با پنهان کاری نوجوان چطور برخورد کنیم؟

بیشتر والدین که فرزندشون به سن نوجوانی رسیدن با پنهان کاری نوجوان به سختی کنار میان که کودک دلبند و شیرین شون حالا که بزرگ شده و از آب و گِل در اومده رفتار بدی باهاشون داره و مخفی کاری...

فهیمه موسوی
فهیمه موسوی آپدیت:
پنهان کاری در نوجوانان

بیشتر والدین که فرزندشون به سن نوجوانی رسیدن با پنهان کاری نوجوان به سختی کنار میان که کودک دلبند و شیرین شون حالا که بزرگ شده و از آب و گِل در اومده رفتار بدی باهاشون داره و مخفی کاری میکنه و والدینش براش نامحرم شدن! درحالی که تمام طول زندگیش و تا اینجا که رسیده پدر و مادرش بودن که براش انواع رسیدگی رو داشتن قطعا تحملش سخته اما شما بعنوان پدر و مادر باید رفتارهای داشته باشید که فرزندتون رابطه ی بهتری با شما داشته، در ادامه مطلب میتونید توصیه های پزشکان برای برخورد با پنهان کاری نوجوان رو بخونید.

1. حامی و پشتیبان نوجوان باشید

در کنار اینکه سعی میکنید کمترین تنش رو با نوجوانتون داشته باشید، باید بدون اینکه زیاد سین جیم اش کنید بهش یاد آوری کنید که دوستش دارین و هر موقع بخواد باهاتون حرف بزنه شما براش وقت دارین.

2. تجسس ممنوع!

با مخفی کاری فرزندتون قطعا شما بعنوان پدر یا مادرش کنجکاو میشد که چه چیزی رو داره پنهان میکنه؟! ولی کار اشتباهی که نباید به هیچ وجه سراغش برید تجسس تو وسایلش و کاراش هست، شما بعنوان بزرگتر و والدین اون باید با رفتار بگید که بهش اعتماد دارین.

گسترش اعتماد

گسترش اعتماد

3. بهش خوش بین باشید

در این دوره فرزند شما رفتارهایی انجام میده که شما رو به خودش بدبین میکنه! اما شما باید بصورت آگاهانه خوش بین باشید و اگه مثلا رفتید به تفریح و اون مدام با گوشی اش در حال چت کردن بود، خودتون رو کنترل کنید و در مورد موضوعاتی غیر از کارهای اون صحبت کنید، این یه فرصته که برای درک نگاه و تفکرش نسبت به محیط اطراف ازش بیشتر بدونید.

4. بهش گوش بدین

یه ویژگی مهمی که باید در خودتون پرورش بدین توانایی زیاد گوش دادنه! ینی شما بتونید بدون قضاوت کردن، نصیحت کردن و یا ابراز نظرتون فقط و فقط گوش بدین … اکثر نوجوانانی که به بیرون از خونه پناه میبرن و تو خونه احساس تنهایی میکنن و معتقدن کسی تو خونه درکشون نمیکنه کسانی هستن که والدینشون نمیتونن بدون ابراز نظر حرفای اونا رو گوش بدن.

برای نوجوانان شنونده ی خوبی باشین

برای نوجوانان شنونده ی خوبی باشین

5. مراقبت نامحسوس

درسته که در اکثر موارد پنهان کاری نوجوان بریا مسائل غیر مهم و شاید بی اهمیت هست و صرفا در ادامه حس استقلال طلبی دوست داره که یه چیزی برای پنهان کردن داشته باشه، اما گاهی پیش میاد که پشت  این پنهان کاری ها خطراتی پنهان شدن  مثل اعتیاد یا مصرف الکل و افسردگی و یا امثال اینها که باید شما بعنوان یکی از والدین بطور کاملا نامحسوس کنترلش کنید. البته اگه شما بتونید اون رابطه خوب و دوستانه رو با فرزندتون داشته باشید و شنونده ی خوبی باشید غالبا مشکلات نوجوانی به این حد نمیرسه!

6. والدین به روزی باشید

برای ایجاد صمیمیت بیشتر بین شما و فرزندتون و البته کمی مراقبت اونم بصورت نامحسوس خوبه که از راههایی که اون میپسنده و از دنیای خودش بهش نزدیک بشین، مثلا اگه پیج اینستاگرام داره حتما دنبال و لایکش کنید.

به علایق فرزندتون توجه ویژه داشته باشید

به علایق فرزندتون توجه ویژه داشته باشید

7. پنهان کاری نوجوان یک دوره ی گذرا

تجربه ی والدین و البته نظر پزشکان میگه این رفتار در نوجوانی بصورت دوره ای و گذراست که با رفتار مناسب شما و عدم تحریک نوجوان همراه با صبر و عدم سختگیری شما این پنهان کاری ها و بد اخلاقی ها تموم میشه.

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نیل ارت

کسب درآمد در خانه از اینترنت

کوپن تخفیف 20 درصدی 2nafare