گریه از مهمترین بخشهای راز بقای کودکان هست. گریه تا زمانی که کودکمون قادر به صحبت کردن نیست تنها راهیه که میتونیم متوجه بشیم فرزندمون مشکلی داره و اینکه شرایط ناراحت کننده ای وجود داره که اون رو بیتاب و ناراحت میکنه. اگر والدین نتونن علت گریه فرزندشون رو تشخیص بدن خسته و عصبی میشن و ممکنه مشکلاتی برای خودشون یا کودکشون به وجود بیاد پس لازمه تا اطلاعات کافی در مورد گریه کودکمون داشته باشیم تا بتونیم به راحتی اون رو تشخیص بدیم و به موقع رسیدگی کنیم.

گریه کودک

بیشتر مادر ها از ترس وابسته و بقلی شدن کودک سعی میکنن نیازهای کودک رو با تاخیر برآورده کنن در صورتیکه نیازهای کودک تا یک سالگی باید بی قید و شرط برآورده بشه. این مساله در دوره نوزادی، یعنی تا 28 روزگی اهمیت بیشتری داره و مادر باید تمام و کمال در اخیار نوزادش باشه. نوزادی که به نیازهاش سریعتر پاسخ داده بشه در امنیت بیشتری هست.

دلال گریه کودک:

گرسنگی، کثیف بودن پوشک، نیاز به خواب، نیاز به بغل کردن و در آغوش گرفتن، مشکلات معده ای( نفخ، کولیک و غیره)، خیلی گرم بودن یا خیلی سرد بودن، مسائل خیلی کوچک مثل پیچیدن یک تار مو به دور انگشت، افتادن مژه به داخل چشم و یا کشیده شدن مو توسط گیره، دندان در آوردن، احساس عدم امنیت، بی حوصلگی، هیجان زدگی بیش از حد، خستگی بیش از حد و…

گرسنگی از علل گریه کودک:

اولین چیزی که با گریه کودک به ذهنمون میرسه گرسنگی هست. چنین گریه هایی مداوم هست و تا وقتی به کودک غذا نرسه قطع نمیشه. نشانه هایی که در موقع گرسنگی نوزادان دیده میشود: دست بردن به طرف دهان، حرکت چشم و لبهاست و اینکه در حال جستجو به نظر میرسه.

خستگی از علل گریه کودک:

بعضی از نوزادان بعد از جنب و جوش زیاد احساس خستگی میکنن و شروع میکن به گریه کردن. این گریه معمولا خیلی طول نمیکشه و با ناز و نوازش کردن کودک قطع میشه.

مادر و کودک

مادر و کودک

در آوردن لباس نوزاد از علل گریه کودک:

اغلب نوزادان از حمام گرفتن و عریان شدن تنفر دارن پس تا وقتی کودکمون به این مساله عادت نکرده باید زمان حمام کردن و لباس در آوردنش رو به حداقل برسونیم و با حوصله منتظر آرام شدنش بمونیم.

درد از علل گریه کودک:

بعضی از کودکان به علت بیماری و یا دندان در آوردن درد میکشن و همین باعث گریه کردنشون میشه.

نیاز به توجه از علل گریه کودک:

کودکی که به توجه نیاز داره یا مدتی در جایش دراز کشیده باشه ممکنه احساس تنهایی کنه و شروع به گریه کردن کنه که در این صورت به محض اینکه در آغوش بکشیدش آرام میشه و گریه نمیکنه.

ترس از علل گریه کودک:

یک صدای بلند یا یک حرکت سریع یا تاریکی میتونه کودکمون رو بترسونه و شروع کنه به گریه کردن. گریه هایی که از روی ترس باشه معمولا به شکل فریادهای تیز هست.

مشکلات معده ای از علل گریه کودک:

مشکلات معده ای( نفخ و کولیک و…) هم از عواملی هست که باعث میشه کودکمون زیاذ گریه کنه. کولیک نوعی دل درده که همراه با گریه خیلی ناراحت کننده اس و برای حداقل دوساعت یا حداقل سه روز در هفته تکرار میشه و معمولا علت خاصی براش پیدا نمیشه. برخی از والدین از قطره های ضد نفخ یا عرقیات گیاهی برای آروم کردن فرزندشون استفاده میکنن که باید با تایید و نظر پزشک باشه. دردهای دیگه شکمی مثل رفلاکس، ناراحتی معده، حساسیت به شیر، عدم تحمل لاکتوز، یبوست و انسداد روده هم هستن که باعث گریه کودکان میشن.

مادر و کودک

مادر و کودک

راههای آرام کردن گریه کودکان:

شیر دادن، تعویض پوشک، بغل کردن و در آغوش گرفتن، تماس بدنی، ماساژ بدن و صداهای ملایم میتونه در آرام کردن کودکمون خیلی موثر باشه.

پیشنهاد اینه که به محض اینکه متوجه میشید کودکتون داره گریه میکنه به سمتش برید و در آغوشش بکشید و سعی کنید باهاش ارتباط برقرار کنین و حتی خیلی آ روم باهاش صحبت کنید و اصلا از این موضوع نترسین که فرزندتون بغلی بشه چون اون در هر شرایطی به آغوش گرم و محبت شما احتیاج داره.

۱

با وارد کردن آدرس ایمیلتون عضو خبرنامه دونفره بشین تا ما مطالب و آموزش های جدید رو خودکار و رایگان براتون ارسال کنیم.

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر