تا حالا براتون پیش اومده که عضلات بدنتون بی دلیل و به شدت بگیرن؟ به طوری که تحمل و ادامه دادن کاری که انجام میدادید براتون فوق العاده سخت بشه؟ قطعا این اتفاق برای همه ما افتاده و اگه با اینجور دردهای عضلانی سر و کله زدید، میدونید که خیلی ناراحت کننده هستن و تحمل کردنشون کار ساده ای نیست.  به همین خاطره که اکثر آدمها برای پیشگیری از بروز گرفتگی عضلانی، تمام تلاش خودشون رو انجام میدن. عجیب بودن دردهای عضلانی به اینه که ممکنه در موقع انجام فعالیت ورزشی، موقع راه رفتن، یا حتی موقع استراحت کردن شروع بشن.

آشنا شدن با این گرفتگی ها برای پیشگیری بهتون کمک میکنه. بعد از معرفی انواع گرفتگی عضلانی، یه سری راهکار هم براتون در نظر داریم.

درد-عضلانی

درد-عضلانی

گرفتگی عضلانی میتونه وقتی که اصلا انتظارش رو ندارید اتفاق بیفته

گرفتگی های عضلانی میتونن ناتوان کننده باشن و در بعضی موارد، حتی باعث بروز خطر بشن. مثلا شما ممکنه در حال رانندگی باشید که ناگهان عضلات پاتون میگیرن و این گرفتگی میتونه روی عکس العمل و نوع رانندگیتون تاثیر بذاره. گاهی اوقات وسط شنا کردن در یک استخر عمیق این اتفاق میفته که میتونه برای یه شناگر غیر حرفه ای خطرناک باشه. اما علاوه بر این موارد خاص، گرفتگی های عضلانی میتونن در شرایط عادی، سر کار، قبل از خواب، یا موقع استراحت هم اتفاق بیفتن.

گرفتگی های عضلانی = انقباض کنترل نشده عضلات

اگه بخوام کوتاه بگم، گرفتگی عضلانی یعنی وقتی عضله شما بدون اینکه شما دستور بدین منقبض میشه. برای این حالت، یکی از رایج ترین قسمتهای بدن، عضلات ساق پا هست که هر از چندگاهی ممکنه بی دلیل بگیره. با این حال، در نواحی دیگه بدن هم میتونه اتفاق بیفته. چیزی که باید یاد بگیریم اینه که چطوری خودمون تنهایی اینجور گرفتگی ها رو رفع کنیم.

دلایل پشت گرفتگی های عضلانی

دلایل زیادی برای گرفتگی عضلات وجود داره، و برای پیشگیری از بروز اونها، باید خودتون رو با انواع دلایل آشنا کنید:

 • عدم گردش خون در پاها
 • بیش از اندازه ورزش دادن عضلات ساق پا
 • انجام ندادن حرکات کششی و گرم کردن قبل از ورزش
 • فعالیت بیش از حد وقتی هوا خیلی گرمه
 • از دست دادن آب بدن
 • خستگی عضلات
 • کمبود منیزم، پتاسیم یا هردو
 • مشکلات نهفته مثل مشکل نخاعی یا مشکل عصبی
 • عوارض جانبی مربوط به مصرف داروها

جالب اینجاست که بنا به گزارشات، 75 درصد از مردم گرفتگی های عضلانی رو شب ها به موقع خواب احساس کردند. موقعی که عضلاتتون میگیره چه کارهایی برای رفع کردنش میتونید انجام بدید؟

عضلاتتون رو بکشید و ریلکس باشید

اولین کاری که باید انجام بدین اینه که عضلات اون ناحیه رو کشش بدین و ول کنید. اگر کسی دور و برتون هست که حاضره ماساژتون بده، چه بهتر!

این طبیعیه که موقع گرفتگی عضلات، خودتون رو سفت کنید و منتظر باشید تا درد بره پی کارش. اما باید بدونید که ریلکس کردن و آروم شدن از هر چیزی بهتر کمک میکنه. چند دقیقه هر کاری که انجام میدادید رو رها کنید و صبر کنید تا این اسپاسم از بین بره.

میتونید از پزشکی که در داروخانه کار میکنه بخواهید که بهتون دارویی برای مقابله با اسپاسم های عضلانی معرفی کنه.

گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات

چطوری از گرفتگی عضلانی پیشگیری کنیم؟

مهمترین موضوع رو یادمون نره، بهتره از بروز این گرفتگی ها پیشگیری کنیم تا اینکه به فکر درمان باشیم. چطوری میشه از گرفتگی عضلانی پیشگیری کرد؟

 1. آب زیاد بنوشید
  از دست دادن آب بدن باعث گرفتگی عضلانی میشه، پس برای با طراوت نگه داشتن بدنتون، آب زیاد بنوشید.
 2. ویتامین بخورید
  کمبود مواد معدنی مثل منیزیم و پتاسیم تکرار گرفتگی عضلانی رو بیشتر میکنه. ویتامین و مواد معدنی کافی به بدنتون برسونید.
 3. حرکات کششی انجام بدین
  این یه قانونه! همیشه قبل و بعد از ورزش کردن حرکات ورزشی انجام بدین. اگه در این مورد تنبلی کنید بعدا عواقبش رو خواهید دید.
 4. درست غذا بخورید
  همونطور که قبل تر اشاره کردیم، کمبود های ویتامینی روی بروز دردهای عضلانی موثرند. پس بهتره مواد خوراکی حاوی پتاسیم، مثل موز یا مواد دارای کلسیم و منیزیم مصرف کنید.
3/5 - (1 امتیاز)