چطور روی کارم تمرکز کنم؟

حتما برای همه تون پیش اومده که کار مهمی رو باید انجام بدید اما اون رو به زمان دیگه ای موکول می کنید. از درس خوندن در طول ترم گرفته که به شب امتحان موکول میشه تا تماس تلفنی که...

فاخره سیدی
فاخره سیدی آپدیت:
یک عالمه کار برای انجام داری ولی وقت کافی نداری

حتما برای همه تون پیش اومده که کار مهمی رو باید انجام بدید اما اون رو به زمان دیگه ای موکول می کنید. از درس خوندن در طول ترم گرفته که به شب امتحان موکول میشه تا تماس تلفنی که تنها دو دقیقه زمان میبره اما دو ساعت طول میکشه تا خودتو راضی کنی به زنگ زدن!! کمتر کسی پیدا میشه که بگه تا الان کاری رو به تعویق ننداختم! اکثرمون با اصطلاح “دقیقه نود” آشناییم و خیلی از کارهامون رو در دقیقه نود انجام دادیم و بسته به اهمیت کار استرس زیادی رو تجربه کردیم. حتی با برنامه ترین آدم ها هم کارهاشون رو عقب می اندازن. چرا؟ مشکل از کجاست؟

چرا وقت کافی برای انجام همه کارها نداریم؟

مشکل ازونجایی شروع میشه که مینشینی تا کاری رو انجام بدی و در انتها هزاران کار دیگرو انجام دادی. فکر کردن به کارهایی که در طول روز دارید، چک کردن ایمیلها و حتی گشت و گذار در اینستاگرام و تلگرام و دیگر برنامه های ارتباطی، به راحتی می تونه تمرکز شما را بهم بریزه. حتی وقتی هم که می خواید کاری رو شروع کنید، مثلا درس خوندن،حس شروع کردنش نیست!!با خودتون میگید برای اینکه حس درس خوندن بیاد اول یه سر برم تلگرام یا جواب اسمس های دیشبو بدم. به نظرتون 10 دقیقه بیشتر طول نمیکشه اما بعد از یک ساعت متوجه میشید که هنوز در حال پیدا کردن حس درس خوندن هستید و وقتتون هم تموم شده!

یک کاری رو شروع میکنی اما فکرت جای دیگه است

یک کاری رو شروع میکنی اما فکرت جای دیگه است

چطور به سرعت روی کار متمرکز بشیم؟

قانون 15 دقیقه بهتون میگه اگر می خواهید کاری رو انجام بدید اما از شروع کردنش فرار می کنید و یا ذهنتون درگیر فکر کردن به کارهای دیگه می شه و هیچوقت تمرکز لازم برای انجامش رو پیدا نمی کنید، تنها کافیه به اندازه 15 از وقتتون رو بدون مزاحمت و با تمرکز به کار اختصاص بدید. اگر بتونید به اندازه تنها 15 دقیقه روی موضوعی تمرکز کنید، میتونید به راحتی درگیر موضوع بشید و این تمرکز رو تا یک ساعت بعد هم حفظ کنید.

برای تمرکز فقط به 15 دقیقه نیاز داری

برای تمرکز فقط به 15 دقیقه نیاز داری

قانون 15 دقیقه

برای این که طبق قانون 15 دقیقه پیش برید، دفعه بعد که پشت میزتون نشستید و خواستید کاری رو انجام بدید به جای مشغول شدن به مراسم قبل از شروع کار، مثل چک کردن تلگرام و اینستاگرام و اسمس ها  …، مراحل زیر رو انجام بدید:

  • کار رو به وظایف کوچیک و ساده تقسیم کنید و یکی از این وظایف رو انتخاب کنید.
  • تمام آلارم ها رو برای 15 دقیقه خاموش کنید و یا طوری تنظیم کنید که کسی یا چیزی در این 15 دقیقه مزاحمتون نشه
  • بدون توقف و استراحت، و بدون هیچ عذر و بهانه ای، مستقیما 15 دقیقه کار کنید.
  • در پایان این 15 دقیقه اگر خواستید میتونید کار رو ادامه بدید، اما اگر هنوز تمرکز لازم رو نداشتید و یا دلتون نمیخواست درگیر کار بشید، رهاش کنید و به کار دیگه ای بپردازید.
  • کار رها شده رو در زمان دیگه ای و دوباره با 15 دقیقه امتحان کنید. ممکنه در اولین تلاش شرایط شما همچنان آماده نباشه و یا کار برای تمرکز نیاز به زمان بیشتری داشته باشه.
همین حالا امتحان کنید!

همین حالا امتحان کنید!

قانون 15 دقیقه چطور به ما کمک میکنه؟

تجربه این روش نشون داده که ذهن ما بعد از 15 دقیقه اول که با سخت کوشی و تمرکز به موضوعی فکر می کنه، به خوبی درگیرش میشه و تمایل نداره بعد از این دقایق کار رو رها کنه. این تمایل ازون جا میاد که ذهن ما دوست داره کارها رو به اتمام برسونه. تقسیم کار به ابعاد کوچیکتر باعث میشه در این دقایق ذهن تنها روی یک موضوع تمرکر کنه که سرعت عمل بالا میره و همجنین جلوی حواسپرتی گرفته میشه.. همچنین یکی از مشکلات همیشگی کسانی که کارها رو به تعویق می اندازند دغدغه شروع کردن و یا از کجا شروع کردنه که با این روش بر این مشکلات غلبه می کنند.

حس خوب تموم شدن کارها

حس خوب تموم شدن کارها

تمرین شرط پیروزیه!

با استفاده مداوم از این روش و تکرار اون به خوبی به این روش مسلط میشید و حتی میتونید زمانش رو افزایش بدید. اما توجه داشته باشید که زمان لازم برای شروع به اندازه ای باشه که شما خسته نشید و یا اصلا بیخیال شروع کردن نشید.

اگر کاری رو شروع کردید و همچنان به جای انجام کار فکر های مختلفی به ذهنتون میرسه، چند دقیقه ای رو به این فکر ها اختصاص بدید؛ کاغذی رو بردارید و اجازه بدید فکرها به جای پرسه زدن تو ذهنتون به روی کاغذ بیان. بعد ازون میتونید با خیال راحت به کارتون برسید.

یادتون باشه شرط موفقیت تمرین و تکراره!!!