چگونه با نوجوان ارتباط برقرار کنیم؟

همه ی والدین این مطلب رو شنیدن که نوجوانی دوره ی حساسیه اما‌‌‌ مهم اینه که بدونین چطور باهاشون رفتار کنید که هم به شخصیتشون احترام گذاشته باشید و هم روند صحیحی در تربیت آنها به کار بگیرید. بیشترین نگرانی...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
نبود ادبیات مشترک بین والدین و نوجوان

همه ی والدین این مطلب رو شنیدن که نوجوانی دوره ی حساسیه اما‌‌‌ مهم اینه که بدونین رفتار درست با نوجوان باید چگونه باشه که هم به شخصیتشون احترام گذاشته باشید و هم روند صحیحی در تربیت آنها به کار بگیرید. بیشترین نگرانی و دغدغه ی نوجوونها در این دوره اینه که مستقل باشن. آنها دوست ندارن به جاشون تصمیم گرفته بشه یا کوچک شمرده بشن. گاهی والدین ندونسته کاری میکنند که فرزندشون از آنها فاصله میگیره. شاید دلیلش اینه راه درست ارتباط برقرار کردن با فرزند نوجوان شون رو نمیدونن. در این نوشته کمی درباره ی روش های صحیح ارتباط با نوجوانان با هم صحبت خواهیم کرد.

نبود ادبیات مشترک بین والدین و نوجوان

“چرا مادر و پدرم حرف منو نمیفهمن” این یکی از مهمترین سوالاتیه که ذهن نوجوونها رو درگیر میکنه. لازم نیست شما مدرک خاصی داشته باشید یا دوره ی خاصی ببینید تا بتونین فرزندتون رو بهتر بفهمید و حرفهای همو متوجه بشید. همین که کمی دقیقتر به خواسته هاش گوش بدید و تا جایی که میشه و قابل پذیرشه براوردشون کنید یعنی یه گام به هم نزدیکتر شدید. برنامه ریزی کردن به جای آنها، به حساب نیاوردنشون، استرس وارد کردن به نوجوون و چنین کارهایی شمارو از فرزندتون دور میکنه.

نبود ادبیات مشترک بین والدین و نوجوان

نبود ادبیات مشترک بین والدین و نوجوان

گوش دادن بیش از صحبت کردن

به یاد داشته باشید وقتی که همه ی ما دو گوش و یک دهان داریم یعنی، بیش از حرف زدن گوش بدیم. این موضوع زمانی که فرد روبروی شما یک نوجوان باشه بیشتر هم اهمیت پیدا میکنه. ممکنه لازم بشه شما وقت بیشتری رو برای فرزندتون در نظر بگیرید چون زمانی که آنها با شما حرف میزنند به این نکته خواهند رسید که، پدر و مادر برای من ارزش قائل هستند. به همین راحتی میشه به نوجوون نزدیک شد و رابطه ی خوبی با او برقرار کرد.

در هر شرایطی از  فرزند نوجوان تون غافل نشید

نوجوان ها اغلب یا در مدرسه هستن، یا در حال درس خواندن و گذراندن وقت با دوستانشون. از حرف زدن با اونها حتی زمانی که بیرون از خونه اند غافل نشید. یه تماس کوچیک و حرف زدن با آنها هم  روحیه ی شما رو عوض میکنه و هم به فرزندتون یاداوری میشه که چقدر براتون عزیزه. شاید کمی تنوع بد نباشه و چند وقت بکبار به سلیقه ی آنها به بیرون برین تا شام رو در جایی میل کنید که آنها دوست دارن و در خلال آن با هم حرف بزنید.

به حریم خصوصی آنها احترام بگذارید

برای یک نوجوان خیلی مهمه که یه مرز و حریم خاص برای خودش داشته باشه و این حریم از جانب شما که والدینش هستید رعایت بشه. نمیشه شما توقع رعایت یه سری از حرمت ها رو داشته باشید در صورتی که هیچ ارزشی برای فرزندتون قائل نیستید. مثلا وقتی کسی وارد اتاق یک نوجوان میشه، در بزنه. این کار نشون میده اولا شما مرزهای نوجوون رو شناختین و نکته ی بعدی اینه که همانطور که دوست داره بهش احترام گذاشته بشه متوجه میشه که باید احترام هم بگذاره.

به حریم خصوصی آنها احترام بگذارید

به حریم خصوصی آنها احترام بگذارید

والدینی دوست داشتنی باشید

نوجوانی دوران فوران احساساته و این موضوع باید جواب مناسب و راضی کننده ای از جانب خانواده دریافت کنه. وقتی یک نوجوان در خونه دارید، این موضوع را در نظر بگیرید که باید به تراوشات احساسی فرزندتون جواب بدید. هر از گاهی بهش بگید که چقدر دوسش دارین و چقدر از داشتنش خوشحالین. زمانی که دارین دوستانه حرف میزنید فرزندتونو بغل کنید و تموم عشقتونو نثارش کنید. اگه اشتباهی کرد ببخشیدش و بهش سخت نگیرید. زمان بروز مشکل مثل کوه پشتش باشید و ازش حمایت کنید. به حرفهاشون گوش بدید و بذارین خودشون برای مسائل تصمیم بگیرند.

والدینی دوست داشتنی باشید

والدینی دوست داشتنی باشید

به آرزو های نوجوان توجه کنید

ممکنه فرزندتون دوست داشته باشه در زمانهای خاص به تماشای تلویزیون بشینه و یا ساعتها به موسیقی گوش بده و یا خودش ساز بزنه، تا جایی که خواسته هاش معقوله و در توانتونه براش انجام بدید. با این کار علاوه بر احترام به خواسته های او باعث نزدیکی و ارتباط بیشتر بین خودتون خواهید شد.

آنچه در ارتباط با نوجوانان آسیب زننده است

اختلاف نظر بین افراد خانواده میتونه پیش بیاد ولی هر چقدر این نوع بحث ها بیشتر بشه و رفتار شما خشن تر باشه فاصله ی بین والدین و نوجوون بیشتر میشه. انتقاد از یه موضوع در رفتار فرزندتون خوبه اما وقتی با تخریب همراه باشه نه تنها کمک کننده نیست بلکه آسیب رسان هم هست. هرگز با فریاد زدن و بی منطق بودن کارتونو پیش نبرید تا قرزندتون به اجبار حق رو به شما بده، این کار در مرور زمان فقط یه نتیجه داره اونم فاصله افتادن بین والدین و نوجوونه.

آنچه در ارتباط با نوجوانان آسیب زننده است

آنچه در ارتباط با نوجوانان آسیب زننده است