خیلی از ما مادرا با صحنه ای که نوزاد دلبندمون دچار گریه های ظاهرا بی دلیل و یک دنده شده، روبرو شدیم و اینکه این مشکل همراه با درد و رنج بعد از زایمان مشکل رو بزرگتر و تحملش رو سختتر میکنه. مخصوصا برای والدینی که اولین فرزندشون به دنیا اومده شرایط میتونه خیلی استرس زا و سخت باشه. اما در این مطلب سعی شده به مشکلات رایج و دردهای نوزاد از نگاه تجربه و درمان طب سنتی بپردازه.

مادر و کودک

مادر و کودک

گوش درد از دلایل اصلی گریه نوزاد

علائم گوش درد نوزاد بیقراری و گریه مداومه. خصوصا این درد در شب شدت پیدا میکنه و کمتر در طول روزخودشو نشون میده. در مواردی میشه دست بردن نوزاد به گوش رو هم از علائم گوش درد دونست. سبز رنگ شدن مدفوع مشخصه ی سرما خوردن نوزاد هست، گاهی هم بیقرارای در شیر خوردن ممکنه ناشی از گوش درد باشه. مثلا ممکنه بیش از اندازه از مادر شیر بخواد و مدام دهنشو باز کنه و رفتارهایی که برای گرسنگی انجام میده رو تکرار کنه. در این مواقع نباید بیش از اندازه معمول بهش شیر بدید چرا که علاوه بر گوش درد، دلدرد هم اضافه میشه. هنگامی که شک دارید که آیا نوزاد دچار گوش درد شده یا نه، میتونید با انگشت اطراف گوش رو به آرومی فشار بدید، اگه دچار گوش درد باشه ناراحتی و گریه نوزاد بیشتر میشه.

گوش درد

گوش درد

برای پیشگیری از گوش درد چه باید کرد؟

نکته اول: برای خیلی از مادران پیش میاد که هر بار نوزاد رو حموم میبرن دچار گوش درد میشه، برای جلوگیری از این اتفاق که ناشی از آب رفتن توی گوش نوزاده، بهتر اینه که قبل از رفتن به حموم یه پنبه کوچک و آغشته به روغن بادام تلخ رو توی گوش بچه بذارید، در این صورت گوش با عایقی از یک روغن گرم مانع از نفوذ آب میشه و از شر گوش دردهای بعد از حموم راحت میشید.

نکته دوم: نوزاد طبع لطیف و حساسی داره و باید به هوای اطرافش خیلی دقت کرد، گوش و لوزها زودتر از هر جای دیگه سرما میخوره، برای همین بهترین پیشگیری سبک مادربزرگامونه که همیشه کلاه یا روسری سرش باشه، هر نسیم خنکی که به گوش نوزاد میخوره میتونه نوید یک شب پر از درد و گریه رو براتون بده. قرار گرفتن در معرض باد کولر که نفوذ سرماش بیشتر از نسیم خنک هست دشمن خواب شب نوزاد بحساب میاد.

درمان طب سنتی برای گوش درد

برای گوش درد سه درمان در طب سنتی وجود داره. اول چرب کردن گوش و اطرافش با روغن بادام تلخ و چکاندن یک قطره از روغن به داخل گوش هست. درمان دوم گرم کردن گوش با حوله گرم و ادامه اینکار تا تسکین درده و درمان سوم که برای بیرون آوردن حشره داخل گوش هم کاربرد داره استفاده از سیر گرم شده است. درمان با سیر به این صورته که یک سیر خام روی شعله گاز گرم میکنیم، تا جایی که در صورت تماس با دست، دست بسوزه. بعد سیر رو در سه چهارلا دستمال کاغذی قرار بدید و با همون دستمال توی گوش نوزاد بذارید و مدام چک کنید که دما بیش از اندازه زیاد نشه. اگه گرماش زیاد شد اجازه بدید تا گرماش کم بشه بعد دوباره توی گوش بذارید. دراین درمان با نفوذ تدریجی گرما گوش گرم و دردش آروم میشه و البته بخاطر بوی سیر اگه مورچه یا حشره ای داخل گوش باشه بیرون میاد.

