دروغگویی یکی از اختلالهای رفتاری نامناسب در کودکانه. دروغ گفتن در پسران نسبت به دختران عمومیت داره و اغلب در کودکان 5 تا 8 ساله بیشتر اتفاق می افته. گاهی وقتها این اختلال یک رفتار عادیه که روز به روز رشد می کنه و تبدیل به یه مشکل روانشناختی میشه. این مشکل تو بسیاری از خانواده ها وجود داره و والدین از اینکه فرزندشون دروغ میگن نگران هستن. در ادامه راههای موثری بهتون ارائه میدیم تا  کودکتون رو از عادت به دروغ گفتن دور کنید.

چرا فرزندم دروغ میگوید

چرا فرزندم دروغ میگوید

“ترس” اصلی ترین عامل دروغ گفتن کودک

ترس یکی از دلایلی که کودک رو وادار به دروغ گفتن میکنه. مثلا خوردن شکلات برای فرزندتون مضره و شما اونو از خوردنش نهی کردین. اما فرزندتون یواشکی شکلاتهارو میخوره و شما متوجه میشین و ازش سوال میکنین و اون بخاطر ترسی که از شما داره و بخاطر اینکه تنبیه نشه دروغ میگه. والدین زمانیکه دیدن شکلاتها توسط کودکشون خورده شده نباید ازشون سوال کنن که چرا شکلاتهارو خوردن چون این کار باعث میشه که دروغ بگن راه درست اینه که بهشون بگن که شکلات برای دندنوهاتون مضره با خوردنشون دندوناتون خراب میشه. این کار باعث میشه دیگه نترسه و دروغ نگه.

فرزندتون آیینه شماست

دروغگویی تو کودکان میتونه از الگو گرفتن رفتار والدینشون نشات بگیره. کودکان با تماشای رفتار والدین خود، دروغ گفتن رو یاد میگیرن. اونها باید سعی کنن یک الگوی خوب برای فرزندانشون باشن. باید بدونیم که به هیچ وجه مجاز نیستیم در حضور کودکان دروغ بگیم، حتی اگه مجبور باشیم. به طور مثال مادری که قرار ملاقاتی داره و به هردلیلی نمیتونه بره، مجبور میشه با تماس تلفنی دلیلی برای نرفتنش بتراشه و جلوی چشم کودکش دروغ میگه. مطمئن باشید کودک هم با دیدن این صحنه دروغ گفتن رو یاد میگیره.

کودکان آینه رفتار والدین

کودکان آینه رفتار والدین

صداقت کودک رو ستایش کنین

والدین باید مراقب باشن که به رفتارهای دروغین فرزندشون پاداش ندن بلکه باید صداقتش رو تحسین کنن. باید به کودک بفهمونید که دروغ گفتن کار درستی نیست.

مثال:

یکی از ظروف آشپزخونه رو شکسته و قایم کرده. شما بعد از چند روز متوجه میشین که اون ظرف نیست و خورده ریزه های شکستشو پیدا میکنین. از کودکتون سوال میکنین که چه کسی اونو شکسته و اون در پاسخ به شما میگه که ببخشید من شکوندم حواسم نبود. شما به عنوان والدین باید بهش بگین که ایرادی نداره و باید یشتر دقت کنه. درضمن بهش بگین که آفرین من از این صداقتت خوشم اومد و صداقتشو تحسین کنین.

صداقت کودک رو ستایش کنین

صداقت کودک رو ستایش کنین

نشون بدین حواستون به اشتباهش هست

والدینی که مطمئن هستن فرزندنشون مرتکب اشتباهی شده نباید از کودکشون سوال کنن که آیا اون این کارو انجام داده یا نه؟ اونها نباید منتظر باشن تا فرزندشون اعتراف کنه بلکه باید اشتباهی رو که کرده بهش از همه لحاظ توضیح بدن و عاقبت کار اشتباهشو بگن. دراینصورت کودک پیش خودش هیچ احساس ناگواری نمیکنه و تلاش میکنه که همیشه راست بگه.

نشون بدین حواستون به اشتباهش هست

نشون بدین حواستون به اشتباهش هست

آخرین گزینه رفتن پیش مشاور

راهکارهای زیادی رو برای دروغگویی کودکتون انجام بدین. بچه هایی که به طور مدام دروغ میگن یه مشکل اساسی عاطفی دارن. تو این جور مواقع باید به یک روانشناس حرفه ای مراجعه کنین تا با کمک اون و راهبردهایی که بهتون میده این عادت رو در کودکتون از بین برین.

آخرین گزینه رفتن پیش مشاور

آخرین گزینه رفتن پیش مشاور

  تبادل نظر کنید

تبادل نظر کنید...

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر