متأسفانه سرطان سینه به یکی از شایع ترین بیماریهای پر دردسر سالهای اخیر تبدیل شده است. هر چه سرطان سینه زودتر تشخیص داده شود درمانش هم موفقیت آمیزتر خواهد بود. به همین دلیل باید پستان ها بطور منظم توسط شخص یا پزشک برای مشخص شدن هرگونه تغییر مشکوک بررسی شوند. در این مطلب در رابطه با راه های تشخیص سرطان سینه توضیحات بیشتری خواهم داد.

تشخیص سرطان سینه با معاینات شخصی

هرچند بهترین راه تشخیص سرطان سینه معاینات دقیق پزشک و ماما خواهد بود اما گاهی اوقات خودمراقبتی و لمس و مشاهدات عینی خود فرد در تشخیص این بیماری نقش مهمی خواهد داشت. بهترین زمان برای این کار سه تا پنج روز پس از سپری شدن دوره ی قاعدگی خواهد بود. زیرا تغییرات هورمونی در این دوره خودبخود ظاهر سینه را تحت تأثیر قرار میدهد. با قرار گرفتن جلوی یک آینه یا لمس سینه با دست بخصوص در نواحی زیر بغل و پیرامون نوک سینه درصورت برخورد به هر تغییر غیر عادی، فرو رفتگی، برجستگی، عدم تقارن دو سینه، تغییرات رنگ نوک سینه، خروج ترشحات و درد حتما با پزشک مشورت کنید.

تشخیص سرطان با معاینات شخصی

تشخیص سرطان با معاینات شخصی

سونوگرافی و ماموگرافی در تشخیص سرطان

یکی از راه های دقیق تشخیص سرطان سینه سونوگرافی و ماموگرافی است که معمولا سونوگرافی در سنین کمتر و ماموگرافی در سنین 40 سالگی به بالا انجام میشود. زنانی که دارای 40 سال سن و بیشتر هستند بهتر است تا سالانه یک بار از ماموگرافی برای چک کردن و تشخیص تغییرات سینه استفاده کنند. خوشبختانه اگر ماموگرافی به موقع انجام شود، میتواند بسیار زودتر از آنکه سرطان پیشرفت کند وجود توده سرطانی را تشخیص دهد.

ماموگرافی

ماموگرافی

تشخیص قطعی سرطان با نمونه برداری

قطعی ترین و آخرین مرحله برای تشخیص سرطان سینه نمونه برداری از بافت و توده سرطانی و انجام آزمایشات دقیق روی آن است. اگر پزشک معالج مشکوک به وجود توده سرطانی در پستان یا غدد لنفاوی زیربقل باشد با انجام آزمایشات دقیق، ماموگرافی و سپس نمونه بردرای از وجود توده سرطانی و بدخیم یا خوش خیم بودن آن به تشخیص دقیق خواهد رسید.

تشخیص دقیق سرطان با نمونه برداری

تشخیص دقیق سرطان با نمونه برداری