چطور شغل خانگی ایجاد کنیم؟

"آیا میشه در خونه یک کسب و کار راه بندازم؟" ، "چجوری میشه یه کسب و کار موفق در خانه ایجاد کرد؟". این سوالها و خیلی سوالات دیگه میتونه برای خیلی از آدمها بوجود اومده باشه. راز موفقیت انتخاب درست...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
چطور شغل خانگی ایجاد کنیم؟

“آیا میشه یه شغل خانگی داشته باشم؟” ، “چجوری میشه یه کسب و کار موفق در خانه ایجاد کرد؟”. این سوالها و خیلی سوالات دیگه میتونه برای خیلی از آدمها بوجود اومده باشه. راز موفقیت انتخاب درست شغل هست که بسیاری از افراد انجام نمیدن و به همین خاطر به نتیجه خوبی نمیرسن. یک گزینه ی مناسب برای اینکه در خانه شغلی را ایجاد کنید میتونه این باشه که با یک دوست صمیمی و خوبتون اقدام به این کار کنین. البته باید مسائل دیگه ای مثل مقدار پولی که اون بیزنس نیاز داره و یا اینکه آیا پتانسیل انجامش در خونه وجود داره و مزاحمتی برای بقیه داره یا نه هم از نکات مهمیه باید بهشون فکر کرد. برای رسیدن به کسب و کار موفق در خانه علاوه بر صرفه جویی زمان و مکان باید مراحلی را بدونین که در مطلب زیر ما به آنها اشاره کردیم با ما همراه باشین.

ارزیابی استعدادهای خود

برای ایجاد کردن شغل خانگی و رسیدن به موفقیت در اون باید از استعدادهای خودتون استفاده کنین. به چیزها و کارهایی که علاقه دارین یا حدس میزنین که میتونینه به موفقیت نزدیکتون کنه فکر کنین. استعدادها مانند صفات شخصیتی شما هستن، به عنوان مثال شما ممکنه یه فرد بسیار خلاق باشین یا یک شخصی که به جزئیات خیلی توجه میکنه. در کل استعدادهاتون پایه و اساس ایجاد یه کسب و کار خانگی باید باشه. اگه قبل از اینکه شروع به ایجاد شغل خانگی کنین به استعدادهاتون توجه نکرده و هر کاری رو شروع کنین ممکنه که هیچ وقت به موفقیت نرسین. شروع هر کاری باید مناسب با استعداد و شخصیت هر فرد باشه. صفات مشترک برای کسانی که تصمیم به ایجاد کسب و کار خانگی دارن عبارتند از انگیزه، پشتکار، ابتکار عمل و داشتن اعتماد به نفس برای کنترل شرایط سخت هست.

ارزیابی استعدادها

ارزیابی استعدادها

بررسی مهارتها برای ایجاد شغل خانگی

مهارت ها به این معنیه که کارهایی که میتونین انجامش بدین. تفاوت استعدادها و مهارتها در این است که استعدادها ذاتی هستند ولی مهارت ها اکتسابی اند. یعنی استعداد چیزی هست که در وجودتونه اما مهارت چیزیه که توانایی انجامشو بدست آوردین. همچنین شما با استعدادها متولد میشین اما مهارتها را در طول زندگی بدست میارین. به عنوان مثال یه فرد خلاق ممکنه مهارت عالی برای نقاشی یا طراحی داشته باشد. یا یک فرد دارای استعداد زیادی در درک مسائل ریاضی داشته باشه و خیلی چیز های دیگه شبیه به اینها.

بررسی مهارتها

بررسی مهارتها

فهرست کردن ایده ها بر اساس استعدادها و مهارتها

بعد از اینکه استعدادها و مهارتهای خودتون رو شناسایی کردین باید بدونین که با استفاده از این دو تا چه کسب و کاری رو میتونین تو خانه ایجاد کنین تا به موفقیت برسین. فرض کنین که یکی از افرادی هستین که دارای مهارتهای حسابداری هست و استعداد ریاضی مناسبی هم دارین. بعضی از ایده های مناسب کسب وکار خانگی این است که:

  • آماده سازی و انجام محاسبات مربوط به امور مالیاتی
  • حسابداری
  • مشاور امور مالی
  • قبول انواع پروژه های حسابداری
  • کمک حسابدار (دور کار)

مواردی که در بالا ذکر کردیم پنج ایده با توجه به استعدادتون در حسابداری میباشد. وقتی که این کار رو انجام میدین دارای بیش از یک یا دو مهارت کسب و کار هستین بنابراین میتونین فهرستی از ایده ها برای ایجاد شغل خانگی رو پیدا کنین. فهرستی از ایده های کسب و کار رو ایجاد کنین و انتخاب کنین.

فهرست کردن ایده استعداد و مهارتها

فهرست کردن ایده استعداد و مهارتها

ایده های کسب و کار بر اساس آزمایش

زمانی که میخواین شروع به ایجاد شغل خانگی کنین باید بدونین که همه کسب و کارها در خانه ها به موفقیت نمیرسند. به عنوان مثال شما نمیتونین در منزل یک کسب و کار تولیدی ایجاد کنین، چون این جور کارها با رفت و آمد بسیاری از مشتریان همراهه و میتونه برای همسایه ها ایجاد آزار و اذیت کنه و مطمعنا آنها ناراحت و دلخور میشن. قبل از اینکه شروع به ایجاد یک کار کنین باید بدونین که به چه عواملی نیاز دارین و آنها را بررسی کنین. به فهرست مشاغلی که تهیه کردین نگاهی بیندازین و از ایده هایی که مناسب کسب و کار در منزل نیستن چشم پوشی کنین. کارهایی را در اولویت بگذارید که امکان انجام آنها در فضای خونه بدون ایجاد مزاحمت برای بقیه وجود داشته باشه.

دو نکته ی مهم که برای موفقیت مشاغل خانگی ضروری است، بدست آوردن سود و داشتن یک طرح و برنامه ی مناسب برای شروع کسب و کاره. دو بخشی که در زیر به آنها اشاره میکنیم بسیاری از افراد که قصد دارند یک شغل خانگی ایجاد کنن بهشون توجهی نمیکنن. اما اگر میخواین که یک کسب و کار موفقیت آمیز داشته باشین و با شکست که موجب از دست دادن زمان و پول شما میشه مواجه نشین، بهتره که به دو مرحله بعدی توجه ویژه ای داشته باشین.

ایده های کسب و کار بر اساس آزمایش

ایده های کسب و کار بر اساس آزمایش

حواستان به سود کسب و کار باشد

این موضوع برای هر کسی که قصد داره شغل خانگی ایجاد کنه یک آزمایش است. ممکنه استعداد و مهارت کافی برای ایجاد یک شغل در خانه را داشته باشین، اما اگر مردم مایل نباشند که بابت این محصول یا سرویسهایی که شما انجام دادین مبلغی را پرداخت کنن مطمعنا کسب و کار خوبی نخواهید داشت. برای هر ایده ی کسب و کار در خانه، شما نیاز به پاسخ دو سوال دارید:

  1. افرادی که مایل به دریافت این کالا یا خدمات هستند چقدر هستند؟ (گستردگی بازار هدف آن ایده چقدر است؟)
  2. آیا می تونم از آن درآمد کافی بدست بیارم؟

فرض کنین به عنوان یک فرد خلاق میتونین روپوش های زیبا بدوزین. اما با توجه به زمانی که دارین در هر ماه تنها قادر به دوخت دو روپوش هستین. متوجه میشین که مردم مایلند که بابت هر روپوش 80هزارتومان پرداخت کنند، که درآمد ماهانتون 160 هزار تومان میشه. با محاسبه ی هزینه کرد شما و درآمدتون، در واقع میشه گفت که درآمد ماهانتون کمتر از خرید موادیه که برای دوخت صرف کردین. با این حال بسیاری از مردم بدون توجه به سود خودشان را در این موقعیت قرار میدهند. درسته که کسب و کار بسیار چیز خوبیه، ولی باید همراه با سود کافی باشه، اگر در آمد کافی برای صورتحسابهای خود نداشته باشین به موفقیت و ثروت نمیرسین.

 

حواستان به سود کسب و کار باشد

حواستان به سود کسب و کار باشد

داشتن طرح و ارزیابی شرایط و اجرای آن

بسیاری از مردم فکر میکنند که موفقیت کسب و کار در خانه تنها با داشتن یک طرح کافی است. دلیل اصلی لزوم داشتن طرح اینه که بدونین آیا این ایده میتونه فرصتی مناسب برای رسیدن به کسب و کار موفق باشد یا نه؟ بنابراین وقتی که یه ایده را انتخاب کردین باید بدونین که بهش علاقه دارین، سپس طرح ایجاد آن را ترسیم کنین. تحقیقی که در مورد یک ایده میدین بیشتر از هر چیزی میتونه به شما اطمینان بده که در مسیر تجاری سازی آن به موفقیت میرسین یا خیر. اگر تحقیقاتی که انجام دادین به شما نشون میده که عاقبت کارتون بی نتیجه است، آن را کنار بگذارین و ایده دیگری را انتخاب کنین و مجددا طرحی را پیاده کنین و در باره ی آن به تحقیق بپردازین. قبل از اینکه ایده ای را پیدا کنین باید مطمعن بشین برای شما از لحاظ تجاری سودمند خواهد بود.

داشتن طرح و ارزیابی شرایط و اجرای آن

داشتن طرح و ارزیابی شرایط و اجرای آن

نادیده گرفتن تبلیغات

اگر میخواهین یک شغل خانگی ایجاد کنین باید به تبلیغات توجهی نکنین. آگهی هایی که در روزنامه به عنوان کار درمنزل منتشر میشن را نادیده بگیرین. در عوض شش مرحله ای را که در بالا ذکر کردیم را دنبال کنین. چون با توجه به مراحل بالا میدونین که چه کاری مناسب با استعدادها و مهارتهایتان میباشد و در نتیجه  میتونین به موفقیت برسین و با پول و رضایت کاملی روبرو شوید.

نادیده گرفتن تبلیغات سودجویان

نادیده گرفتن تبلیغات سودجویان

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *