باردار شدن فقط نیازمند رابطه جنسی نیست و عوامل متعددی میتونن در این زمینه اثرگذار باشن. به همین دلیله که بعضی از زوج ها با صرف زمان و تلاش زیاد هم نمیتونن باردار بشن. از جمله دلایل عدم بارداری میشه به ناهنجاری در تخمک گذاری، مشکلات ساختاری در سیستم تناسلی، تعداد اسپرم کم و بیماری ها اشاره کرد. ناباروری نشانه های مشخصی مثل پریودهای نامنظم یا دردهای شدید قاعدگی داره، اما با این حال باید دقت کرد که بسیاری از دلایل ناباروری نشانه خاصی ندارن. ناباروری در مردان هم به ندرت دارای علامت خاصیه.

ایجاد تغییرات مثبت در زندگی در دوران بارداری
توصیه های طلایی برای داشتن دوران بارداری سالم و بانشاط
اهمیت سلامتی و مراقبت از خود در دوران بارداری دو چندان میشه. به این…
»
دلابل باردار نشدن زنان

دلابل باردار نشدن زنان

در ادامه ما چند تا از دلایل محتمل برای باردار نشدن زنان رو بیان میکنیم:

برای بارداری باید به اندازه کافی تلاش کنین

اولین چیزی که باید در نظر بگیرین اینه که نباید برای باردار شدن عجله کنین زیرا که همه زوج ها فورا باردار نمیشن. حدود 80 درصد از زنان بعد از شش ماه تلاش و حدود 90 درصد از زنان هم بعد از یکسال تلاش، باردار خواهند شد. البته این آمار در این صورت که شما در هر ماه عمل آمیزش مناسب بارداری رو انجام داده باشن. برای مراجعه به پزشک در این مورد، بهتره که دو نکته زیر رو در نظر داشته باشین:

دیابت نوجوانان
نکاتی که باید در مورد دیابت بارداری بدانید
یکی از شایع ترین مشکلات بارداری، دیابت بارداریست. بارداری یکی از بهترین و…
»
 • در صورتی که شما 35 ساله یا بیشتر باشین و حداقل شش ماهه که منتظر باردار شدن هستین
 • در صورتی کمتر از 35 سال داشته باشین و حداقل یه ساله که قصد بارداری دارین

در صورت داشتن هر کدوم از شرایط بالا میتونین به پزشک مراجعه کنین، حتی اگه علائم ناباروری رو ندارین.

شما قادر به تخمک سازی نیستین

لقاح در انسان ها نیازمند یه اسپرم و یه تخمکه. اگه بدن شما تخمک تولید نکنه شما نمیتونین باردار بشین. ناتوانی تخمدان در رها کردن به موقع تخمک یکی از عوامل ناباروری زنانه و میتونه دلایل متفاوتی داشته باشه. از این دلایل میشه به سندروم تخمدان چند کیستی ، وزن خیلی زیاد یا خیلی کم، نارسایی رحم، اختلال در تیروئید و ورزش زیاد اشاره کرد. خیلی از زنانی که دچار مشکلات رحمی هستن، پریودهای نامنظمی دارن. با این حال داشتن پریودهای منظم به این معنی نیست که عمل تخمک گذاری صورت میگیره. اگه شما قاعدگی نامنظمی دارین، به پزشک خودتون مراجعه کنین و نیازی نیست که برای بارداری یه سال تلاش کنین.

اگه بدن شما تخمک سازی نکنه نمیتونین باردار بشین

اگه بدن شما تخمک سازی نکنه نمیتونین باردار بشین

ممکنه مشکل ناباروری همسرتون باشه

مشکل حدود بیست تا سی درصد از زوج هایی که بچه دار نمیشن به خاطر ناباروری مرده و حدود 40 درصد از مواقع هم مشکل متوجه هر دو نفره. چیز دیگه ای که باید بدونین اینه که ناباروری در مردان به ندرت خودش رو نشون میده و حتما باید آزمایش منی انجام بشه. وقتی که شما به پزشک مراجعه میکنین باید هردوتون بررسی و معاینه بشین.

باید از لحاظ روانی آماده داشتن یه فرزند باشین
تعیین کردن زمان مناسب باردار شدن
تا چند نسل پیش، وقتی که یه زوج با هم ازدواج میکردن انتظار…
»
گاهی اوقات مشکل باردار نشدن به خاطر ناباروری مرد هست

گاهی اوقات مشکل باردار نشدن به خاطر ناباروری مرد هست

مشکل ناباروری شما به خاطر سن شماست

باردار شدن در صورتی که زن بالای 35 سال و یا مرد بالای 40 سال باشه، مقداری زمانبره. بعضی از زنان فکر میکنن که اگه هنوز به صورت منظم پریود میشن پس باروری اونها در وضعیته خوبیه، اما این تصور درست نیست. بالا رفتن سن هم روی کیفیت تخمک و هم تعداد اون تاثیر میذاره. همچنین اگه همسر شما پنج یا شش سال از شما بزرگتر باشه، احتمال مشکلات ناباروری بعد از سن 35 سال افزایش پیدا میکنه.

مشکل باردار نشدن شما به خاطر بالا رفتن سن شما هست

مشکل باردار نشدن شما به خاطر بالا رفتن سن شما هست

لوله های رحم شما مسدود شده

تخمک گذاری نامنظم دلیل حدود 25 تا 30 درصد از موارد ناباروریه. بقیه موارد میتونن به خاطر مسدود شدن لوله های رحم، مشکلات ساختاری رحم و به وجود اومدن بافتهای نابجا در تخمدان (اندومتروز) باشه. لوله های رحمی مسیر ارتباطی بین تخمدان و رحم هستن. لقاح درون لوله های رحمی صورت میگیره یعنی جایی که اسپرم و تخمک در نهایت به هم میرسن. اگه چیزی مانع عملکرد صحیح لوله های رحمی بشه، شما نمیتونین باردار بشین. مسدود شدن لوله های رحمی دلایل متفاوتی میتونه داشته باشه. بعضی از زنانی که دچار این مشکل هستن درد لگنی دارن اما در بقیه زنان نشونه و علامت خاصی وجود نداره. فقط با آزمایش باروری میشه مشخص کرد که لوله های شما باز هستن یا مسدود.

مسدود شدن لوله های رحمی شما باعث ناروری شما میشه

مسدود شدن لوله های رحمی شما باعث ناروری شما میشه

درون تخمدان شما بافت های نابجا رشد کردن

اندومتروز در واقع به رشد بافتی شبیه به بافت درون رحم، خارج از محیط رحم گفته میشه. حدود 50 درصد از زنانی که دارای این مشکل نمیتونن به راحتی باردار بشن. شایع ترین علائم اندومتروز پریودهای دردناک و درد لگن در زمان قاعدگیه. با این حال، همه زنان دچار اندومتروز این علائم رو ندارن. تشخیص این مشکل به راحتی امکان پذیر نیست و با آزمایش خون و … تشخیص داده نمیشه. تشخیص این مشکل نیازمند جراحی بخصوصیه و چند سال زمان میبره.

6 مشکل رایج در دوران بارداری
بارداری علاوه بر تغییر در ظاهر، شیوه ی زندگی و تمام فعالیت های…
»
اندومتروز موجب باردار نشدن شما میشه

اندومتروز موجب باردار نشدن شما میشه

مشکلات پزشکی تشخیص داده نشده دلیل باردار نشدن

بعضی از مشکلات پزشکی میتونن منجر به ناباروری در مردان و زنان بشن. مثلا عدم تعادل تیروئید یا دیابت های تشخیص داده نشده میتونن دلیل ناباروری باشن. داروهایی هم هستن که میتونن روی باروری تاثیر گذار باشن. بنابراین هیچ وقت دارویی رو بدون تجویز پزشک نخورین. در صورت لزوم به پزشک خودتون یا همسرتون اطلاع بدین که قصد بارداری دارین.

هیچ دارویی رو بدون مشورت پزشک نخورین

هیچ دارویی رو بدون مشورت پزشک نخورین

ناباروری به دلایل نامعلوم

علت ناباروری حدود 25 تا 30 درصد از زوج های دچار مشکل، هیچ وقت مشخص نمیشه. پزشکان بیان میکنن که علت این امر بیماری ها یا مشکلات تشخیص داده نشده یا کشف نشده هست. با این حال این زوج ها باید آزمایش های خودشون رو ادامه بدن.

دلیل ناباروری گاهی اوقات مشخص نمیشه

دلیل ناباروری گاهی اوقات مشخص نمیشه

اگه باردار نمیشید حتما برای درمان اقدام کنید

اگه شما برای باردار شدن مشکل دارین کمک های بسیاری در دسترس شما هست. بسیاری از زوج ها آزمایش و درمان رو کنار میذارن و منتظر معجزه میمونن یا فکر میکنن که باید بیشتر صبر کنن. گاهی اوقات هم فکر میکنن چون هردو سالم و سرحال هستن پس مشکلی در این زمینه ندارن. این کار اشتباهه زیرا که بعضی از بیماری ها با گذر زمان بدتر میشن. هر چه زودتر اقدام کنین، درمان ناباروری هم راحت تره.

  تبادل نظر کنید

تبادل نظر کنید...

 • Avatar
  محمد:

  تا حالا پنج دفع بادار شدم ولی قلب بچه به وجود نیامده کمک کنید چیکار کنم ممنونم

  • Avatar
   محسن:

   سلام آقا محمد این که قلب بچه تشکیل نشده توی طب اسلامی تبریزیان درمان داره نیاز به سقط نیست با طب اسلامی قلب بچه براحتی تشکیل میشه

 • Avatar
  ندا:

  دقیقا باید چه کاری کرد, بنظرم میرسد, بعضی پزشک ها سواد کافی ندارن و خوب راهنمایی نمیکنند, نظر شما چیه؟

 • Avatar
  Sara:

  عالی

 • Avatar
  لادن:

  من ۸ساله ازدواج کردم سال اول باردارشدم اما چون همسرم مایل نبود سقت کردم چندماه پیش هم آزمایش دارم هم پاپ اسمیر مشکلی نداشتم جز یه عفونت کوچیک .الان از آبان ماه اقدام به بارداری کردم اما هنوز موفق نشدم چیکار کنم؟

 • Avatar
  محمد:

  سلام تاحالا حدود ۱۰ بار اقدام کردیم اما نتیجه نگرفتیم سن هر دومون حدود۲۹ سال هست
  اولین راه چیه ادامه بدیم یا به پزشک مراجعه کنیم

 • Avatar
  abdulwasi:

  کدام غزا یامیوه سپرم یاتقویت اسپرم و افزایش تخمک را اضافه میکند؟

 • Avatar
  مریم:

  سلام 22 ساله هستم سه سال ازدواج کردم. دوماه اقدام ب بارداری کردم ولی بی نتیجه بود. تا دوماه پیش از هیچ قرصی برا جلوگیری استفاده نکردم فقط طبیعی جلوگیری میکردم. الان مشکل از چیه علت باردارم شدن من؟ ممنون

 • Avatar
  فاطمه:

  من 30ساله هستم من چهار ماهه اقدام کردم ولی هنوز جواب نگرفتم اگه امکانش هست بهم جواب بدین ؟

 • Avatar
  ShnD93:

  سلام.۲۶سال سن دارم.کمترازدوسال ازدواج کردم و۳بار برای بارداری اقدام کردم امانتیجه نگرفتم.باید چکارکنم؟

 • Avatar
  فاطمه:

  من ۳ساله ازدواج کردم.همه ازمایشات لازم انجام دادم ب گفته دکتر من مشکلی ندارم.ولی همسرم ضعف حرکت اسپرم داره.با دارو هم بهبود انچنانی نکرده ۲بارهم iui کردیم ولی بی نتیجه بوده.بنظرتون با حرکت اسپرم۳۰درصد ivfجواب میده؟