فریزر، یکی از مهم ترین وسایل داخل منزل به شمار می رود که با وجود گرمی هوا، زندگی بدون آن ناممکن است. به همین دلیل برای افزایش عمر و استفاده مناسب از این وسیله باید به نظافت آن اهمیت داد. همچنین بارها اتفاق افتاده که به دلیل کثیف بودنش، با باز شدن آن، بوی نا مطبوعی در خانه می پیچد. بنابراین در این مطلب یک روش تمیز کردن اصولی با مواد طبیعی آورده شده است. سعی کنید حتی الامکان از مواد شیمیایی برای پاک کردن داخل این وسیله سرمایشی استفاده نکنید. زیرا این مواد می توانند تا مدت ها درون آن باقی مانده و به مواد غذایی منتقل شوند.

وسایل مورد نیاز برای تمیز کردن فریزر

 • یخدان
 • آب گرم
 • سرکه سفید
 • صابون یا مایع ظرفشویی
 • بطری اسپری
 • پارچه تمیز
 • اسفنج
 • حوله کاغذی
 • مسواک قدیمی
 • جوش شیرین (اختیاری)

ابتدا وسیله سرمایشی را خاموش کرده و یا از برق بکشید. تمامی یخ ها را درون یک کاسه خالی کرده و آن را در یخدان قرار دهید. اجازه دهید محفظه یخ به دمای اتاق برسد، سپس آن را در سینک پر از آب گرم و مایع ظرفشویی قرار دهید.

خالی کردن یخ های فریزر

خالی کردن یخ های فریزر

تمامی مواد غذایی داخل فریزر را خالی کرده و درون یخدان بگذارید تا از فاسد شدن آنها جلوگیری شود.

خالی کردن مواد غذایی از فریزر و گذاشتن داخل یخدان

خالی کردن مواد غذایی از فریزر و گذاشتن داخل یخدان

تمامی کشوها و محفظه های فریزر که قابل جدا شدن هستند را در بیاورید و آن را در سینک پر از آب گرم و مایع ظرفشویی بگذارید. مجددا توجه داشته باشید که تمامی قسمت های فریزر باید قبل از شستن با آب گرم، به دمای اتاق برسد تا از ترک خوردن آن جلوگیری شود.

در آوردن کشو ها و محفظه های درون فریزر

در آوردن کشو ها و محفظه های درون فریزر

با کمک یک اسفنج روی کشو ها و محفظه های فریزر کشیده و کاملا تمیز کنید. سپس با آب گرم آبکشی کنید.

شستن کشو ها و محفظه ها

شستن کشو ها و محفظه ها

پس از شستن کشو و محفظه ها، اجازه دهید کاملا خشک شوند و در این فاصله به تمیز کردن قسمت های داخلی بپردازید. مقادیر مساوی از آب گرم و سرکه را ترکیب کرده و در بطری اسپری بریزید و در قسمت های داخلی فریزر اسپری کنید. همچنین به جای استفاده از این محلول می توانید از ترکیب یک لیتر آب گرم و 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین استفاده نمایید.

ترکیب آب و سرکه

ترکیب آب و سرکه

اسپری کردن محلول سرکه و آب داخل فریزر

اسپری کردن محلول سرکه و آب داخل فریزر

سپس با کمک یک اسفنج یا پارچه، داخل را تمیز کنید. در صورت نیاز اینکار را چندین بار تکرار کنید. اگر با این روش باز هم لکه ای باقی ماند، از محلول آب گرم و سرکه روی آن به مقدار کافی اسپری کرده و یک دستمال روی آن قرار دهید. اجازه دهید 10 دقیقه بماند تا لکه کاملا نرم شود. پس از آن با کمک یک مسواک قدیمی روی آن بکشید تا کاملا پاک شود.

تمیز کردن داخل فریزر با دستمال

تمیز کردن داخل فریزر با دستمال

تمیز کردن لاستیک های اطراف درب فریزر را فراموش نکنید. با کمک یک پارچه یا مسواک، تمامی شیارهای لاستیک فریزر را با کمک محلول آب گرم و سرکه تمیز کنید.

تمیز کردن لاستیک های درب فریزر

تمیز کردن لاستیک های درب فریزر

با کمک دستمال یا حوله کاغذی تمیز، داخل را کاملا خشک کنید.

خشک کردن قسمت های داخلی

خشک کردن قسمت های داخلی

بعد از خشک کردن کامل قسمت های داخلی، قفسه ها و کشوهای تمیز شده را مجددا سرجای خود قرار دهید.

قرار دادن کشو و محفظه ها

قرار دادن کشو و محفظه ها

اکنون می توانید تمامی یخ ها و مواد غذایی فریزری شده را مجددا داخل بچینید. فقط قبل از اینکار توجه کنید که بسته های مواد غذایی شما تمیز و سامان دهی شده باشند تا از کثیف شدن مجدد فریزر جلوگیری شود.

چیدن مواد غذایی

چیدن مواد غذایی

نکات:

 1. اگر دارای پوست حساسی می باشید، حتما برای تمیز کردن از دستکش پلاستیکی استفاده کنید.
 2. بهترین زمان برای تمیز کردن، زمانی است که مواد غذایی درون آن در حال تمام شدن است و در این صورت احتیاجی به استفاده از یخدان نخواهد بود.