چگونه باید از دندان کودک مراقبت کنیم؟

زمانی که اولین دندان کودک نمایان میشه کلی ذوق و خوشحالی میکنید به طوری که حتی نوزادتون هم شگفت زده خواهد شد. شما به عنوان یک پدر و مادر خوب باید از دندانهای کودکتون مراقبت کنید. رویش دندانها حدودا از...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
چگونه باید از دندانهای کودکان مراقبت کنیم؟

زمانی که اولین دندان کودک نمایان میشه کلی ذوق و خوشحالی میکنید به طوری که حتی نوزادتون هم شگفت زده خواهد شد. شما به عنوان یک پدر و مادر خوب باید از دندانهای کودکتون مراقبت کنید. رویش دندانها حدودا از شش ماهگی در نوزادان اتفاق میفته، اما گاهی وقتها ممکنه تا نه ماهگی هم دندانهاشون نمایان نشن. این موضوع جای هیچ نگرانی نیست و در کودکان مختلف متفاوته. نکاتی را که در هنگام رویش دندانهای نوزادتون باید بدونید ما در مطلب زیر بیان کردیم با ما همراه باشید.

اولین دیدار کودک شما با دندانپزشک

وقتی که اولین بار دندانهای نوزادتون ظاهر میشه باید به دندانپزشک مراجعه کنین. دندانپزشک تکنیک های مختلف شستن دهان و دندان را بهتون آموزش میده. همچنین راهنماییتون میکنه که چجوری به کودکتون مفهوم مسواک زدن و مراقبت از آنها را توضیح بدید. دندانپزشک میگه که کودکتون از چه خمیردندان و مسواکی استفاده کنه تا به دندونها و لثه آسیب نرسه.

اولین دیدار کودک شما با دندانپزشک

اولین دیدار کودک شما با دندانپزشک

مراقبت از لثه های کودک

قبل از اینکه دندونها شروع به ظاهر شدن کنند باید از لثه های فرزندتون مراقبت کنید. در ابتدا نیازی به مسواک یا خمیر دندان ندارید. مراحل زیر را برای تمیز کردن لثه ها دنبال کنین.

  • یک دستمال نرم و تمیز را بردارید و با مقداری آب آن را مرطوب کرده و دور انگشت اشاره خود بپیچید و به آرامی در دهان کودک بکشید طوری که تموم لثه هایش را تمیز کنین.
  • حداقل دوبار در روز لثه کودکتون را تمیز کنین (فشار بیش از حد به آن وارد نکنید چون ممکنه لثه کودکتون آسیب ببینه)
  • میتونین مسواک انگشتی برایش خریداری کرده و در تمیز کردن لثه از آن بهره ببرید.
  • این کار را بعد از خوردن غذا و قبل از خواب انجام بدین، چون باعث میشه کودکتون مسواک زدن مرتب را یاد بگیره.
مراقبت از لثه های کودک

مراقبت از لثه های کودک

محافظت از دندان های شیری

بعضی از مادرها فکر میکنن که این دندانهای اولی یا به اصطلاح شیری چندان اهمیتی ندارن چون یکبار میفتند و دوباره رشد میکنند. این طرز فکر اشتباهیست چون این دندانها در حقیقت به کودکتون کمک میکنه تا بتونه غذا بخوره و به درستی صحبت کنه. اگر از دندانهای اولیه کودکتون مراقبت نکنید ممکنه منجر به پوسیدگی آنها بشه و این خود باعث آسیب بیشتری به لثه ها میشه.

چگونه و چه زمانی دندان کودک را بشویید؟

وقتی که دندانهای کودکتون ظاهر میشن باید مراقبت از آنها را شروع کنید که در هر کودک میتونه متفاوت باشه. وقتی دندانهای اولیه فرزندتون ظاهر شد باید از مسواک استفاده کرد، سعی کنید مسواکهایی را که برای کودکان طراحی شده اند به کار ببرید، چون دارای یک سری نرم و دسته کوچک اند که برای نگه داشتن مسواک در دستان کودکان را آسان میکنه. وقتی که نوزادتون به حدود یک سالگی رسید میتونین از خمیردندان استفاده کنین اما مقدار کمی از خمیردندانهایی که حاوی فلوراید نیستند را بردارین و به آرامی دندانهایش را بشورین. زمانی که کودکتون به سن دو سالگی رسید میتونید از خمیر دندان هایی که فلوراید دارند برای شستن دندونهاش استفاده کنید. با حرکات دایره ای سطح دندونها و لثه ها را شستوشو بدین و از فشار بیش از حد به دندون و لثه دوری کنید. بعد از اینکه مسواک زدنتون تموم شد ازش بخواین که مایع خمیر دندون را ازدهانش بیرون بریزه و دهانش را بشوره. اگر کودکتون دوست نداره که دندانهایش را مسواک بزنه بهش اصرار نکنین و بهش اجازه بدین که به مرور مسواک را در دستش بگیرد و او را حس کند و کم کم خودش به سمت مسواک زدن بره.

چگونه و چه زمانی دندانهای را بشوییدچگونه و چه زمانی دندانهای را بشویید

چگونه و چه زمانی دندانهای را بشویید

راه های دیگر برای محافظت از دندان های کودک

  • از دادن بیش از حد غذاهای شیرین به کودکتون خودداری کنید، به خصوص غذاهای حاوی شکر را باید به حداقل ممکن برسونید.
  • سعی کنید میان وعده هایی مثل سبزیجات و پنیر را جایگزین نمایید.
  • از دادن شیر با بطری به طور کلی دوری کنید، چون باعث پوسیدگی دندان میشه بهتره که از شیر مادر، کودکتون رو تغذیه کنین.
  • شیر موز، آب میوه و نوشیدنی های شیرین را تا جایی که امکان داره حذف کنید، تا مانع فساد دندانها و لثه ی کودکتون بشه.
  • رژیم غذایی سالم و متعادل را برای کودکتون فراهم کنید و از دادن غذاهای فرآوری شده و بسته بندی مانند نودل، ماکارونی و شکلات اجتناب نمایید.
راه های دیگر برای محافظت از دندان های کودک

راه های دیگر برای محافظت از دندان های کودک