نفخ نوزاد میتونه دلیل گریه اش باشه

از علائم نفخ نوزاد میشه به گریه خاصش اشاره کرد که صدای”چیغ” میشنوید و در مواقعی که دلدرد ناشی از نفخ دارند دستها و پاها رو مدام به سمت شکم جمع میکنه و دستها رو گره میکنه.

نفخ

نفخ

برای پیشگیری از نفخ نوزاد چه کنیم؟

اگه آرامش ندارید و یا موقعیت یا وضعیت خوبی برای شیر دادن ندارید بهتره که برای اینکار اقدام نکنید چون یکی از دلایل نفخ در نوزاد همین موارده و خوردن غذاهای نفاخ توسط مادر هم میتونه باعث نفخ در نوزاد بشه. باید توجه داشت که بیش از اندازه به نوزاد شیر ندید. گاهی گریه نوزاد علت دیگه ای داره و زیاد شیر خوردن هم باعث دلدرد و نفخ میشه. حداقل فاصله زمانی شیر دادن دو ساعت هست، درست نگرفتن عارق نوزادد هم یکی دیگه از علتهاست.

درمان طب سنتی برای نفخ نوزاد

عرق نعنا برای مادر به صورت مداوم  بعد از هر وعده ی غذایی برای از بین بردن نفخ شیر مادر مفیده و دمکرده ی یک قاشق چایخوری رازیانه و یک قاشق زیره که با عسل شیرین شده باشه به صورت روزانه دو بار بعد از نهار و شام نه تنها باعث افزایش شیر میشه بلکه باعث درمان نفخ و دل پیچه نوزاد هم میشه.

در مواردی حساسیت نوزاد بسیار بالاست و با خوردن هر غذایی نفخ براش پیش میاد در این موارد که نفخ ایجاد شده و نوزاد از درد رنج میبره درمانهایی در طب سنتی گفته شده مثل دادن نصف قاشق چای خوری روغن بادام شیرین به نوزاد نفخ رو درمان میکنه یا یک سوم استکان عرق نعناء و یک قاشق مربا خوری ترنجبین البته پس از مخلوط شدن با پارچه ای تمیز صاف کنید و به مقدار یک قاشق چایخوری بعد از هر بار شیر بدید از نفخ جلوگیری میکنه.

پهلو درد در نوزادان رایجه

گاهی پیش میاد که بدن نوزاد آزرده میشه و با هر جابجایی گریه میکنه و درهمین حین مدفوعش هم سبز رنگ میشه. در این مواقع گفته میشه پهلوش سرما خورده و راه تشخیصش اینه که با دست به آرومی روی شانه و کتف نوزاد فشار بیارید خودشو جم میکنه و دردش میاد.

پهلو درد در نوزاد

پهلو درد در نوزاد

پیشگیری از پهلو درد در نوزادان

باید توجه داشت پهلو و دور گردن و کتف نوزاد سردش نشه و گرم بمونه خصوصا وقتی از حموم میاد. برای اینکه مطمئن باشید همیشه پهلو و شکمش گرم هست، حتما از لباس های زیر دکمه دار استفاده کنید یا با پارچه ای نرم، دور شکمش رو ببندید.

درمان طب سنتی برای درد پهلوی نوزاد

این درد اگه تشخیض داده بشه درمان راحتی داره مقداری روغن با طبع گرم مثل زیتون یا بادام تلخ رو به محدوده دردناک بمالید و کمی با روغن ماساژ بدید، و برای طول شب یا نصف روز با قنداق دستهای نوزاد رو کنار بدنش ثابت نگه دارید، معمولا بعد از این درمان نوزاد راحت و برای مدت طولانی میخوابه.

2.6/5 - (5 امتیاز)