لذت و آرامش مطالعه کتاب و در کل اُنس گرفتن با کتاب، هدیه ای هست که پدر و مادر میتونن به کودکشون بدن و از همون دوران کودکی این عادت پرفایده رو براش نهادینه کنن. بهتره که شروع این پروژه در کودکان از دو سالگی شروع بشه. شاید تصور کنین که کودک دو ساله ممکنه متوجه داستان نشه اما در کتاب خوندن فواید زیادی هست مثل علاقه به کتاب خوندن، بهتر شدن بیان کودک، افزایش دایره ی لغات و همچین مهارت گوش دادن و شنیدن کودک رو افزایش میده. در ادامه مطلب راه های علاقه مند کردن کودک به مطالعه رو در اختیارتون میذارم.

راهکار های افزایش تمایل کودک به کتاب

1. خوبه که بعنوان یک برنامه ی همیشگی برای کودکتون بجای تلوزیون دیدن و یا اصرار مداوم برای خوابیدن کودک، بصورت شرطی برای قبل از خواب کتاب بخونید. اگه بخوام بهتر توضیح بدم باید بگم اگه شما هم از اون مادرانی هستین که با خواباندن کودک مشکل دارین بهتره که کودک رو از راه شرطی شدن به خواب دعوت کنین. مثلا برای استراحت بعد از ظهر با خوندن یک کتاب داستان و با سبک خاص قصه گویی و خوابیدن کنار کودک و آروم قصه گفتنتون، کودک رو غیر مستقیم به خواب دعوت کنین و هم کودک رو علاقه مند به مطالعه کنید.

2. گاهی که میخواین به کتابفروشی یا کتابخونه برین کودک رو هم با خودتون ببرین و تو انتخاب کتاب ازش نظر بخواین قطعا کتابی که خودش انتخاب میکنه و می­ پسنده بیشتر براش جذاب میشه.

3. وقتی کتاب میخونین علاقه و رغبتتون به کتاب رو در رفتار و چهره نشون بدین.

4. ازش بخواین در حین خوندن بعضی عبارات رو با شما تکرار کنه یا به تنهایی بگه، مثلا آخر جملات یا جملات پر تکرار در داستان.

5. کتابهاشو با دوستاش به اشتراک بذارین و از دوستانش قرض بگیرین و بهش نشون بدین که کتاب وسیله ی با ارزشیه! و شما از کتاب لذت میبرین.

راهکارهای افزایش تمایل کودک به مطالعه

راهکارهای افزایش تمایل کودک به مطالعه

چطور کودک دو ساله رو به مطالعه علاقه مند کنیم؟

همیشه برای مطالعه و خوندن کتاب یک مکان آرام و راحت رو انتخاب کنین تا حس خوبی به کودکتون انتقال بدین تا به آرامشش عادت کنه و حتی گاهی بهش نیاز پیدا کنه، موقع انتخاب کتاب گاهی موضوعش معرفی اشیاء جدید باشه، مثلا میتونین کتاب داستانی که توش درباره ی بالون صحبت شده بخرید، این یکی از راههای جذاب شدن مطالعه برای کودک هست. نکته مهمی که باید بهش توجه کنین اینه که حین کتاب خوندن اگه فرزندتون سوالی پرسید با شور و شوق جوابشو بدین، تا انرژی مثبت شما، علاقه شو به مطالعه بیشتره میکنه.

انتخاب مکان راحت برای مطالعه

انتخاب مکان راحت برای مطالعه

 چطور کودک 3 ساله رو علاقه مند به مطالعه کنیم؟

اسم کتابهایی که براش میخونین رو بگید و با اسم کتاب بهش یاد بدین. کتابی که براش میخونید رو بعد از زمان مطالعه با هم به چالش بکشید و در موردش سوالاتی مطرح کنید، کلمات نا مفهوم رو برای کودک طوری که متوجه میشه بیان کنید تا حین مطالعه کلمات براش گنگ نباشه گاهی پیش میاد که یک داستان رو لازمه با واژه های جدید و قابل فهم برای فرزندتون بگید تا هم براش جذاب باشه هم تمایلش به مطالعه بیشتر بشه. اگه فرزند شما بزرگتر از سه سال هست میتونید در مورد کتاب خوندن کودکان در این لینک بیشتر بدونید.

چند کار متفاوت برای تمایل بیشتر به کتاب!

از فرزندتون بخواین که از روی عکسهای کتاب، داستانشو بگه. یک صفحه از کتاب رو باز کنید و از کودک بخواین که هر چیزی که رنگش آبی هست پیدا کنه و شما هم برای دادن هیجان بیشتر در این بازی باهاش همراهی کنید. اگه کودکتون با اشکال هندسی آشناست ازش بخواید در یک صفحه از کتاب دنبال یک شکل هندسی بگرده. اگر که میخواین بیشتر در مورد فواید کتاب خوندن برای کودکان بدونید در این لینک کلیک کنید.

کودک رو به کتابخونه ببرید

کودک رو به کتابخونه ببرید

4.5/5 - (2 امتیاز)