روش پرورش گیاه آناناس در خانه

از گذشته های دور از آناناس به عنوان مرهمی برای زخمها و از برگ اون هم به عنوان پانسمان استفاده میکردن .علاوه بر این آناناس منبع غنی کلسیم ،پتاسیم ،فیبرها و ویتامین های C ،B1 و A میباشد .برای صحبت...

فائزه صیدی
فائزه صیدی آپدیت:
پرورش گیاه آناناس در خانه

از گذشته های دور از آناناس به عنوان مرهمی برای زخمها و از برگ اون هم به عنوان پانسمان استفاده میکردن .علاوه بر این آناناس منبع غنی کلسیم ،پتاسیم ،فیبرها و ویتامین های C ،B1 و A میباشد .برای صحبت از خواص آناناس باید مطلبی جداگانه رو بهش اختصاص بدم و بحث امروزم برای اینه که بهتون یاد بدم که چطور آناناس رو توی خونه پرورش بدین .برای اینکار فقط کافیه به اولین میوه فروشی نزدیک خونتون برین و یه آناناس تر و تازه رو انتخاب کنین و تا آخر این مطلب با من همراه باشین.

یک آناناس تازه انتخاب کنید

برای انتخاب آناناس تازه دقت کنید که برگ های اون باید سبز باشن نه زرد یا قهوه ای .پوست این میوه باید طلایی قهوه ای باشد و عطر آن هم کاملا به مشام برسد .کاملا به برگ ها توجه کنید که حشره ای نداشته باشه .این حشرات مانند لکه های کوچک مایل به خاکستری هستن.

آناناس تازه انتخاب کنید

آناناس تازه انتخاب کنید

قسمت برگ یا تاج آناناس رو به کمک یه چاقوی تیز جدا کنین و سعی کنید که بهش آسیبی نرسونین .سپس چند ردیف از برگ هارو هم جدا کرده تا کمی پایین تاج آناناس خالی شود .این کار کمک میکنه تا بعد از ریشه زدن و کاشتن کمی از ساقه بیرون از خاک بمونه.

تاج آناناس رو جدا کنید

تاج آناناس رو جدا کنید

در این مرحله توصیه میشه که قسمت تاج آناناس رو برگردون کرده و به مدت یک هفته در خونه نگهداری کنین تا خشک بشه و در بعضی منابع هم ذکر شده که نیازی به این کار نیست .شیشه یا لیوانی رو انتخاب کنید و اونو پر از آب کنید و تاج آناناس رو داخلش قرار بدین .اگر تاج آناناس کوچکتر از دهانه ی ظرفتون بود از چند عدد خلال دندون برای نگه داشتن اون بالای ظرف استفاده کنید.

تاج آناناس را داخل لیوان آب قرار دهید

تاج آناناس را داخل لیوان آب قرار دهید

لیوان یا ظرف رو پشت یه پنجره ی آفتاب گیر قرار بدین که دمای متعادلی داشته باشه و نه سرد باشه و نه گرم .آب ظرف رو هم هر چند روز برای جلوگیری از رشد کپک ها عوض کنید .ریشه زدن آناناس از چند روز تا چند هفته طول میکشه و بالاخره پیدایش ریشه های سفید نشون از شروع رشد اون داره.

پیدایش ریشه های سفید

پیدایش ریشه های سفید

بعد از اینکه ریشه های سفیدرنگ رشد مناسبی پیدا کرد و کمی بزرگ شد داخل یه گلدون مناسب خاک خوب آماده کنید و بریزید و بهتره که خاک ترکیباتی هم از خاک برگ یا کمپوست هم داشته باشه تا رشد گیاه بهتر باشه .گیاه رو کاملا در وسط گلدون بکارین و کمی به اون آب بدین تا خاک نشست کرده و ریشه در خاک سفت شود.

بعد از رشد ریشه ها آناناس را داخل گلدان بکارید

بعد از رشد ریشه ها آناناس را داخل گلدان بکارید

گلدون آناناس رو در جای مناسبی که کمی هم نورگیر باشه قرار بدین و منتظر رشد این گیاه بمونین .ذکر شده که گاهی گل دادن و تبدیل اون به میوه ی آناناس چندین سال طول میکشه و در شرایط مساعد بسیار زودتر این اتفاق رخ میده.

پرورش آناناس در خانه

پرورش آناناس در خانه

امیدوارم که این گیاه زیبارو با کمی صبر پرورش بدین و از دیدن اون در خونتون لذت ببرین.