معمولا بچه هایی که قد کوتاه تری دارن از والدینشون سوالاتی میپرسن در مورد اینکه چی بخورن یا چکار کنن تا بلندتر بشن. شما بعنوان یک پدر و مادر باید مراقب سلامتی و تناسب اندام فرزندانتون باشین و مهمه که چطور بتونین سریع و بطور طبیعی به قد بلند شدنشون کمک کنید. رشد قد بچه ها توسط عوامل ژنتیکی کنترل میشه و هر کدوم از اونا دارای روند رشد متفاوتی هستن اما عوامل دیگه ای مثل جنسیت، نوع تغذیه، شرایط پزشکی و تمرینات جسمانی هم در این روند تأثیر دارند. در ادامه نکات مهمی رو میبینیم که با توجه بیشتر به آنها میتونیم فرزندان قد بلند تری داشته باشیم.

تغذیه ی بچه ها با غذای مناسب برای رشد قد

رژیم غذایی مناسب هسته ی یک بدن سالم و درحال رشد محسوب میشه. اگه بچه ها غذای سالم و مقوی بخورند بدنی سالم و مناسب رشد خواهند داشت. در تغذیه حتما نکات زیر رو درنطر داشته باشید و دقت کنید که آنها یک رژیم متغادل داشته باشند و بیش از حد از یک ماده غذایی مصرف نکنند

  • استفاده از غذاهای حاوی کربوهیدرات برای فراهم کردن انرژی لازم برای تقویت رشد
  • گوشت کم چرب، تخم مرغ و آجیلات بعنوان منبع پروتئین برای ساخت و تشکیل ماهیچه
  • محصولات لبنی و گیاهان سبز برای تآمین کلسیم مورد نیاز بدن
  • استفاده از ویتامین های D , A و آهن بعنوان مکمل رشد

    ارتباط بین تغذیه مناسب و افزایش قد کودکان

    ارتباط بین تغذیه مناسب و افزایش قد کودکان

خواب کافی لازمه ی رشد مناسب قد

خواب برای رشد کافی بچه ها بسیار اهمیت داره چون بدن در طول خواب هورمون رشد تولید میکنه و فعالیت هایی مثل ایجاد بافت های عضلانی و سلولی در طی خواب شبانه اتفاق میافته. بچه هارو تشویق کنید تا هشت ساعت خواب مفید در طی شب داشته باشن و تا نیمه های شب تلوزیون تماشا نکنن. خواب به عنوان جادویی برای کمک به بلند تر شدن کودکان کمک میکنه.

خواب کافی عامل موثر در افزایش قد

خواب کافی عامل موثر در افزایش قد

بچه ها رو به ورزش کردن تشویق کنید

ورزش به تقویت استخوان و عضلات کمک میکنه. با چاقی و ضعف بدنی مبارزه میکنه و همچنین استقامت و انعطاف پذیری و نیروی بچه ها رو افزایش میده. تمرینات کششی و انعطافی باعث کشش در عضلات و استخوان ها بخصوص در ستون فقرات و پاها میشه و به افزایش طول آنها کمک میکنه. بچه هارو به بازی هایی مثل شنا، دو، فوتبال و بسکتبال تشویق کنین و در کلاس ورزش های هوازی ثبت نام کنید.

تمرینات کششی موثر در افزایش قد

تمرینات کششی موثر در افزایش قد

تمریناتی برای پوزیشن مناسب

قوز کردن و زمان زیادی پشت کامپیوتر نشستن و استفاده بیش از حد از بعضی لوازم بازی دستی باعث کوتاهی قد بچه ها میشه. استخوان بندی بچه ها، نابالغ و نرمه با تشویق آنها به ورزش کردن و پوزیشن های درست و مناسب روند صحیحی  برای رشد قدشون مهیا کنین. هرگز اجازه بلند کردن وسیله ی سنگین به آنها ندید و از استفاده دو بالش در هنگام خواب بدلیل اینکه بدن باید در وضعیت درست(راست) قرار بگیره، جلوگیری کنید. همچنین همیشه به آنها یادآوری کنید تا شانه هایشان را کشیده و باز نگهدارند.

قوز کردن و فرم نادرست ستون فقرات

قوز کردن و فرم نادرست ستون فقرات

استفاده از مکمل های افزایش قد صرفا با مشورت پزشک

امروزه داروهای مکمل زیادی برای افزایش قد در بازار وجود داره که بیشتر آنها هم معتبر نیستن. برای استفاده از این مکمل ها هرگز خودسرانه تصمیم گیری نکنین و حتما به پزشک مراجعه کنید چون موثرترین و بیخطر ترین داروی ممکن رو تجویز میکنه و این کار باعث میشه تا فرزند شما عوارض جانبی کمتری رو متحمل بشه.

1/5 - (1 امتیاز)