داشتن ارتباط درست با اعضای خانواده و خصوصا والدین با کودک یکی از پایه های اساسی داشتن یک خانواده موفقه. اینکه پدر و مادر بتونن در رابطه با موضوعات مختلف مثل مدرسه، ورزش، هنر، دوستان و … با فرزندشون صحبت کنند از مهمترین موضوعاتی هست که در خانواده باید به اون توجه بشه. در این مطلب به این موضوع میپردازیم.

فرزند یک موهبت الهی
فرزند یک موهبت الهی

خانه بهترین مکان برای صحبت و تبادل نظر

موضوع اینه که مدرسه و کلا محیط های آموزشی عموما کودک رو به ساکت بودن و یادگیری تشویق میکنه و براشون فرصتی برای حرف زدن ایجاد نمیکنه. از اونجا که صحبت کردن در باره موضوعات مختلف، کودک مون رو برای ورود به جامعه و دنیای بزرگتر ها آماده میکنه و تبادل نظر و گاهی به چالش کشیدن میتونه کمک کنه که بهتر خودشون رو بشناسن، باید خانه رو بهترین محل برای صحبت و تبادل اطلاعات و بحث فراهم کنید. چرا که حقیقت هم همینه و فرزند شما هیچ کجا بیشتر و بهتر از خانه رشد و تحصیل پیدا نمیکنه.

تربیت فرزند
تربیت فرزند

بزرگ شدن کودک تان را باور کنید

عموما پدر و مادر ها وقتی که دوران کودک بودن فرزندشون به پایان میرسه به سنین نوجوانی میرسه هنوز باور ندارن که دیگه کودک دیروز نیست و حالا دیگه میتونه خودش فکر کنه و تحلیل کنه و تصمیم بگیره. همین موضوع باعث میشه که نیازی به صحبت کردن نبینند و زمینه ساز خطر بشن. با فرزندتون صحبت کنید و کمکش کنید درست تحلیل کنه.فرزندان مخصوصا در سنین نوجوانی باید در “خانه” عقاید و افکارشون رو مطرح کنند و به راه درست سوق داده بشن.

روابط والدین و فرزندان
روابط والدین و فرزندان

چطور سر صحبت رو باز کنیم

اگر تا حالا با فرزند کودک یا نوجوان تون صحبت نمیکردید و یا نیازی نمیدید به صحبت کردن، هنوز هم دیر نشده. از امروز شروع کنید. البته گام به گام. ازش از کارهای روز مره اش بپرسید. از اینکه در مدرسه چه کارهایی میکنن. یا وقتی چیزی رو داره تعریف میکنه خودتون رو مشتاق گوش دادن نشون بدید. فضای صحبت رو براش باز کنید. اگر در خانه اتفاقی میفته یا قراره تصمیمی گرفته بشه نظرش رو بپرسید و دلایلش رو گوش بدید. برای علاقه مندی هاش وقت بذارید و باهاش به تحلیل اونها بپردازید.

والدین و فرزندان
والدین و فرزندان

فرزند موهبت خداونده و این شما هستید که مسئول پرورش و تربیت درست اون هستتید.

امتیازت به این مطلب چنده؟
برای خودت یا دوستات بفرست:
Default image
معصومه رجایی
در دانشگاه معماری خوندم ولی چون علاقم به هنر و تجربه کردن خیلی زیاده سعی کردم از هر چیزی که برام جذابه کمی یاد بگیرم و اینجا با شما به اشتراک بذارم.

اگر نظری داری بنویس

دلبند

فروشگاه اینترنتی دلبند

ارسال سریع و تنوع بالای نیازهای نوزاد و کودک