چطور با از دست دادن شغل کنار بیایم؟

آیا شما از محل کار خود اخراج شده اید؟ آیا از شغلی که در حال انجام آن بودید استعفا داده اید؟ آیا شغل خود را ترک کرده اید، به این دلیل که قصد دارید حرفه ی خود را تغییر دهید؟...

سمیرا هاشمیان
سمیرا هاشمیان آپدیت:
از دست دادن شغل

آیا شما از محل کار خود اخراج شده اید؟ آیا از شغلی که در حال انجام آن بودید استعفا داده اید؟ آیا شغل خود را ترک کرده اید، به این دلیل که قصد دارید حرفه ی خود را تغییر دهید؟ ممکن است که شما هم شامل یکی از این دسته از افراد که در بالا به آنها اشاره شد باشید و چنین موقعیتی برایتان پیش آمده باشد. اگر اینچنین است به شما پیشنهاد می کنیم که مطلب امروز را مرور کنید تا بتوانید راه های غلبه بر این موضوع را بیاموزید. در ادامه 5 راهکار جهت مقابله با از دست دادن شغل بیان کردیم با ما همراه باشید.

 

1.آیا این همان فرصتی است که شما دنبال آن بودید؟

من به این نکته پی برده ام بسیاری افراد هستند که وظایفی را بر عهده دارند ولی آنها را با شور و اشتیاق انجام نمی دهند. چنین افرادی همیشه به دنبال فرصتی برای تغییر شغل خود هستند، اما هیچ وقت شجاعت چنین کاری را ندارند زیرا حس امنیت با پول و درامد و شغل مناسب بدست می آید. یک راه عالی برای مقابله با از دست دادن شغل این است که وقتی شغلی بدست آوردید با خود بگویید این همان فرصتی است که به دنبالش بودید و برای خود این مساله را تجزیه و تحلیل نمایید. بسیاری از افراد همیشه به دنبال فرصتی برای تغییر دادن شغل خود هستند، حال آنکه هرگز چنین مجالی را پیدا نمی کنند، زیرا هرگز نتوانستند تمام شجاعت خود را برای انجام این کار جمع کنند.

نظر شما در مورد شغلتون چیه؟

نظر شما در مورد شغلتون چیه؟

2.به تعطیلات و خوش گذرانی بروید

اگر از محل کار خود اخراج شده اید و یا استعفا داده اید، یک مبلغی را به شما پرداخت می کنند. می توانید این پول را برای رفتن به یک تعطیلاتی که همیشه دوست داشتید تا به آن دست یابید استفاده کنید. رفتن به تعطیلات به همراه دوستان یا خانواده یک راه عالی برای این است که با از دست دادن شغل خود کنار بیایید، زیرا به شما کمک می کند که آرامش خود را حفظ کرده و استرستان را کنترل و کم کنید. همچنین به شما کمک خواهد کرد تا با دید تازه ای به زندگی نگاه کنید و با تکیه بر مهارت هایی که دارید به دنبال یک شغل جدید برای خود باشید.

3.سعی کنید خود را مشغول کنید حتی اگر کاری ندارید

از دست دادن شغل یک مشکل روحی و روانی و البته استرس زا برای همه افراد محسوب می شود. یک راه بسیار فوق العاده برای زمانی که شغل خود را از دست دادید این است که سعی کنید خود را به انجام کاری مشغول کنید، فرقی نمی کند روزانه یک سرگرمی جدید یا هر فعالیت دیگری را که می توانید و به آن علاقه دارید را انجام دهید. اگر خودتان را در این دوران مشغول کنید باعث می شود که از بیکاری ذهن شما جلوگیری شود. این کار نتایجی مانند نا امیدی کمتر، اضطراب و نگرانی کمتر را با خود به همراه خواهد داشت.

خودتون رو مشغول کنید

خودتون رو مشغول کنید

4.در شبکه های مختلف اجتماعی فعالیت کنید

یکی از اولین کارهایی که بعد از برگشت از تعطیلات باید انجام دهید این است که با افراد مختلف ارتباط برقرار کنید. سعی کنید با همکاران سابق، دوستان و یا آشنایان قدیمی صحبت کرده تا ببینید که آیا در بین اطرافیان و آشنایانتان کسی هست که فرصت شغلی مناسبی را بتواند به شما پیشنهاد کند. همچنین فیس بوک و سایر شبکه های اجتماعی هم یکی دیگر از روشهای های عالی برای این است که به راحتی در خانه به دنبال شغل باشید.

با دوستان قرار بذارید

با دوستان قرار بذارید

 

5.در کارهایی که از دست داده اید چقدر مقصر بوده اید؟

راه بسیار مفید دیگر برای کنار آمدن با از دست دادن شغلتان، تجزیه و تحلیل نقش و موقعیتی که در آن مشغول به فعالیت بودید است. وقتی که شغل خود را از دست می دهید به کار و وظیفه ای که بر عهده داشتید فکر کرده و آن را تجزیه و تحلیل کنید. انجام این کار یک راه مناسبی برای پی بردن به این نکته است که قصد دارید در آینده چه کاری را انجام دهید و همچنین از کجا می خواهید شروع کنید. با خود بیندیشید که “چه جایی اشتباه کرده ام؟ چه چیزی در این شغل را دوست نداشتم؟ چگونه می توانم در حرفه خود پیشرفت کنم؟ چطور می توانم از تکرار دوباره ی چنین مساله ای جلوگیری کنم؟” می توانید با طرح این پرسش ها و پاسخ به آنها با شغلی که از دست داده اید کنار بیایید.