بعضی از نوزادان ممکنه اکثرا بی قرار باشن و علی رغم اینکه شیر خوردن و اصلا گرسنه نیستن بازم گریه کنن. پستانک ابزاریه که خیلی از مادرا برای آروم کردن بچه ها ازش استفاده میکنن. مسلما تمام پدر و مادرها در پی آرامش و آسایش فرزندشون هستن و سعی میکنن همه چیز رو برای راحتی فرزند دلبندشون فراهم کنن. شاید استفاده از پستونکها بی ضرر نباشه اما فایده هایی هم داره که در این مطلب به هر دوی آنها اشاره میکنیم.

استفاده از پستانک چه زمانی مناسبه؟

عموما پستونک چیزی نیست که شما همیشه به فرزندتون بدین. زمانی که شیر خورده، بی قراره، بازی میکنه، احساس درد داره و یا شما به دلیلی مشغله دارین میتونه آرام کننده ی کودک باشه. شاید به این فکر کنین که خوردن پستونک برای فرزندتون خوبه؟ اگر چه برخی از نوزادان خود را با عادت خوردن انگشت شست خود آرام میکنند، اما عده ای دیگه از آنها پستونک براشون آرامش بخشه. این نوع مکیدن ارتباطی به گرسنگی نوزاد نداره و فقط دوست دارن که یک چیزی بخورن. البته در بعضی از تحقیقات گفته شده که پستانک برای کودکان زیر یک سال مضره و نباید استفاد بشه.

کاهش خطر سندروم مرگ ناگهانی (SIDS) با مکیدن پستانک

زمانی که کودک در خواب است مخصوصا در هنگام شب، میتوان با دادن پستونک خطر بروز SIDS یا سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش داد. هنوز دلیل این فایده در پستانک را نمیدانند اما توصیه میشه در هنگام خواب از آن استفاده بشه چرا که این خطر را تا نصف کاهش میده.

کاهش خطر سندروم مرگ ناگهانی

کاهش خطر سندروم مرگ ناگهانی

مکیدن پستانک باعث آرامش نوزاد میشه

خوردن پستونک حسی آرامش بخش و به دور از استرس را در کودک ایجاد میکنه. نوزادتون با این کار احساس امنیت بیشتری در کنار شما خواهد داشت و عدم بیقراری در فرزندتون را تا دو برابر بالا میبره و شما هم از آروم بودنش آرامش پیدا میکنین.

مکیدن پستانک، آرامبخش

مکیدن پستانک، آرامبخش

رفلکس خوردن پستونک

نوزادان نیاز طبیعی برای خوردن دارن، که این نیاز یا با شیر مادر یا با شیشه شیر برطرف میشه. اما کودکان زمانی که شکمشان سیر هم هست میل به خوردن شیشه شیر یا پستانک دارن. در این زمان پستونک میتونه راه گشا باشه. البته مراقب باشین که خوردن پستونک باعث نشه که شیر خوردنش کمتر بشه. این حالت در برخی از نوزادان زمانی که به اصطلاح از سن پستونک خوردنشون میگذره هم هنوز وجود داره و باز میل به آن دارن.

رفلکس خوردن پستونک

رفلکس خوردن پستونک

خواب راحت با پستونک

زمانی که غذای کودکتون را دادین و لباسشم عوض کردین و هر کاری میکنین برای خوابوندن او موفق نمیشین، میتونین پستونک را امتحان کنین. وقتی که به شدت نیاز دارین یک وسیله ای باشه که فرزندتونو آروم کنه و بخوابه استفاده از پستونک آسون ترین راه حله.

خواب راحت با پستونک

خواب راحت با پستونک

از بین برنده ترس

در هنگام پرواز به دلیل تغییر فشار هوا اگه نوزاد بیقراری کرد، هنگامی که برای آزمایش دادن به آزمایشگاه میرید و باید کودکتون تست خون بده و یا زمان واکسن زدنش رسیده و این موضوع اونو میترسونه خوردن پستونک میتونه کمی تسکین دهنده باشه.

از بین برنده ترس

از بین برنده ترس

مکیدن پستانک باعث آسیب رساندن در شکل فک و دندان ها میشه

استفاده بیش از حد نوزاد و ترک ندادن او از عادت خوردن پستونک میتونه تغییری در حالت لب و دهان او ایجاد کنه و شکل غیر طبیعی به صورت کودکتون بده، و این تغییر روی صورت فرزندتون ماندگار بشه. همچنین اگر کودک خوردن پستونک را کنار نگذاره و یا دیر این کار را انجام بده زمانی که دندانهای او شروع به رشد کردن نامنظم و غلط رشد کرده و چهره کودک را زشت میکنه. پس سعی کنین از خوردن پستونک بعد از دو سالگی فرزندتون جلوگیری کنین.

آسیب برای رشد دندانها

آسیب برای رشد دندانها

آیا مکیدن پستانک باعث عفونت در گوش نوزادان میشه؟

برخی مطالعات نشون داده که خوردن پستونک نوزادان میتونه عاملی برای بروز انواع عفونت های گوش در آنها بشه. این تحقیقات همچنین خطر ابتلا به عفونت را در نوزادانی که از پستونک استفاده میکنن تا دو برابر نسبت به سایر کودکان بالاتر میدونه. یکی از این عفونت ها که میتونه سلامتی نوزاد را به خطر بندازه “عفونت اتیت میانی” گوش است که برای نوزاد بسیار خطر ناک است.

عامل عفونت گوش

عامل عفونت گوش

نپذیرفتن پستان مادر

زمانی که از روز اول به هر دلیلی فرزند خودتون را به پستونک و شیشه شیر عادت بدین، وقتی که قصد داشته باشین شیر خوردن از سینه را جایگزین کنین موفق نمیشین. کودک در این شرایط پستان مادر را قبول نمیکنه و با آن حس خوبی نداره و میل به شیشه شیر و پستونک خواهد داشت.

نپذیرفتن پستان مادر

نپذیرفتن پستان مادر

اعتیاد به پستانک

درسته که یکی از راه های راحت خوابوندن نوزاد استفاده از پستونکه، اما میدونین همین کار باعث میشه که فرزندتون به پستونک اعتیاد پیدا کنه و هرگز بدون اون آروم نشه؟ اگه همیشه از آن استفاده بشه و در زمان مشخصی این عادت از ذهن کودک پاک نشه دیگه نمیتونین پستونک را از فرزندتون جدا کنین. و همیشه برای آروم کردنش در زمان ترس، بیخوابی و همه ی امور باید از آن استفاده کنین.

اعتیاد به پستانک

اعتیاد به پستانک

اگر قصد دارین از پستونک استفاده کنین این موارد را به خاطر بسپارید

  • قبل شروع تغذیه با شیر مادر هرگز از پستانک و شیشه شیر استفاده نکنین.
  • به جای استفاده از پستانک لاتکس از نوع سیلیکونی آن استفاده کنین چرا که لاتکس جنس خوبی نداشته و با شستشوی زیاد تکه تکه میشه. فراموش نکنین قبل از استفاده از آن کاملا آن را استریل و پاک کنین.
  • اگه نوزاد از خوردن آن امتناع کرد سعی کنین چیز دیگه ای را برای آروم کردن او امتحان کنین.
  • اگر در هنگام خواب پستونک از دهان نوزاد افتاد و او همچنان خواب بود از دوباره دادن پستانک اجتناب کنین.
  • زمانی که مطمئن هستید او گرسنه نیست برای از بین بردن بیقراری او از پستانک استفاده کنین.
  • هیچ گاه برای به تاخیر انداختن زمان تغذیه ی نوزاد و دیرتر غذا دادن به او از پستونک استفاده نکنین.
  • برای اینکه پستونک فرزندتون تمیز بمونه با یک وسیله آنرا به لباس او متصل کنین، اما از بند برای انداختن دور گردن استفاده نکنین، چون ممکنه باعث خفگی او بشه.
4.2/5 - (5 امتیاز)