اگر شمام دچار کمردرد هستین، باید بگم که تنها نیستید. خیلی از افراد توی سنین مختلف برای حل این مشکل به پزشک مراحعه میکنند. کمر درد گاهی به دلیل ایستادن یا نشستن طولانی مدت، بلند کردن وسایل سنگین، بارداری و… اتفاق می افته. که برای کاهش این درد و یا حتی پیشگیری از اون، ما یک سری راه های ساده و قابل انجام در منزل رو بهتون معرفی می کنیم.

کمردرد

کمردرد

ماساژ درمانی برای کمردرد

ماساژ یک روش جالب و ساده است که می تونه  باعث سلامت و شادابی بشه. استفاده از ماساژ و نقاطی که در طب سوزنی هم استفاده میشه باعث افزایش جریان خون به عضلات وبافت ها میشه. این روش بدون نیاز به دارو، خستگی و استرس ناشی از کار رو از شما دور میکنه. برای نتیجه گیری مطلوب بهتره حدود 2 ساعت بعد از غذا و به مدت  10 تا 20 دقیقه ماساژ  به طور منظم انجام بشه.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی

نحوه نشستن صحیح را تمرین کنید

گاهی پیش میاد که مدت زمان زیادی از شبانه روز رو باید روی صندلی محل کار یا تحصیل یا لپ تاپ و کامپیوتر بگذرونیم. به همین دلیل فشار زیادی به مهره های کمر وارد میشه. صاف بنشینید و سعی کنید به پشتی صندلی تکیه بدید و از صندلی های استاندارد و راحت استفاده کنید. نخوه صحیح نشستن در رفع کمردرد تاثیر داره.

نحوه ی صحیح نشستن روی صندلی

نحوه ی صحیح نشستن روی صندلی

تحرک داشته باشید

این پیشنهاد های ارائه شده بسیار عالی است ولی بهترین روش برای بهبود درد، بلند شدن و راه رفتن است. زیرا ستون فقرات ساخته شده تا در حرکت و جنبش باشد . بعد از  مدتی کار کردن و  نشستن بلند شوید و یک زنگ تفریح داشته باشید.

پیاده روی کنید

پیاده روی کنید

کفش مناسب بپوشید

پا قلب دوم شماست. انتخاب کفش بسته به شرایط کاری و فعالیت شما متفاوته ولی باید سعی بشه که در هر شرایطی کفشی رو انتخاب کنیم که به بدن آسیب نرسونه. کفش پاشنه بلند موجب پیچ خوردگی مچ پا، بروز میخچه و دردهای کمر، مفاصل و زانو و همچنین خستگی های زود رس میشه.

کفش راحت باید دارای جنس خوب، پاشنه، قالب و پنجه استاندارد باشد.

running-shoe1

قرار دادن بالش بین پاها در هنگام خواب

برای خوابیدن به یک جهت دراز بکشید و یک بالش بین پاهاتون قرار بدید. این کار باعث کاهش استرس و کمر درد و همتراز شدن ستون فقرات میشه. همچنین فشار کمتری به مهره های کمر وارد میشود که می توانید راحت تر بخوابید.

قرار دادن بالش بین پاها

قرار دادن بالش بین پاها

تشک راحت انتخاب کنید

یک تشک خوب تکیه گاه مناسبی برای بدن (از سر تا پا) است و حالت ستون فقرات را در همان وضعیت ایستاده نگه می دارد. در زمان انتخاب تشک بیشتر به وضعیت قرار گرفتن شانه، باسن و کمر بر روی تشک دقت کنید. چون در هنگام خواب بیشترین وزن بدن روی این نقاط می افتد. داشتن یک تشک خوب و استاندارد، باعث خواب راحت، آرام و بدون استرس میشود.

خواب کافی داشته باشید

به اندازه کافی استراحت کنید. بدن شما برای بهتر کارکردن به میزان مشخص، یعنی 8 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارد. خواب کافی باعث کاهش استرس و خستگی های روزانه میشود.

اما راه های دیگه ای هم وجود داره که میتونه مفید باشه. مثل استفاده از برخی مکمل ها مثل ویتامین دی و برخی گیاهان دارویی که میتونن در این زمینه تاثیر خوبی داشته باشن که البته باید در این مورد با پزشک مشورت بشه.

استفاده از مکمل ها

استفاده از مکمل ها