چطور میشه با فرسودگی شغلی مقابله کرد؟

گاهی اوقات بر اثر فشار زیاد در کار، کلا از زندگی، کار، روابط اجتماعی و همه چیز دل زده، ناراحت و بی علاقه می شید، احساس می کنید همه چیز از حد خودش خارج شده، به این حالات به اصطلاح...

بهناز سرفراز
بهناز سرفراز آپدیت:
برن اوت چیه و چطور میشه باهاش مقابله کرد؟

گاهی اوقات بر اثر فشار زیاد در کار، کلا از زندگی، کار، روابط اجتماعی و همه چیز دل زده، ناراحت و بی علاقه می شید، احساس می کنید همه چیز از حد خودش خارج شده، به این حالات به اصطلاح برن اوت(Burnout) یا همون فرسودگی شغلی گفته می شه. این حس لذت بخشی نیست و اغلب باعث می شه ما به این باور برسیم که به یک بازنده تبدیل شدیم.

برن اوت چیه و چطور میشه باهاش مقابله کرد؟

فرسودگی شغلی چیه و چطور میشه باهاش مقابله کرد؟

اما من بهتون میگم که شما شکست نخوردید. بلکه در حقیقت بسیاری از افرادی که در زندگی کاری و شخصی شون موفق به نظر می رسند هم از این احساس رنج می برند، اما اون ها راه مقابله با این وضعیت رو بلدند و می دونند چطور به سرعت به حالت عادی برگردند. اونچه که به نطر می رسه مهمتره، داشتن طرز فکر مثبت و مراقبت از خود هست که میشه از این طریق گام های مثبتی رو برای بهبود این وضعیت برداشت.

چرا مقابله با فرسودگی شغلی سخت به نظر می رسه؟

زمانی که ما در حالت برن اوت و دل زدگی هستیم، اغلب احساس خستگی می کنیم چه از لحاظ ذهنی و چه از لحاظ جسمی. این باعث میشه که ما در مورد خودمون احساس حقیر بودن بکنیم و همونطور که قبلا گفتم احساس بازنده بودن در زندگی بهمون دست میده. اما برن اوت روش ذهنی و جسمی به نظر می رسه که ما رو متوقف می کنه، ولی میشه با داشتن نگاهی مثبت نسبت به اوضاع، سریع به حالت عادی برگردیم.

چرا مقابله با برن اوت سخت به نظر می رسه؟

چرا مقابله با فرسودگی شغلی سخت به نظر می رسه؟

هر کسی تو زندگیش به طریقی اون رو تچربه و ازش عبور کرده که معمولا شامل استرس شدید، خستگی، عدم انگیزه، ناامیدی، به خطر افتادن سلامتی و کاهش رضایتمندی ست. با این حال گذر از این موقعیت می تونه به شما کمک کنه که انتخاب های خودتون رو مجددا ارزیابی کنید، دقیق تر ببینید که چطور می خواید زندگی تون رو ادامه بدید و به شما آموزش میده که چطور از هر گونه شرایط مشابه در آینده دوری کنید.

شما هم برن اوت رو تجربه کردید؟ در درجه اول باید ببینید که افراد موفق در زمان های دشوار زندگی شون چیکار می کنند پس در اینجا بهترین کارهایی که می تونید در هنگام بران اوت انجام بدید رو براتون نوشتم.

 آرامش و آسایش خاطر رو جدی بگیرید

این روزها این مسئله رو در قالب کلمه رایج ذهن آگاهی یا مایندفولنس می شنویم، اختصاص زمانی برای استراحت و تمدد اعصاب برای سلامت جسم و روح بسیار مهم است. اغلب ما با این فکر که زمان نداریم اون رو نادیده می گیریم؛ ” مدیتیشن برای افرادیه که وقت دارند، نه من”. خب زمان اون رسیده که بهانه گیری رو تموم کنیم. هر کس به اندازه کافی وقت داره، اما الزامی هم نیست که حتما مدیتیشن انجام بدید. می تونید زمان تون رو برای پیاده روی، حمام کردن و یا هر کاری که بهتون آرامش می ده اختصاص بدید.

آرامش و آسایش خاطر رو جدی بگیرید

آرامش و آسایش خاطر رو جدی بگیرید

به اندازه کافی بخوابید

خواب پارامتر مهمی برای داشتن عملکرد مناسب در طول روز است. استرس هم یکی از عوامل مهم بی خوابیه، اما نداشتن خواب کافی هم می تونه باعث افزایش استرس بشه. صد در صد این می تونه یه حلقه و جریان برگشت پذیر بد باشه. اما پذیرش و اولویت بندی خواب راهکاریه برای غلبه بر فرسودگی شغلی که به شما برای مقابله بهتر کمک می کنه.

به اندازه کافی بخوابید

به اندازه کافی بخوابید

 

نه گفتن رو یاد بگیرید

بسیاری از افراد موفق نه گفتن رو یاد گرفتند. وقتی که اون ها احساس فرسودگی شغلی می کنند، سعی می کنند موقعیت های بالقوه استرس زا رو از بین ببرند. بسیاری از ما از گفتن نه بخصوص در محل کار می ترسیم، اما شما زمانی که در مقابل موقعیت های سخت می ایستید و خودتون رو از افتادن در گودال نجات می دید، مفیدتر خواهید بود. در کوتاه مدت خودتون رو در اولویت قرار بدید تا در دراز مدت اوضاع بهتری داشته باشید.

 

نه گفتن رو یاد بگیرید

نه گفتن رو یاد بگیرید

برای مدتی از تکنولوزی و فضای مجازی دست بکشید

قطع ارتباط روشی عالی برای از بین بردن درجه فرسودگی شغلی ست که شما تجربه کردید. اطمینان حاصل کنید تا زمانی رو به دور از تلفن، ایمیل و یا هر وسیله ی الکترونیکی که بهش معتادید و یا مجاز به خاموش کردن اون نیستید، بگذرونید. چک کردن پیام ها با تلفن همراه بعد از کار آسونه اما توجه داشته باشید که باید خودتون رو از عوامل مختلف استراس زا دور کنید. هدف بیشتر آرامش ذهن است.

برای مدتی از تکنولوزی و فضای مجازی دست بکشید

برای مدتی از تکنولوزی و فضای مجازی دست بکشید

 

اولویت های خودتون رو دوباره ارزیابی کنید

معمولا وقتی که ما به نقطه ایی از فرسودگی شغلی می رسیم به این دلیله که اولویت های خودمون رو نادیده می گیریم. فکر کنید و چیزهایی رو که براتون مهمه رو به خودتون یادآوری کنید. آیا از زندگی خانوادگی تون غافل بودید؟ روابط تون با اطرافیان تون؟ با خودتون؟ افراد موفق می دونند شادی اون ها هم به اندازه موفقیت شون مهمه و نباید اون رو قربانی کنند. تعادل دوباره در زندگی تون ایجاد کنید تا سریعتر پیش برید و آینده ی درخشانی داشته باشید.

 

اولویت های خودتون رو دوباره ارزیابی کنید

اولویت های خودتون رو دوباره ارزیابی کنید

برای پیشگیری از فرسودگی شغلی احساساتتون رو بشناسید

به منظور جلوگیری از بروز دوباره فرسودگی شغلی، مهمه که یاد بگیریم احساساتمون رو بشناسیم. افرادی که موفق هستند از علائم آگاه هستند و سعی می کنند قبل از آنکه دیر بشه، اون احساسات رو از خودشون دور کنند. اگر شما احساس استرس و تنش، احساسات منفی، خستگی و بی انگیزگی دارید، این احساسات رو نادیده نگیرید. در عوض علت اون ها رو شناسایی کنید و تشخیص بدید که چطور با اون ها مقابله کنید.

احساساتتون رو بشناسید

احساساتتون رو بشناسید

شما مسئول شرایطتون هستید نه دیگران

افراد موفق مسئولیت شرایط و اوضاع خودشون رو به عهده می گیرند. ولی ما اغلب وقتی که به مرحله ایی از برن اوت می رسیم، دیگران رو بابتش سرزنش می کنیم در صورتی که ما باید مسئولیت چگونگی واکنش هامون نسب به موقعیت ها و قرار دادن خودمون تحت فشار رو به عهده بگیریم نه اینکه دیگران رو متهم کنیم. البته این هم به این معنی نیست که تمام وقت، خودتون رو سرزنش کنید و با خودتون دعوا داشته باشید بلکه اون رو می تونید به عنوان یک توانمندسازی ببینید و بدونید که تحمل و کنترل تون بیشتر از اونیه که تصورش رو می کنید.

شما مسئول شرایطتون هستید نه دیگران

شما مسئول شرایطتون هستید نه دیگران

زمانی رو به ورزش اختصاص بدید

شاید ورزش یکی از بهترین کارهاییه که می تونید در حالت کامل فرسودگی شغلی انجام بدید.خستگی تون فیزیکی باشه یا ذهنی، ورزش می تونه با این حالت مبارزه کنه. ورزش موجب آزاد سازی آندروفین هایی میشه که استرس رو کاهش می ده. فرقی نمی کنه که شما قدم بزنید، شنا کنید و یا پیاده روی کنید در کل تحرک بدن به شما کمک می کنه تا احساس بهتری داشته باشید.

زمانی رو به ورزش اختصاص بدید

زمانی رو به ورزش اختصاص بدید

نگرش خودتون رو ارزیابی کنید

طرز فکر و نگرش راه حل افراد موفق برای مقابله با فرسودگی شغلی است. ما به راحتی تو مارپیچ پر پیچ و خم افکار منفی گرفتار می شیم که باعث می شه احساس بدتری داشته باشیم. درسته دچار شدن به فرسودگی شغلی احساس خوشایندی نداره اما بهتره مطمئن بشید که ذهنیت و دیدتون مثبت و به این صورته؛ ” از این موقعیت چه چیزی میتونم یاد بگیرم؟ ” و ” از موقعیت عبور می کنم و تغییرات لازم رو انجام می دم.” این طرز فکر مهمه برای اینکه بتونید سریع به حالت عادی برگردید.

نگرش خودتون رو ارزیابی کنید

نگرش خودتون رو ارزیابی کنید

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلبند

یه روز خوب برای خرید ...

تا ۵۰٪ تخفیف