اگر براتون زیاد اتفاق افتاده که در اواسط روز و یا شب کارهایی رو یادتون میاد که باید انجام میدادین و فراموش کردین، شما از کسانی هستین که مثل من یکمی فراموش کارین! نگران نباشین در این نوشته میخوام راه های مبارزه با ضعف حافظه و تقویت قدرت حافظه را براتون توضیح بدم.

حافظه انسان

حافظه انسان

بازی های فکری انجام دهید

شما احتمالا یه فرد بالغ هستین که هر روز وعده های غذایی میخورین، سر کار میرین، به خونه بر میگردین و عادت های روزانه ای دارین که هیچوقت به راحتی فراموششون نمیکنین این به خاطر راه هایی از به خاطر آوردن حافظه عمیق هست که در طی سالها بر روی مغز شما ایجاد شده. حالا شما این امکان رو دارین مغزتون که کلیت حافظه است رو تکون بدین و بیدارش کنین تا بتونه خودش رو توسعه بده. نکته کلیدی اینه که مغز و قدرت حافظه مانند بدن انسان اگر تمرین بکنه قدرت و آمادگی بیشتر پیدا میکنه. هرچه دقتتون رو به اطراف بیشتر کنین و هرچه سعی در حفظ و باز یادآوری محیط رو تمرین کنین قدرت حافظه شما بیشتر تقویت خواهد شد.

بازی فکری تقویت حافظه

بازی فکری تقویت حافظه

یکی از روش های تمرین دادن به مغز و حافظه بازی های فکر به خصوص بازی هایی هستند که یادآوری اعداد، حروف و یا تصاویر در اونها کلید حل بازی باشه. بازی هایی مثل سودوکو و پازل ها میتونن شروع خوبی باشند.

ورزش کنید و خوب بخوابید

توصیه محققان اینه که اول از همه در طول روز ورزش کنید بهترین ورزش پیشنهاد شده پیاده روی و مرور محیط اطراف با چشم است. سعی کنید در طول روز نیم ساعت پیاده روی کنید و جزئیات محیط اطرافتون رو به خاطر بسپارید، روز بعد سعی کنید در طول مسیر جزئیات مسیر را به یاد بیاورین با این کار علاوه بر ورزش و آماده نگه داشتن بدن ذهنتون را هم ورزش میدهید.

ورزش - پیاده روی

ورزش – پیاده روی

قبلا هم در مطالب یادگیری در هنگام خواب ذکر کرده بودم که خواب زمان یادگیری است، زمانی است که مغز آنچه در طول روز دیده رو تحلیل و ذخیره سازی میکنه. سعی کنید خواب کافی و مناسب داشته باشین تا مغز بتواند بار کارهای روزانه خود را کاهش دهد.

استرس را کاهش دهید

استرس در لحظه و کوتاه مدت میشه گفت عامل تحریک و فشار برای شروع فعالیت هاست ولی استرس در بلند مدت مفید نیست چرا که اگر استرس به صورت مزمن وجود داشته باشه بر روی اسبک مغز که اسم لاتینش هیپوکمپوس هست تاثیر منفی میذاره که این بخش از مغز مسئول شکل دهی به حافظه جدید و جایگزینی بخش های جدید است.

کاهش فشار استرس

کاهش فشار استرس

سطح مناسب آهن بدن را حفظ کنید

کمبود آهن در بدن میتونه تاثیرات منفی بر عملکرد مغز و یادآوری خاطرات داشته باشه به صورتی که تحقیقات نشون داده افراد فراموش کار که در معرض فراموشی دائمی قرار دارند با نگه داشتن سطح آهن بدنشون در حد استاندارد رشد منفی حافظشون رو کاهش دادند.

این موارد رو حتما دنبال کنین البته دقت داشته باشید که برای مصرف قرص های آهن حتما با پزشک مشورت کنید.

۱۹

با وارد کردن آدرس ایمیلتون عضو خبرنامه دونفره بشین تا ما مطالب و آموزش های جدید رو خودکار و رایگان براتون ارسال کنیم.

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر