مراقبت از پوست برای همه و مخصوصا  ما خانوم ها از اهمیت ویزه ای برخورداره. همیشه تلاش افراد بر اینه که پوست نرم و لطیف و روشنی داشته باشن. البته منظورم از روشن بودن، بدون لک و ترک بودنه. با اومدن زمستون و سردی شدن هوا، مراقبت از پوست هم اهمیت بیشتری پیدا میکنه. چرا که سرما از مواردیه که ممکنه باعث خشکی و ترک و اگزمای پوست بشه. این تاثیر منفی روی پوست از زیباییش کم میکنه و به نوع خودش آزاردهنده و ناراحت کننده اس. در این مطلب در مورد مراقبت از پوست در مقابل سرما و اهمیت زیبایی پوست صحبت میکنیم.

مراقبت از پوست خشک در زمستان

مراقبت از پوست خشک در زمستان

اگزما و حساسیت پوستی و پوست خشک در زمستان

همونطور که گفتیم، زمستان باعث خشک شدن پوست میشه و پوست رو آسیب پذیرتر میکنه. مخصوصا پوست دستها. از ویژگی هاش هم اینه که پوست به خارش میفته و به شکل چرم میشه و ترک هایی روش ایجاد میشه و یا پوسته پوسته میشه. گاهی هم رنگ پوست به قرمزی میره که به این حالتها اگزما گفته میشه. اگزما یک واکنش حساسیتی و آلرژیک در پوسته که موارد بالا از علائمشه و از اصلی ترین آسیبهای پوست در زمستانه.

پوست خشک و زمستان

پوست خشک و زمستان

عواملی که پوست خشک را تشدید میکنند

عواملی مثل شستن زیاد و مخصوصا استفاده از صابون باعث خشک تر شدن پوست میشه.متخصصان میگن بهتره که پوست تنها با آب ولرم شسته بشه. در این صورت چربی های طبیعی پوست از بین نمیرن و پوست خشک نمیشه. مصرف غذاهای آلرژی زا، عدم استفاده از ضد آفتاب، استفاده از لباس های حساسیت زا، همه و همه باعث تشدید خشکی پوست میشن.

پوست خشک و پوسته پوسته

پوست خشک و پوسته پوسته

مراقبت از پوست خشک دست

ما خانوم ها معمولا عادت به زیاد شستن دستها داریم و مخصوصا توی آشپزخونه و برای پختن یک غذا، بارها دستمون رو زیر شیر آب میبریم و حتی به مایع آغشته میکنیم که برای پوست و ناخن سمه. شستن زیاد دستها باعث خشک تر شدن پوست دست و شکننده تر شدن ناخن ها میشه. برای دست ها هم بهتره که تماسش رو با آب کمتر کنیم و یا اگه خیلی ضروریه، کف دستها شسته بشه. چون پوست پشت دست آسیب پذیر تر و حساس تر از کف دسته. بعد از شستن هم خوبه که از کرم مرطوب کننده و یا روغن بادام برای پوست خشک استفاده بشه.

قبلا در مورد مراقبت از پوست دست مطلبی رو قرار دادیم.

مراقبت از پوست خشک دست در زمستان

مراقبت از پوست خشک دست در زمستان

برای داشتن پوست نرم و لطیف چه باید کرد؟

برای اینکه پوست رطوبتش رو حفظ کنه و دچار خشکی و عوارض دیگه ای که پوست خشک داره، نشه باید مواردی رو رعایت کرد. البته این نکته هم هست که معمولا افرادی که در مناطق مرطوب زندگی میکنن کمتر دچار این مشکل میشن، چرا که رطوبت هوا مانع خشکی پوستشون میشه. در هر صورت برای داشتن پوستی لطیف و نرم بهتره که:

 • دفعات شستشو و حمام در این فصل کمی کمتر باشه.
 • تحت هیچ شراطی از آب داغ برای شستشو و حمام استفاده نکنید. پوستی که دچار اگزما شده، چربی طبیعی خودش رو از دست داده و آب داغ هم باعث بیشتر از دست دادن چربی ها و تشدید این ماجرا میشه. برای شستشو آب ولرم بهترین گزینه اس.
 • بهتره بعد از شستن پوست، اون رو با مرطوب کننده هایی با پایه چربی مرطوب کنیم که ماندگاری بیشتری هم دارن. روغن بادام هم گزینه خوبی برای چرب کردن پوسته.
 • نکته دیگه ای که باید برای جلوگیری از خشکی پوست رعایت کنیم، دوری از شوینده ها و صابونه که خشکی و التهاب و اگزما رو بیشتر میکنه.
 • موادی مثل پشم و نایلون که ممکنه حساسیت زا باشن، احتمالا باعث تشدید اگزما و خشکی پوست میشن که بهتره ازشون استفاده نشه.
 • غذاهایی مثل گوجه فرنگی و ادویه جات و فلفل حساسیت زا هستن و ممکنه در تشدید اگزما موثر باشن.
 • سعی کنید که هوای خونه رو مرطوب نگه دارید. برای این کار میشه از دستگاه بخور استفاده کرد و یا اینکه همیشه یک پارچه خیس و یا یک ظرف آب روی شوفاژ یا بخاری خونتون باشه که به مرطوب شدن فضا خیلی کمک میکنه.
پوست نرم و لطیف

پوست نرم و لطیف

بیشتر این مطالب رو در “ماهنامه صنايع بهداشتي و آرايشي ، سال سيزدهم، شماره 165” خوندم و برای شما گفتم.

  تبادل نظر کنید

تبادل نظر کنید...

 • yasi:

  واااااااااااي اين بنده خداها ديگه چقد پوستشون خشكه :cry: :cry: خداي شكرت صد رحمت به پوست من

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   :-)

 • لاله:

  خیلی خوبو مفید :heart:

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   انشاالله مورد استفادتون باشه :heart:

 • zahra1993:

  من که از چربیش مینالم!!! :-(

  • معصومه رجایی
   اون نفر:

   به زودی واسه پوست چربم مینویسم ;-) ولی بگما… به نظرم پوست چرب بهتر و قابل کنترل تر از پوست خشکه

 • mahboobeh:

  ممنونم واقعا خوب و عالی و به موقع بود.

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر