راه رفتن خارج از منزل، مخصوصا اگه در فضایی زیبا و سر سبز باشه نه تنها میتونه نشاط و سرزندگی رو برامون به ارمغان بیاره، بلکه تاثیر قابل ملاحظه ای روی سلامت بدن و حتی محافظت در مقابل انواع بیماری ها و سرطان رو به همراه خواهد داشت.

بسیاری از مردم جهان، مخصوصا در کشورهای توسعه یافته مثل آمریکا به طرز نگران کننده ای به سمت کم تحرکی پیش میرن. بیشتر مردم این روزها به سمت موبایل و تلوزیون و لبتاپ سوق داده شدن که فقط و فقط کم تحرکی رو با خودش به همراه داره و این مساله بسیار خطرناکه، چرا که بیش از حد نشستن میتونه حتی کشنده باشه. در این مطلب به آسیب های کم تحرکی و مزایای پیاده روی و ورزش در طبیعت بر سلامت میپردازیم.

پیاده روی در طبیعت

پیاده روی در طبیعت

خبر خوشحال کننده اینه که پیاده روی، بخصوص در طبیعت تا حد خیلی زیادی میتونه به بهبود طول عمر و سلامتی کمک بکنه.

پیاده روی و کاهش استرس

استرس یکی از اصلی ترین محرک برای بیماری های مزمن هست و فشار های روانی در بلند مدت میتونن تاثیراتی مثل چاقی، فشار خون بالا و بیماری های قلبی و عروقی رو به همراه داشته باشن. که پیاده روی در طبیعت میتونه باعث کاهش این موارد بشه و باعث آرامش و تمدد اعصاب خواهد بود.

بعد از یک روز پر مشغله و کلی قوز کردن پشت صفحه های نمایش با هزار و یک عوامل استرس زا در ذهنتون، شما میتونید یک پاده روی فرح بخش به جسم و ذهنتون هدیه بدید. پیاده روی بهترین فرصت برای جمع و جور کردن افکار در هم پیچیده شماست و با نفس کشیدن عمیق در هوای تازه طبیعت میتونید تمام هورمون های استرس زا رو در بدن کاهش بدید. همچنین پیاده روی در طبیعت میتونه باعث افزایش گلبول های سفید خون و کاهش ضربان قلب و فشار خون در شما بشه.

پیاده روی لب ساحل

پیاده روی لب ساحل

پیاده روی در طبیعت و پیشگیری از سرطان

تحقیقات انجام شده ثابت کرده  phytoncide یک ماده شیمیایی هست که گیاهان به منظور حفاظت از خود در برابر فساد و آفات آزاد میکنن. تنفس در فضایی که این ماده پخش هست باعث میشه سیستم ایمنی بدن سلول های کشنده طبیعی یا همون NK cells رو فعال میکنه. این سلول ها برای دفع انواع عفونت و سرکوب رشد سلول های سرطانی بسیار موثر هستند.

روی افرادی که در یک طبیعت گردی سه روزه شرکت کرده بودند تحقیقی انجام شد. این تحقیق نشان دهنده این بود که بیش از 50 درصد افراد شرکت کننده در این همایش افزایش قابل توجهی در تعداد سلول های NK بدنشان داشتند. این منافع بدست اومده از طبیعت گردی تا یک ماه از بین نخواهد رفت.

طبیعت

طبیعت

قدرت یون منفی بر سلامتی

همه طبیعت از جنگلها و کوهها تا دریاها و اقیانوس ها با یون منفی بارور هستند. یونهای منفی باعث افزایش جریان اکسیژن به در مغز، افزایش هوشیاری و کاهش بی حالی میشن. وقتی بدن ما تهی از یونهای منفی باشه احساس خستگی و افسردگی، اضطراب، اختلال در خواب و … ایجاد میشه و طبیعت که سرشار از این یونهاست میتونه به بهبود این حال کمک کنه. همچنین میتونه باعث کاهش بیماری های قلبی و عروقی و بهبود عملکرد مغز بشه.

با پیاده روی روزانه و یا هفتگی در جوار طبیعت و گیاهان و یا حتی پیاده روی پا برهنه روی سطوحی مثل چمن یا شن و ماسه و حتی خاک طبیعی، یونهای منفی رو در بدن خودتون تقویت کنید تا بدن سالمتری داشته باشید. این عمل به عنوان زمین درمانی معروف شده و باعث بهبود غلظت خون، مدیریت درد جسمی و اختلالات احساسی یا روانی و افزایش خواب کمک میکنه.

پیاده روی پا برهنه

پیاده روی پا برهنه

چه خوبه بتونیم با کمی تحرک و پیاده روی، خطرات ناشی از کم تحرکی رو در خودمون کاهش بدیم و با استفاده بهینه از طبیعت، این نعمت بزرگ که خداوند در اختیارمون قرار داده تنی سالم و روحی پر نشاط داشته باشیم.

۲

با وارد کردن آدرس ایمیلتون عضو خبرنامه دونفره بشین تا ما مطالب و آموزش های جدید رو خودکار و رایگان براتون ارسال کنیم.

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر