همیشه دوست داشتم یاد بگیرم این آویز های گلدون چطور درست میشن 😃. مخصوصا اگه یه فضای خالی آویز خور توی خونه داشته باشین حتما بهش فکر کردید که ای کاش بلد بودید از این آویزها ببافید. یه مدت هم مکرومه بافیش خیلی ترند بود که متاسفانه من هیییچ سر رشته ای ازش ندارم🙃.

این آویز گلدون کنفی خیلی کاربردی هست و نه تنها برای گلدون که برای انواع دکوری جات٬ چه توی خونه و چه روی بالکن یا دیوار حیاط میشه از این آویزها کمک گرفت. خلاصه از اونجایی که من بخیل نیستم 😌٬ علاوه بر اینکه خودم یاد گرفتم٬ آوردم به شما هم یاد بدم😉.

گلدان آویزان

گلدان آویزان

لوازم مورد نیاز

  • نخ کنفی
  • قلاب ( یا هر چیز محکم دیگه برای آویزان کردن)
  • چسب شیشه ای
لوازم مورد نیاز

لوازم مورد نیاز

 

با چه رنگی گلدون رو رنگ کنیم؟

اگه یخواین گلدون سفالی رو رنگ کنین باید دو دست رنگ بزنین. اگه گلدون رو میخواین در خانه بذارین رنگ اکریلیک مناسبه، هم سریع خشک میشه و هم در برابر آب مقاومه. اما اگه میخواین بیرون بذارین بهتره از رنگی استفاده کنین که در فضای باز و در برابر آب و هوا مقاوم باشه.

بهتره لبه ی داخلی گلدون رو هم رنگ کنید تا وقتی گیاه رو داخلش گذاشتید، رنگ داخل با خارج گلدون متفاوت نباشه. یه نکته ی دیگه اینکه اگه گلدون شما سوراخ داره و میخواید توی خونه نگهداری کنید بهتره سوراخ رو با چسب محکم بپوشونید.

رنگ کردن گلدان

رنگ کردن گلدان

 

چسب زدن سوراخ

چسب زدن سوراخ

مراحل ساخت آویز کنفی برای گلدان

با بریدن ۸ قطعه نخ مساوی با بلندای کافی شروع کنید طوریکه به اندازه کافی بلند باشند که زیر گلدون گره بزنید و برای آویزان کردن هم به اندازه کافی بلند باشند. این رو هم دقت کنید که برای گره زدن اطراف گلدان، باید کمی طول اضافی در نظر بگیرید.

۸ نخ رو زیر گلدان گره بزنید. چند سانتی متر از انتها( اینکه چقدر از انتها نخ اضافی آویزون باشه سلیقه ای هست. میتونه هیچی آویزون نباشه یا مثلا یک وجب نخ از انتهای گلدونتون آویزون باشه.)

قرار دادن زیر گلدان

قرار دادن زیر گلدان

نخ ها رو ۲ به ۲ تقسیم کنید و گره بزنید. اینطوری از ۸ نخی که داشتید ۴ گره خواهید داشت. نخ ها رو دی چهار جهت ثابت کنید و با چسب بچسبونید.

دو به دو گره زدن

دو به دو گره زدن

از هر دو گره کنار هم یک نخ بردارید و دو نخ رو باهم گره بزنید(مثل عکس زیر). با همه نخ ها همین کار رو تکرار کنید.

گره زدن 2

گره زدن 2

به آرامی نخ ها رو بکشید تا محکم بشند و بعد چسب بزنید( طبق عکس).

بعد مجددا از هر دو گره مجاور یک نخ بردارید و گره بزنید. این کار رو اونقدر تکرارکنید تا به انتهای گلدان برسید و در هر مرحله چسب بزنید.

چسب زدن

چسب زدن

گره زدن و چسب زدن

گره زدن و چسب زدن

تعداد گره ها بستگی به اندازه گلدونتون داره. دقت کنید مرحله آخر باید اندازه یک بند انگشت از سر گلدان فاصله داشته باشه.

گره و چسب زدن مرحله آخر

گره و چسب زدن مرحله آخر

حالا گلدون رو برگردونید و همه نخ ها رو جمع کنید و گره بزنید ( هر اندازه که دوست دارید آویز باشه گره بزنید)

تمام

عکس نهایی

قبل از اینکه هر نخ اضافی رو ببرید مطمئن بشید که اندازه همه نخ ها یکی هست و گلدان تراز میمونه و کج آویزون نمیشه. بعد هم چسب ها رو بردارید.

تموم شد! حالا میتونید این آویز زیبا و آسون رو هر جایی که میخواید آویزون کنید.

گلدان آویزان

گلدان آویزان