چطور جدول تناوبی عناصر رو حفظ کنیم؟

شاید به خاطر اینکه تکلیف درسی تون باشه یا شایدم فقط به خاطر علاقه، بخواید تمام جدول تناوبی رو حفظ کنید. بله میدونم که کلی عنصر داره، ولی شما از پسش برمیاید. در اینجا مراحلی ذکر شده که به شما...

نسترن کوهی
نسترن کوهی آپدیت:
جدول تناوبی عناصر

شاید به خاطر اینکه تکلیف درسی تون باشه یا شایدم فقط به خاطر علاقه، بخواید تمام جدول تناوبی رو حفظ کنید. بله میدونم که کلی عنصر داره، ولی شما از پسش برمیاید. در اینجا مراحلی ذکر شده که به شما میگه چجوری می تونید کل جدول تناوبی رو حفظ کنید، همچنین یک جدول خالی هم هست که می تونید او رو پرینت بگیرید و از خودتون امتحان بگیرید تا مطمئن بشید همه عناصر رو به خوبی یاد گرفتید.

  • از جدول اصلی تناوبی کپی بگیرید و یاد بگیرید که چطوری اون رو حفظ کنید.
  • از جدول سفید و بدون عناصر کپی بگیرید و از خودتون امتحان بگیرید.

قدم اول: تهیه جدول تناوبی مناسب

بنابراین اولین قدم این هست که یک جدول تناوبی تهیه کنید، جدوال قابل پرینت یا آنلاین، گزینه های خوبی هستن چون شما می تونید هر وقت که وقت آزاد داشتید به اونها رجوع کنید. استفاده از یک جدول خالی برای تمرین کردن خیلی موثر هست. بله درسته که میشه عناصر رو فقط به ترتیب حفظ کنید ولی اگه جدول تناوبی رو در حین نوشتن یاد بگیرید، روندهای خاص عناصر موجود در جدول رو بهتر درک می کنید.

اولا شما حداقل یک کپی از جدول تناوبی نیاز دارید. مدتی زمان میبره تا شما بتونید جدول تناوبی رو حفظ کنید پس بهتره که یک نسخه ی سایز کوچیک از جدول تناوبی تهیه کنید که بتونید همیشه اون رو همراه خودتون داشته باشید. اگه شما چندتا کپی از جدول تناوبی تهیه کنید، می تونید بدون نگرانی در مواقع نیازتون روی اون نکاتی رو بنویسید که به بهتر یاد گرفتنتون کمک کنه. می تونید عکس زیر رو پرینت بگیرید و به هر تعدادی که می خواید ازش کپی تهیه کنید.

جدول تناوبی

جدول تناوبی

قدم دوم: حفظ کردن عناصر جدول تناوبی

خب حالا که جدول تناوبی رو در اختیار دارید، باید اون رو یاد بگیرید. اینکه چجوری این جدول رو حفظ کنید به خود شما بستگی داره که چجوری بهتر یاد می گیرید. در ادامه ما چند روش رو بهتون توصیه می کنیم که می تونن بهتون کمک کنند.

1. جدول رو به قسمت های کوچک تر تبدیل کنید

جدول رو به قسمت های جداگانه تقسیم کنید تا راحت تر بتونید اون رو حفظ کنید. میتونید عناصر رو به صورت گروهی حفظ کنید، هر رنگ مربوط به یک گروه خاص میشه. هر دفعه یک ستون رو حفظ کنید و یا اینکه عناصر رو 20 تا 20 تا حفظ کنید و جلو برید. به جای تلاش برای اینکه همه ی عناصر رو یکجا حفظ کنید، هر دفعه یک گروه از عناصر رو حفظ کنید و اونها رو به خوبی تمرین کنید تا جایی که کاملا اونها رو یاد بگیرید بعد برید سراغ گروه بعدی.

2. فرایند حفظ کردن رو به چند جلسه تقسیم کنید

شما می خواید جدول رو به خوبی و راحت تر یاد بگیرید بهتره که اون رو در جلسات مختلف حفظ کنید به جای اینکه بخواید همه رو یکجا و به زور توی ذهنتون جا کنید. اگه بخواید جدول در حافظه کوتاه مدتتون ثبت بشه مثلا برای وقت هایی که فرداش امتحان دارید، یکجا حفظ کردن جدول میتونه براتون مفید باشه ولی اینجوری چند روز بعد هیچی تو ذهنتون نیست. برای اینکه بتونید جدول تناوبی رو برای همیشه به ذهن بسپارید، نیاز هست که به بخشی از حافظتون که مربوط به حافظه طولانی مدت هست دست پیدا کنید و این یعنی باید تمرین و تکرار زیاد داشته باشید اون هم نه یکجا، چندین بار و به طور متناوب. پس باید یک قسمتی از جدول رو حفظ کنید بعد برید سراغ یک کار دیگه و کمی بعد سعی کنید اون قسمتی که حفظ کرده بودید رو به یاد بیارید و بنویسید. بعد از اینکه مطمئن شدید اون قسمت رو یاد گرفتید یک قسمت جدید حفظ کنید. دوباره برید سراغ یک کار دیگه کمی بعد دوباره برگردید و بخش های قبلی رو تمرین کنید و یک بخش جدید حفظ کنید و همین طور تا آخر ادامه بدید.

3. عناصر رو با آهنگ یاد بگیرید

این روش برای اون دسته از افراد که چیزهایی که می شنوند رو بهتر از چیزهایی که می بینند یاد می گیرند، خیلی می تونه مفید باشه. شما می تونید خودتون با عناصر آهنگ بسازید یا از آهنگ هایی که بقیه ساختن کمک بگیرید. یک مثال خوب آهنگی هست که تام لرر ساخته و شما می تونید اون رو دانلود کنید.

4. با علامت عناصر، کلمه بسازید

یک روش عالی دیگه برای افرادی که شنیدنشون از دیدنشون بهتره این هست که علامت هایی که عناصر دارند رو به ترتیب کنار هم قرار بدن و با اونها کلمات بدون مفهوم بسازند، بعد اون کلمات رو هر جوری که دوست دارند تلفظ کنند و به ذهن بسپارند. مثلا چندتا عنصر ستون اول رو کنار هم قرار بدین(H, Li, Na, K, RB, Cs, Fr) و کلمه ی بی معنی “هلینا  کرب سزفر” رو با اون درست کنید و این کلمات من در آوردی رو حفظ کنید.

5. از رنگها برای حفظ کردن عناصر کمک بگیرید

اگه شما باید علاوه بر اسم و نماد، گروه های عناصر جدول تناوبی رو هم یاد بگیرید، بهتره از مداد های رنگی برای تمرین کردن استفاده کنید و وقتی می خواید عناصر رو در جدول خالی بنویسید هر گروه رو با یک رنگ مشخص بنویسید.

قدم سوم: تمرین کردن به کمک جدول عناصر خالی

از جدول عناصر بدون نوشته ای که در زیر می بینید، چندین کپی تهیه کنید. راحت تره که اول نماد عناصر رو در جدول بنویسید و بعد اسم مربوط به هر عنصر رو، از کم شروع کنید. بعد از اینکه هر کدوم از روش های بالا رو انتخاب کردید، اول یک تا دو ستون یا ردیف رو حفظ کنید و در جدول خالی از خودتون امتحان بگیرید. سعی کنید در طول یک هفته جدول تناوبی رو حفظ کنید و چندین بار از خودتون امتحان بگیرید تا همه ی اونها به حافظه ی بلند مدتتون منتقل بشن.

جدول عناصر خالی

جدول عناصر خالی