایط خوبی بزرگ نشده باشن، خودشون رو مسئول زندگیشون میدونن و برای رفع مشکلاتشون دست به عمل می زنن. اونها قبول کردن که زندگی قراره موانعی رو سر راهشون قرار بده، و رفع این موانع فقط به اعمال اونها بستگی داره.

آدمهای پولدار برای تحقق خواسته هاشون عمل می کنن

آدمهای پولدار برای تحقق خواسته هاشون عمل می کنن

3. ذهنیت “اونها” یا “ما”

معمولا در حین کار، آدمهای فقیر خودشون رو از بقیه اعضای شرکتی که توش کار می کنن سوا می کنن. ایجاد ذهنیت “اونها” و “ما” یعنی به اندازه کافی مسئول نیستید که نقش شغلی خودتون رو جزئی از یک شرکت به صورت کلی ببینید. وقتی ذهنیت “ما” بودن از خودتون نشون بدید، به این معناست که اهل سرمایه گذاری و تعهد طولانی مدت هستید.

4. فرضیات یا سوال ها؟

اینکه به جای سوال پرسیدن، بر اساس فرضیات توی ذهن خودتون تصمیم بگیرید باعث میشه فرصت های زیادی رو از دست بدین. مثلا اینکه بگید “فکر نمی کنم توی این شهر کار درست حسابی پیدا بشه، پس ولش کن!” شما رو در زندگی جلو نمیبره. در عوض با سوال کردن میتونید فرصت های بهتری برای رسیدن به موفقیت به دست بیارید. “چرا درباره شغلی که میخوام پرس و جو نکنم؟” “باید به این شرکت ایمیل بزنم و ببینم شرایط استخدامشون چطوره”. اینها راهکارهایی پیشرفت دهنده بهتری هستند.

تفکر غنی میگه بهتره بگردی و شغل مورد علاقه ات رو پیدا کنی، تا اینکه منتظر باشی یک نفر تو رو برداره و سر اون پست بذاره

تفکر غنی میگه بهتره بگردی و شغل مورد علاقه ات رو پیدا کنی، تا اینکه منتظر باشی یک نفر تو رو برداره و سر اون پست بذاره

5. اهمیت پول یا اهمیت زمان؟

آدمهای فقیر شدیدا قبول دارن که اگه ساعت های بیشتری کار کنن و پول بیشتری در بیارن، زندگیشون بهتر میشه. اینجور باورها ممکنه نسل اندر نسل به آدم ها انتقال داده بشه، اما توی این دوران بهتره حواستون به ارزش وقت و کیفیت وقتی که میگذرونید باشه. آدمهای پولدار بیشتر روی زمانشون تمرکز می کنن تا پول! معمولا شغل این افراد کارهایی هست که بهشون احساس لذت میده، نه اینکه صرفا برای پول درآوردن اون کار رو انجام بدن.

6. انتقاد یا قدردانی؟

غر زدن و انتقاد کردن از عادت های آدمهای فقیره. این مسئله از دیدگاهی که فکر می کنه اکثر چیزهای زندگی درست و رو به راه نیستند نشات می گیره. داشتن ذهنیت قدردان باعث میشه جنبه های مثبت زندگیتون رو – هر چیزی که هست – بیشتر به دست بیارید. حتی پول بیشتری!

7. رقابت یا خلاقیت؟

آدمهای فقیر همیشه در رقابتند. این یعنی به کارهای آدمهای دیگه نگاه می کنن و سعی می کنن ازشون تقلید کنن. مشکل این مسئله اینجاست که هیچوقت روش جدیدی برای انجام کارها ارائه نمیدن و به خاطر همین فضای زیادی برای رشدشون درست نمی کنن. اما آدمهای موفق سعی می کنن بدون مقایسه یا رقابت با دیگران چیزی رو به دست بیارن.

ذهنیت فقیر اهل رقابته و ذهنیت غنی اهل خلاقیت

ذهنیت فقیر اهل رقابته و ذهنیت غنی اهل خلاقیت

8. نصحیت تازه کار یا نصیحت کارشناس؟

درخواست راهکار از دیگران برای کمک کردن به شرایط کارتون خیلی خوبه، اما آدمهایی که موفق نیستند معمولا نصیحت های بی اساس و بی ارزش آدمهای بدون صلاحیت رو بدون پرسش قبول می کنن و این گمراه ترشون می کنه. در عوض آدمهای موفق از هر کسی مشورت نمیخوان و حتی حاضرن برای گرفتن مشاوره درست پول خرج کنن! نظر حرفه ای یعنی نظری که وسعت دید بیشتری داره و بیشتر به عنوان یک سرمایه گذاری در نظر گرفته میشه تا یک خرج روزمره.

9. راه ارزان یا بهترین راه؟

شبیه به همین مورد قبلی که گفتم، آدمهای فقیر همیشه دنبال ارزان ترین راهکار هستند. مثلا موقع خرید لباس، همیشه به سمت ارزان ترین ها و قسمت حراجی ها می روند و در آخر چیزی میخرن که به نظر میرسه یه معامله عالی و ارزونه، اما خیلی وقتها چیزهایی که از حراجی ها خریداری میشن اصلا پوشیده نمیشن. آدمهای پولدار با هر خریدشون سرمایه گذاری می کنن و درباره تصمیماتی که میگیرن آگاه ترن. اونا ترجیح میدن یک محصول رو با قیمت و کیفیت بالا بخرن و پولشون رو روی حراجی ها هدر ندن.

آدمهای پولدار توسط حراجی ها جذب مغازه ها نمیشن

آدمهای پولدار توسط حراجی ها جذب مغازه ها نمیشن

10. حواس پرتی یا تفکر؟

آدمهایی که به راحتی به وسیله ی تلویزیون و گوشی های هوشمند حواسشون پرت میشه، معمولا وقت زیادی برای فکر کردن به زندگی و پیدا کردن راه حل ها ندارن. این آدمها کمتر کتاب می خونن و اصلا به یاد گرفتن کارهای جدید و گذروندن دوره های جدید فکر نمی کنن. دیدگاه فقیر از اینجا نشات میگیره که آدمهای فقیر وقت خودشون رو برای شرکت در فعالیت ها صرف نمی کنن و ترجیح میدن حواس خودشون رو دائما پرت کنن. باید باور داشت که علم یعنی قدرت و توانایی شناختن خود از بهترین خصلت هایی هست که در راه موفقیت می تونه کمکتون بکنه.

ذهنیت غنی میگه باید راجع به مسائل جدی زندگیت فکر کنی و براش وقت بذاری، نه اینکه دائما حواس خودت رو پرت کنی

ذهنیت غنی میگه باید راجع به مسائل جدی زندگیت فکر کنی و براش وقت بذاری، نه اینکه دائما حواس خودت رو پرت کنی

پس فرقی نمی کنه از کجا شروع می کنید و چقدر پول دارید، موضوع اصلی طرز فکر شماست! ذهنیت فقیر باعث میشه همون رو به خودتون جذب کنید و چرا از الان شروع نمی کنید که سرنوشت خودتون رو تغییر بدید؟ از الان به بعد ذهنیت غنی بودن رو با خودتون تمرین کنید و ببینید چه تغییراتی براتون پیش میاد. نه فقط از نظر مالی، بلکه به طور کلی در زندگیتون!