چگونه در خانه طلا و جواهرات را تمیز کنیم؟

یکی از علایق هر خانمی طلا و جواهراتشه، اما همیشه برای شستن و تمیز کردنشون نگرانیم که نکنه بهشون آسیب بزنیم. از اونجاییکه طلا و جواهراتمون دارای ارزش پولی و حتی احساسی برامون هستند، پس ارزشش رو داره زمانی رو...

بهناز سرفراز
بهناز سرفراز آپدیت:
چگونه در خانه طلا و جواهرات را تمیز کنیم؟

یکی از علایق هر خانمی طلا و جواهراتشه، اما همیشه برای شستن و تمیز کردنشون نگرانیم که نکنه بهشون آسیب بزنیم. از اونجاییکه طلا و جواهراتمون دارای ارزش پولی و حتی احساسی برامون هستند، پس ارزشش رو داره زمانی رو صرف تمیز کردن و حفظ درخششون بکنیم. آلاینده های هوا، گرد و غبار، عرق، عطر و اسپری مو می تونند ظاهر اون ها رو تغییر بدن و به مرور بهشون آسیب بزنند، اما در عوض تمیز کردن مرتب اون ها می تونه به بهترین نحو ازشون نگه داری کنه. در اینجا برخی از تکات و ترفند های مفید برای حفظ جواهرات رو در اختیارتون میذارم.

1. طلا و جواهرات تون رو در معرض عطر و اسپری قرار ندید

طلا و جواهرات میونه ی خوبی با عطر و لوسیون ها ندارند. بنابراین بهتره اول از عطر، کرم ها و اسپری مو تون استفاده کنید و اجازه بدید روی پوستتون خشک بشند. پس از اون می تونید جواهراتتون رو بپوشید بدون اینکه ذره ایی عطر یا کرم روی اون ها بمونه.

طلا و حواهرات میونه ی خوبی با عطر و لوسیون ها ندارند

طلا و حواهرات میونه ی خوبی با عطر و لوسیون ها ندارند

2. قبل از کار کردن حلقه تون رو در بیارید

قبل از شروع کردن به تمیز کاری و کار کردن با هر گونه مواد شیمیایی یا حتی باغبانی، حلقه و جواهراتتون رو بیرون بیارید و در مکان امنی قرار بدید. در واقع برخی از شوینده ها می تونند به سنگ ها و فلزات قیمتی آیب برسونند. پس بهتر جلو هر پشیمونی رو بگیریم.

از هر گونه مواد شیمیایی جواهرات رو دور کنید

از هر گونه مواد شیمیایی جواهرات رو دور کنید

3. جعبه مخصوص برای طلا و جواهراتتون داشته باشید

هنگامی که در سفر جواهرات همراهتون دارید، حواستون باشه اون ها رو در جعبه مخصوص قرار بدید. یا از ترفندهای ساده برای نگهداری اون ها استفاده کنید. مثلا می تونید برای آزاد نگه داشتن گردنبند می تونید زنجیر اون رو از وسط دو تا نی رد کنید و بعد در جای امنی قرار بدید. همچنین می تونید از کیسه های کوچکی که دهانه اون ها با کش یا نخ بطور کامل بسته میشه، استفاده کنید.

روش نگهداری از جواهرات در سفر

روش نگهداری از جواهرات در سفر

موقع تمیز کردن جواهرات همیشه از پارچه بسیار نرم استفاده کنید!

برای بهتر تمیز کردن حلقه تون روش زیر رو دنبال کنید

  • با مقداری آب گرم و یک یا دو قطره صابون بدون مواد شیمیایی مثل صابون کاستیل شروع کنید. صابون کاستیل به اندازه کافی ملایمه که به طلا و جواهراتتون آسیب نزنه اما باز هم چربی ها رو تمیز میکنه و جرم ها رو نرم میکنه.
  • جواهرات رو 10 تا 15 دقیقه در ظرف حاوی آب گرم و صابون قرار بدید تا خیس بخوره.
  • حالا یک مسواک بچه گونه بردارید و به آرومی دور و بر و زیر سنگ قیمتی حلقه یا هر نقطه ایی که جرم جمع شده بکشید.
  • سپس اون رو با یک پارچه نرم خشک کنید، همینطور که می بینید مثل روز اولش می درخشه.
شستن جواهرات با آب گرم و صابون کاستیل

شستن جواهرات با آب گرم و صابون کاستیل

خیساندن حلقه در محلول

خیساندن حلقه در محلول

از مسواک بچه گونه استفاده کنید

از مسواک بچه گونه استفاده کنید

با پارچه نرم خشک کنید

با پارچه نرم خشک کنید

روش بالا برای طلا، نقره، پلاتین، الماس و هر نوع یاقوتی مناسب است. در صورت لزوم می تونید این کار رو هر هفته انجام بدید، اما یکبار در ماه برای اکثر جواهرات خوبه.

تمیز کردن مروارید

روش تمیز کردن گردنیند مروارید هم به همین صورته، البته نیازه بیشتر مراقب باشید. با پارچه نرم تمیزش کنید سپس اون رو به مدت چند دقیقه در آب گرم و صابون کاستیل بخیسونید. بعد روی حوله تمیز پهنش کنید تا خشک بشه. برای خشک شدن گردنبند مروارید هیچ موقع آویزونش نکنید، چون ممکنه رشته اون پاره بشه. در این مورد نیازی به مسواک نیست، صابون کاستیل کاملا تمیزش می کنه.

تمیز کردن مروارید

تمیز کردن مروارید