راهکارهایی برای پیشگیری از افسردگی فصلی

تا همین چند وقت پیش منم نمیدونستم که معضلی به اسم افسردگی فصلی وجود داره. همیشه به خونواده و دوستام میگفتم که از فصل پاییز و زمستون خوشم نمیاد چون با کوتاه شدن طول روز و شروع سرما و بارندگی...

مهسا سیدی
مهسا سیدی آپدیت:
راهکارهای جلوگیری از افسردگی فصلی

تا همین چند وقت پیش منم نمیدونستم که معضلی به اسم افسردگی فصلی وجود داره. همیشه به خونواده و دوستام میگفتم که از فصل پاییز و زمستون خوشم نمیاد چون با کوتاه شدن طول روز و شروع سرما و بارندگی مجبوریم تا بیشتر اوقات تو خونه باشیم و تحمل بی برگی درختا و به خواب رفتن طبیعت خیلی سخته و انسان رو دلگیر و کسل میکنه. تا اینکه بعدها متوجه شدم به این بی علاقگی و کلافگی تو فصل پاییز و زمستون، افسردگی فصلی میگن. به طور معمول این افسردگی در فصل های پاییز و زمستان رخ میده و با فرارسیدن فصل بهار و تابستان از بین میره. البته افسردگی فصلی در ماه های تابستانی نیز ممکنه اتفاق بیفته اما شیوع آن کمتر از ماه های زمستانیست. این نوع از افسردگی کاملا سطحی و گذراست و با رعایت نکاتی که در ادامه بهش اشاره میکنم خیلی راحت میتونیم از افسردگی فصلی جلوگیری کنیم و این دو فصل رو راحت تر سپری کنیم.

فعال باشین و تا میتونین خودتونو مشغول کنین

اکتیو و فعال بودن و پرداختن به کار و فعالیت های سرگرم کننده یکی از بهترین راهکارها برای جلوگیری از افسردگی فصلیه. مسافرت، فعالیت های ورزشی مخصوصا یوگا و ایروبیک، کارهای هنری، ثبت نام در کلاس های فرهنگی هنری، حتی اگه نمیتونین به کلاس برید از ویدئوهای آموزشی و تمرینات خانگی استفاده کنید. بیشتر در جمع بودن و خلاصه هر کاری که باعث بشه کمتر به تنهایی و غم و غصه فکر کنین حتی دیدن فیلم های مورد علاقه، طنز و کارتون های دوره کودکی میتونه حال و هواتونو عوض کنه و دلتون رو شادتر.

تنها و بیکار بودن باعث تشدید افسردگیه

تنها و بیکار بودن باعث تشدید افسردگیه

حفظ روابط معمول با دیگران برای جلوگیری از افسردگی فصلی

بهار و تابستون فرصت مناسبی برای دورهمی های معمول، تفریح و گشت و گذاره اما پاییز و زمستون کمی شرایط رو برای این کارها سخت میکنه. با همه ی این اوصاف برای اینکه دچار افسردگی فصلی نشیم باید سعی کنیم تا ارتباطاتمون رو حفظ کنیم. پس اوقاتی رو برای جمع های دوستانه، شهر گردی، کافه نشینی و رستوران، سینما، تئاتر و لذت بردن از قدم زدن اختصاص بدین و از دورهمی های دوستانه و معمولتون غافل نشید.

پاییزگردی با دوستان و خانواده راهی برای جلوگیری از افسردگی فصلی

پاییزگردی با دوستان و خانواده راهی برای جلوگیری از افسردگی فصلی

برای جلوگیری از افسردگی فصلی از حیوانات خونگی کمک بگیرین

هر چند انسان ها همدم و مونس خوبی هستند اما گاهی اوقات حیوانات خانگی گزینه بهتری میتونن باشن. اونها هیچوقت شما رو قضاوت نمیکنن و تنها چیزی که از شما میخوان عشق ورزیدن و توجهه. حیوانات خانگی استرس و نگرانی رو کم میکنن و شما با مراقبت و توجه به اونها، سرگرم میشین و لذت میبرین.

حس خوب و دلچسب نگهداری از حیوانات موثر در مقابله با افسردگی فصلی

حس خوب و دلچسب نگهداری از حیوانات موثر در مقابله با افسردگی فصلی

تأثیر دمنوش های آرامبخش در مقابله با افسردگی فصلی

یکی از خوبیای تغییرات فصلی و شروع فصل سرد تهیه دمنوش و نشستن کنار پنجره یا شومینه و لذت بردن از ریزش بارون و برف و تماشای آسمونه. شاید تو فصلای گرم خیلی نشه دمنوش خورد اما پاییز و زمستون تا دلتون بخواد پر شده از عطر دمنوش هایی که میشه از هل، بابونه، گل گاو زبون، دارچین، زنجبیل، به، سیب و عناب درست کرد. دمنوش های آرامبخش بیقراری و کلافگی رو از بین میبرن و به جمع خونواده و دور هم بودن صفای بیشتری میدن.

دمنوش بابونه آرامبخش اعصاب

دمنوش بابونه آرامبخش اعصاب

از درد و دل کردن و مشورت با پزشک یا مشاور نترسید

گاهی اوقات فقط مشغول و سرگرم بودن به کار یا چیزی راهکار مناسبی برای مقابله با افسردگی فصلی نیست و نیاز داریم تا با شخص آگاه و مطلعی حرف بزنیم. این فکر که حتما بیماران روانی به روانپزشک یا مشاور نیاز دارن رو از سر بیرون کنین و اگه احساس میکنید راهکارهای بالا تاثیری در بهبودی حال و احوالتون نداشت حتما از یک پزشک یا مشاور کمک بگیرین و حرف بزنید. حرف زدن با پزشک و مشاور یا کسی که حالتون رو خوب میفهمه حس سبکی و آرامش به همراه داره و قطعا کمکتون میکنه.

با پزشک مشورت کنید و علت ناراحتی رو بازگو کنین

با پزشک مشورت کنید و علت ناراحتی رو بازگو کنین

امیدوارم همیشه حال دلتون بهاری باشه: )