چطور بن سای میوه کاج پرورش بدیم؟

وقتی شما شروع کردید به خوندن این مطلب یعنی اینکه به گیاهان علاقه دارید. امیدوارم تا به حال با دستای خودتون بذری رو پرورش داده باشید. فرقی نمیکنه چه بذری٬ همینکه یک دانه رو توی خاک میکاری و بهش رسیدگی میکنی و بعد از یه مدت میبینی که سبز شده از بهترین حس های دنیاست. پیشنهاد میکنم خودتون رو به این لذت زیبا دعوت کنید.

اینکه لابلای پره های زیبای میوه ی کاج دونه های کوچیکی هستن که بذر گیاهن رو توی دوران مدرسه یاد گرفتیم. حالا اینکه میشه این دونه ها رو به سادگی سبز کرد و به چه زیبایی میشه ازش یه درختچه تزیینی زیبا درست کرد تازه فهمیدم و دوست دارم شما هم ببینید.

چطور باید میوه ی کاج رو سبز کنیم؟

قبل از هرچیز باید یک میوه ی کاج تازه پیدا کنید. تازه یعنی اینکه پره هاش باز نشده باشه و دونه هاش بیرون نریخته باشه.

سعی کنید یه میوه کاج بزرگ پیدا کنید چون دانه های داخل میوه ی بزرگتر کیفیت بهتری دارن. البته بهتره به جای یکی، چند تا میوه کاج جمع کنید. برخی توصیه میکنن که قبل از شروع، میوه های کاج رو با محلول آهک و گوگرد بشورید. این باعث میشه از شر هر گونه آفت یا بیماری قارچی داخل کاج خلاص بشید. اما اگه امکانش رو نداشتید اشکالی نداره.

میوه کاج بعد از خشک شدن
میوه کاج بعد از خشک شدن

لازم به خشک کردن میوه ی کاج نیست. اما حتما اون رو در جای خشک نگهداری کنید که هم خشک میشه و هم پره هاش باز میشه. میبینید که دانه های داخل میوه خارج میشن. اگه میخواین دانه ها بیرون از میوه رشد کنن، فقط با چند ضربه دانه ها شل میشن و میفتن. دانه های سیاه برای سبز شدن بهتر هستن.

میوه کاج با جوانه های تازه
میوه کاج با جوانه های تازه

برای سبز شدن دانه ها باید اونها رو در بستر خاک بذارید. لازم نیست کل میوه داخل خاک باشه، انتهای میوه رو داخل خاک بذارید. بعد به میزان کم آبیاری کنید و جلوی نور آفتاب قرار بدید و منتظر باشید تا جوانه بزنه. دقت داشته باشید آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی دانه ها میشن.

چطور از میوه ی کاج یک بن سای زیبا پرورش بدیم؟

حدود یک ماه جوانه زدن طول میکشه. بعد هم باید شرایط نور و آب مناسب رو برای این گیاه ایجاد کنید تا رشد کنه و تبدیل به یک بن سای زیبا بشه. مقدار آبیاری نباید زیاد باشه. اجازه بدید خاک خشک بشه و بعد مجدد آب بدید. نور مستقیم خورشید هم میتونه به رشد بهتر گیاه کمک کنه.

بنسای کاج
بن سای کاج

چطور از بذر نگهداری کنیم و بعدا بکاریم؟

اگه میخواین دانه ها رو بعدا بکارید، پس دقت کنید که لازمه اونا رو در جای خنک و تاریک نگهداری کنید. وقتی هم که خواستید بکارید، اول در آب ولرم به مدت یک روز خیس کنید تا هم بذر آماده بشه و هم اونایی که کیفیتشون بهتره ته نشین میشن و قابل تشخیصن. بعد از 24 ساعت، بذرها رو با حوله کاغذی مرطوب کنید یا کمی خزه در کیسه قرار بدین تا آماده کاشت بشن. البته میتونین اونا رو به مدت یک یا دو هفته داخل یحچال بذارید.

درختجه کاج
درختجه کاج

وقتی که خواستید بکارید، بذرها رو روی خاک پخش کنید و با یه لایه نازک خاک روشون رو بپوشونید. بعد هم مقداری در معرض آفتاب قرار بدید و کم آبیاری کنید. بین یک هفته تا یه ماه طول میکشه تا جوانه بزنه. شما میتونین میوه کاج رو در خاک کنار بذرها بذارین اما نه مستقیما روی اونا، چون ممکنه بذرها بمیرن.

امتیازت به این مطلب چنده؟
برای خودت یا دوستات بفرست:
Default image
معصومه رجایی
در دانشگاه معماری خوندم ولی چون علاقم به هنر و تجربه کردن خیلی زیاده سعی کردم از هر چیزی که برام جذابه کمی یاد بگیرم و اینجا با شما به اشتراک بذارم.

اگر نظری داری بنویس

دلبند

فروشگاه اینترنتی دلبند

ارسال سریع و تنوع بالای نیازهای نوزاد و کودک