اتاق خواب، شخصی ترین بخش خانه است و در واقع پناهگاهی در برابر شلوغی و مشغله های خارج از خانه و زندگی روز مره محسوب میشود و به همین دلیل انتخاب رنگ ها و چیدمان لوازم در آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. البته ایده آل بودن دکوراسیون داخلی اتاق خواب با توجه به سلایق افراد در ذهن هر شخص متفاوت می باشد. از آنجایی که رنگ یکی از مهمترین و اثرگذارترین عناصر در دکوراسیون هر فضایی است، با استفاده از رنگهای متفاوت می‌توان کاربردهای متفاوتی نیز از فضا به دست آورد زیرا هر رنگی به محیط شخصیت خاصی می‌دهد و علاوه بر آن بر احساس افراد نیز تاثیر می‌گذارد. در این مطلب از تاثیر رنگ ها در اتاق خواب صحبت خواهیم کرد.

انتخاب رنگ در اتاق خواب

انتخاب رنگ در اتاق خواب

رنگ های آرامش بخش برای قبل از خواب

بدیهی است که برای انتخاب رنگ در اتاق خواب باید نخست سلیقه شخص در نظر گرفته شود بیدار شدن فرد در اتاقی که به رنگ مورد علاقه اش طراحی شده است به شخص حس خوبی می دهد و برای شروع فعالیت روزمره انرژی بیشتری خواهد داشت. به همین منظور باید نکات زیر را مورد توجه قرار داد:

برای آنکه خواب بهتری را در اتاق خواب خود تجربه کنید بهتر است از رنگ های روشن کرم، کرم شکلاتی، سبز و قهوه ای روشن برای رنگ آمیزی دیوارهای آن استفاده کنید. این رنگ ها به شما کمک می کند تا به لحاظ روانی آمادگی بهتری برای خوابیدن پیدا کنید.

بر اساس دیدگاه کارشناسان رنگ درمانی این رنگ ها به راحتی بر اعصاب انسان تاثیر آرام بخش گذاشته و به داشتن خوابی آرام و عمیق کمک می کند.

تاثیر رنگ زرد در اتاق خواب

این رنگ می تواند هیجانات شما را تحت تاثیر قرار دهد و میزان انرژی شما را تقویت کند. بنابراین انتخاب این رنگ برای اتاق خواب یا پرده آن نمی تواند گزینه مناسبی باشد. اگر علاقه ی خیلی زیادی به این رنگ دارید توصیه میشه بیشتر در جزئیات از این رنگ استفاده کنید. مثل رنگ کوسن ها.

استفاده از رنگ زرد در اتاق خواب

استفاده از رنگ زرد در اتاق خواب

اتاق خواب آبی رنگ

رنگ آبی موجب می شود که حس خونسردی در شما تقویت شود. بنابراین اگر بعد از یک روز کاری پر تنش در این اتاق استراحت کنید خیلی زود ریلکس و آرام می شوید. البته استفاده ی بیش از اندازه و یکدست از این رنگ احساس کسل بودن را القا میکند و بهتر است در کنار آن از جزئیاتی با رنگ های گرم استفاده کنید.

اتاق خواب آبی

اتاق خواب آبی

رنگ سبز در اتاق خواب

از رنگ های خیلی مناسب برای اتاق خواب استفاده از سبز هست. تنالیته هایی از زنگ سبز همچون سبز زمردی از بهترین انتخاب ها برای اتاق خواب هستند. استفاده از رنگ سبز می تواند تاثیر آرام کننده بر شما داشته باشد و باعث شود راحت تر بخوابید.

انتخاب رنگ سبز برای اتاق خواب

انتخاب رنگ سبز برای اتاق خواب

اتاق خواب قرمز رنگ

رنگ قرمز اگرچه رنگی رمانتیک و زیباست اما استفاده بیش از حد آن در اتاق خواب توصیه نشده است. قرمز به دلیل گرم بودن هیجان افراد را بالا میبرد و در واقع مانع ایجاد آرامش و سکون میشود. به همین دلیل بهتر است در فضاهایی همچون نهارخوری و نشیمن از ترکیب این رنگ با رنگ های خنثی استفاده بشه.

اتاق خواب به رنگ قرمز

اتاق خواب به رنگ قرمز

رنگ نارنجی در اتاق خواب

نارنجی هم همچون رنگ قرمز از گرما و حرارت برخوردار است و به همین جهت برا استفاده مطلق در اتاق خواب مناسب نیست. این رنگ برای زمانی که شما احتیاج به آرامش و تمرکز برای خواب دارید نمیتواند رنگ مناسبی باشد. البته به مقدار کم و در کنار رنگ های خنثی همچون طوسی میتواند زیبا و چشم نواز باشد.

انتخاب رنگ طوسی و نارنجی در اتاق خواب

انتخاب رنگ طوسی و نارنجی در اتاق خواب

اتاق خواب هر فرد فضایی کاملا شخصی است و سبک و نوع دکوراسیون اتاق خواب هر فرد تنها به سلیقه فردی او بستگی دارد و باید منعکس کننده نیازهای روزانه، شخصیت و خواسته های او باشد.

2/5 - (1 امتیاز)