هر دوره ای از زندگی فرزندان برای پدر و مادر سختی و شیرینی های خاصی رو به همراه داره و فقط پدران و مادران آگاه هستن که میتونن بحران ها رو با آرامش پشت سر بذارن و محیط امنی رو برای رشد و شکوفایی فرزندشون فراهم کنن. دوران بلوغ یکی از سخت ترین ایام زندگی هر فردی محسوب میشه و به تبع اون میتونه شرایط دشواری رو برای والدین فراهم کنه چون با تغییرات ناگهانی در ظاهر و رفتار فرزندشون مواجه میشن. بنابراین باید دانش بالایی در این زمینه داشته باشن تا همراه نوجوان این دوره رو طی کنن. در این مطلب به برخی از تغییرات پسرها در دوران بلوغ میپردازم تا دید روشنی رو نسبت به این دوره به دست بیارین.

بلوغ در پسران

بلوغ در پسران و دختران متفاوته. به طور متوسط بلوغ در پسران از سن9 الی16 سالگی شروع میشه. البته در هر فرد متفاوته. شروع سن بلوغ به عوامل مختلفی بستگی داره:

  • وزن بدن: بعضی از نظریه ها نشون داده که وزن بدن میتونه عامل مهمی در تعیین زمان بلوغ باشه. وقتی بدن فرزندتون به یه وزن خاصی برسه ممکنه مرحله بلوغ را آغاز کرده باشه.
  • ژنتیک: زمان بلوغ ممکنه به ژنتیک بستگی داشته باشه. احتمال داره پسرتون سن بلوغ رو از همسرتون به ارث برده و در همون سنی که پدرش این دوران را سپری کرده او هم این دوران رو بگذرونه.

مراحل  تغییرات فیزیکی در بلوغ پسران

مرحله اول: مرحله اول قبل از رسیدن بلوغ میباشد. در این مرحله تغییرات فیزیکی و جسمی زیادی مشاهده نمیشه.

مرحله دوم: مرحله دوم از سن 12 سالگی شروع میشه اما در همه نوجوونها یکسان نیست و زمانش ممکنه متفاوت باشه. در این مرحله تغییراتی در نواحی تناسلی رخ میده و شروع به رشد میکنه.

مرحله سوم: مرحله ی سوم از سن 13 سالگی شروع میشه. اندازه آلت تناسلی مقداری بزرگتر شده. موهای اطراف ناحیه شکم کم کم ظاهر میشه. همچنین با رشد پستانها مواجه میشن. یکی دیگه از تغییرات خجالت آورتر که ممکنه نوجوانان در این مرحله تجربه کنن، آغاز رویاهای مرطوب است. رویاهای مرطوب به معنی احتمال ارضاء شدن در حالی که در خواب هستن وجود داره. این کاملا از کنترل آنها خارجه و یا تغییر در تن صدای آنها که کمی باعث زمخت تر و مردانه تر شدن صداشون میشه.
مرحله چهارم: این مرحله از بلوغ در سن 14 سالگی شروع میشه. تغییر در ناحیه ی تناسلی نمایان تر شده، مو در اطراف آن شروع به نمایان شدن میکنه.
مرحله پنجم : مرحله ی پنجم از سن 15 سالگی شروع و در 18 سالگی به پایان میرسه. در این مرحله دستگاه تناسلی آنها مانند یک مرد بزرگسال میشه. افزایش و رویش مو در قسمت رانها بیشتر شده که باید موارد مربوط به نظافت شخصی بیشتر رعایت شود.

تحریک پذیری

تحریک پذیری

آکنه در صورت پسران از نشانه های شروع بلوغ است

اولین نشانه بلوغ در پسران دیده شدن جوش و آکنه در صورتهایشان میباشد. این نوع نشانه میتونه خیلی از نوجوونها رو عصبی کنه. اما حقیقت غم انگیز اینه که آکنه بخش مهمی از سن نوجوانیست. در دوران بلوغ بدن مقدار زیادی هورمون تستوسترون تولید می کنه. این هورمون نه تنها فیزیک بدن رو تغییر میده بلکه به بلوغ جنسی نیز کمک می کنه و منجر به ترشح بیش از حد روغن توسط سبوم (غدد کوچک در پوست) میشه. روغن اضافی همراه با منافذ مسدود شده می تونه منجر به بروز آکنه بشه. عامل دیگه ای که باعث آکنه میشه وجود اسید در پوست است. سطح اسیدی تغییر یافته می تونه منجر به رشد باکتریایی بشه که به نوبه ی خود باعث بروز آکنه میشه. میتونین از درمانهای خانگی مثل چای سبز استفاده کنین. این چای با باکتریهایی که در آکنه وجود داره مبارزه میکنه و آنها را از بین میبره. همچنین میتونین از دادن غذاهای چرب به فرزندتون جلوگیری کنین و یا در شب به اندازه کافی بخوابد تا از خارش جوشها جلوگیری بشه.

آکنه و مدیریت آن

آکنه و مدیریت آن

بوی بدن و درمان آن

از علائم دیگر بلوغ در پسران بوی بد تعرق بدنشان است که برای نوجوانان بسیار ناراحت کننده و نفرت انگیزه. در طی بلوغ بدن، غدد بزرگ در اطراف زیر بغل، سینه و ناحیه تناسلی ظاهر میشه. غده های تعرق مقدار زیادی عرق رو در برابر گرما، استرس و هیجان جنسی ترشح میکنه. حمام طولانی مدت و روزانه به از بین بردن این بوی بد کمک میکنه و یا میتونین یک اسپری قوی و ضد تعرق تهیه کنین و بعد از استحمام استفاده کنین. از خوردن غذاهای چرب و تند جلوگیری کنید چون مصرف بیش از حد اونها باعث تعرق زیاد میشه.

پسران در بلوغ دچار چه تغییرات روانشناختی و رفتاری میشوند؟

خشم: اگر فرزندتون کج خلقه و اوقات تلخی میکنه شما در موقعیت بدی قرار گرفته این. با کوچکترین تغییرات در زندگی نوجوان ممکنه از خودش خشونت نشون بده. همچنین ممکنه علیه قوانین و مسائل دیگه شورش کنه.

خشم

خشم

تحریک پذیری: نوجوونتون ممکنه احساس کنه که تنهاست یا اینکه هیچ کس اونو درک نمیکنه. این عکس العمل بازتابی از تغییرات روانشناختی فرزندتونه. همچنین طبیعیه که در مورد کوچکترین چیزها تحریک پذیر باشه.

نوسانات افراطی: همه ما ممکنه تغییراتی در خلق و خو داشته باشیم اما تغییرات در نوجوانان متفاوته. آنها ممکنه در یک لحظه دوست داشته باشن با دوستانشون خنده و بازی کنن و لحظه ای بعد دوست داشته باشن تنها در یک گوشه ساکت و مودب بشینن.

عزت نفس پایین: علاوه بر تغییر در بدنشون از عزت نفس پایین هم رنج میبرن. نوجوون ممکنه خودش رو با دوستانش مقایسه کنه و بگه که من از اونها کمترم، قدم کوتاه تر یا خیلی زشتم و صورتم خیلی جوش میزنه و یا خیلی افکار دیگه که در ذهن خود باهاش کلنجار میره.

عزت نفس پایین

عزت نفس پایین

 اختلالات خوردن: یکی دیگه از تغییرات زمان بلوغ اختلال خوردنه. نوجوانان تمایل دارند زمانی که به بلوغ میرسن وزن کافی داشته باشن. بنابراین ممکنه بیش ازحد غذا بخورن و یا رژیم غذایی شدید بگیرن تا به یک وزن ایده ال برسن.

اختلالات خوردن

اختلالات خوردن

سردرگمی جنسی: در زمان رسیدن به بلوغ نوجوانان به طور ناگهانی جنسیت خود را کشف می کنن. این می تونه اونها رو گیج و وحشت زده کنه. جذابیت ناگهانی نسبت به جنس مخالف می تونه به بیشتر نوجوانان غلبه کنه.

افسردگی: افسردگی هم بخشی از تغییرات بلوغ در نوجوانان پسر میباشد. افسردگی به معنای ناامیدی و غمگین بودنه. شخصیتشون ممکنه از وجود افسردگی رنج ببره.

افسردگی

افسردگی