چاقی و اضافه وزن این روزها به یکی از اصیل ترین دغدغه های مردم تبدیل شده. هر روز یک رژیم غذایی تازه یا یک داروی جدید وارد بازار میشه، اما برای تشخیص بهترین روش باید نسبت به این بیماری شناخت کامل داشت. در ادامه توضیحاتی برای شناخت این عارضه گفته میشه و بعد راهکارهای رایج رو توضیح میدیم تا مخاطب با شناخت کامل، بهترین انتخاب رو داشته باشه.

شناخت و درمان چاقی

شناخت و درمان چاقی

چرا من چاقم؟

 • چاقی تو آدمهای مختلف علتهای مختلف داره. یکیش عوامل ژنتیکی یا همون ارثیه. مولفه­ های مختلفی وجود داره که میتونه با به ارث رسیدنش باعث چاقی بشه. مثل پرخوری. آمارها نشون میده حدود 3 درصد چاقی ها مربوط به این نوع عوامله.
 • علت دوم که میشه بهش اشاره کرد مشکلات هورمونیه که سه مدله، یکی کاهش فعالیت تیروئید، دومی بیماری کوشینگ (در این بیماری فقط تنه چاق میشه) و سومی هورمونهای جنسی (چاقی به دنبال برداشتن تخمدان­ها) و یه نوع دیگه هم داره که چاقی مربوط به افزایش یا کاهش ترشح هورمونهای استروژن و پروژسترون هست.
 • علت سوم چاقی به دلیل مصرف دارو که در وهله ی اول قرص های ضد بارداری از شایع ترین عوامل افزایش وزنه و بعد داروهای آرامبخش، داروی اعصاب و ضدافسردگیه.
 • علت چهارم افزایش مصرف غذا در طول روز هست.
 • علت پنجم هم عدم تحرکه که متاسفاته به دلیل مدل زندگی­های امروزی این مورد هم رایجه.
شناخت و درمان چاقی

شناخت و درمان چاقی

علت چاقی در ایران

مهمترین عامل چاقی تو ایران با تحقیقاتی که بین سال های 85تا90 به عمل آمد، عادات غذایی بد و اشتباه غذا خوردن و در واقع عدم آگاهی کافی در مورد تغذیه و غذاست. ولی در آمریکا مهمترین علت چاقی مصرف زیاد غذاست. خیلی از افراد چاق میگن، در روز غذا خیلی کم میخورن ولی باز چاق میشن تصور این دسته از چاقها درسته شیوع چاقی در ایران به علت پرخوری افراد نیست بلکه بخاطره عادات غذایی نادرسته.

شناخت و درمان چاقی

شناخت و درمان چاقی

چطور لاغر بشیم؟

برای جلوگیری از چاقی هیچ وقت دیر نیست، در ادامه دو روش رو میگم که برای درمان چاقی استفاده میشه. یه روش تغذیه درمانی همراه با ورزشه و روش دوم دارو درمانی هست.

کاهش وزن با رژیم غذایی و ورزش

این روش بهترین و اصولی ترین روش برای رسیدن به وزن ایده آله. در این روش از یک رژیم غذایی برنامه ریزی شده، همراه با ورزش متعادل (مثل پیاده روی) استفاده میشه. در این روش از مواد مغذی مورد نیاز استفاده میشه و خطر سوء تغذیه وجود نداره و از طرفی با ورزش مناسب روند کاهش وزن زودتر انجام میشه و البته سلامت روح و جسم هم تضمین میشه، باید دقت داشته باشید در طی رژیم برنامه ریزی شده عادت غذایی گذشته را ترک کنید و به رژیم غذایی جدید عادت کنید، که این مهمترین اصل در درمان چاقی به این روش به حساب میاد.

شناخت و درمان چاقی

شناخت و درمان چاقی

داروهای ضد چاقی

این دارو ها سه دسته ان:

 • داروهایی که جلوی جذب چربی ها رو می گیره
 • داروهایی که موجب افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن میشه
 • داروهایی که موجب کاهش اشتها میشه

چطور از شر چربی ها خالص بشیم؟

یک شروع خوب برای این کار، دقت در میزان مصرف چربی ها و قندهاست، خیلیا معتقدن که با یک ملاحظه حداقلی در مصرف چربیها، واقعا کم مصرف میکنن! ولی درحقیقت بدون اینکه بدونن خیلی بیشتر از نیازشون چربی مصرف میکنن. چون بسیاری از چربی های دریافتی ما در غذا نهفته شده برای همین ندونسته با عادتهای غذایی غلط چاق میشیم.

کاهش وزن با افزایش سوخت و ساز بدن

بدن بعضیا به طور ژنتیکی سوخت و ساز یا متابولیسمش بالاست و این افراد هر چقدر هم غذا بخورن چاق نمیشن ولی هستن کسانی که متابولیسمشون پایینه و با خوردن کمترین غذا چاق میشن. برای دیدن مطلب کاهش وزن با افزایش سوخت و ساز بدن روی این لینک بزنید.

چرا متابولیسم بدن پایین میاد؟

دلیل اول گرسنگیه زیاد هست. به مرور دستگاه گوارش تنبل مشه و سوخت و ساز حتی در حضور غذا تو معده بازم پایینه. دلیل دوم رژیم غذاییه کم کالری هست چرا که دستگاه گوارش عادت به غذاهای سبک کرده و توانایی هضم و سوزاندن غذای پرکالری رو از دست میده و به طور طبیعی بقیه اعضای بدن هم در صورت دریافت کالری بالا اونو ذخیره میکنن. دلیل سوم خوردن زیاد غذاهای شیرین مثل شیرینی ها، آب نبات، نوشابه، ژله و… است. چون این غذاها بخاطر اینکه بطور ناگهانی درصد بالایی کالری وارد بدن میکنن بدن توانایی سوزاندن این میزان بالا کالری رو نداره پس ذخیره میکنه.

دلیل چهارم کم کاری تیروئیده که بدلیل کم شدن متابولیسم پایه و تغییرات هرمونی و سیری ناپذیری اونها باعث چاقی میشه.

شناخت و درمان چاقی

شناخت و درمان چاقی

چند راهکار برای افزایش متابولیسم بدن

 • اول اینکه حتما صبحانه بخورید چرا که خوردن صبحانه وعصرانه برای سوخت و ساز بدن مثل گذاشتن هیزم به اجاقه، یعنی همانطور که هیزم، اجاق رو شعله ورتر میکنه صبحانه و عصرانه هم سرعت سوخت و ساز بدن رو زیاد میکنه.
 • دوم فزایش تعداد وعده های غذاییه به جای اینکه 3 وعده غذا بخورید، 4 تا ۶ وعده غذایی رو با فاصله ی 2 تا 3 ساعت از هم بخورید. البته در این حالت باید حجم هر وعده غذایی کمتر از وعده های قبلی باشه، یعنی همون مقدار غذا رو که در سه وعده می خوردید، باید در ۶ وعده بخورید نه اینکه بیشتر غذا بخورید. خوردن مقادیر کم غذا در وعده­های متعدد، متابولیسم بدن را افزایش می دهد.
 • سوم هیچ وقت برای مدت طولانی گرسنه نباشید اگر رژیم لاغری دارید یا می خواید لاغر بشید، سعی کنید هیچ وقت گرسنه نمونید، چون گرسنه موندن باعث میشه  متابولیسم بدنتون به سرعت پایین بیاید. هیچ وقت برای 5 تا ۶ ساعت بین وعده های غذایی گرسنه نمونید.
 • چهارم روزانه ۸ تا 10 لیوان آب بنوشید مصرف آب به مقدار کافی باعث میشه دستگاه گوارش کار خودشو به خوبی انجام بده و هضم و جذب مواد غذایی به نحو موثر انجام بشه. بنابراین یبوست و خیلی از مشکلات گوارشی پیش نمیاد، و همچنین باعث حفظ شادابی پوست میشه، چون ممکنه با رژیم گرفتن پوست کمی حالت طراوت خودشو از دست بده

منبع:

کتاب راهکارهای درمان چاقی اثر دکتر نصیر دهقان

به این مطلب امتیاز بده