تربیت فرزند را طی سالیان سال به کاشتن درخت تشبیه کرده اند. مثل “هر چی بکاری درو میکنی” گویای آن است که تربیت ما در کنار جامعه و خانواده ی سالم می تواند فرزندانی سالم و موفق به جامعه تحویل بدهد. رفتار شما چه با کودک تان و یا همسر و دوستان تان، تاثیر مستقیمی روی فرزندتان دارد. با دانستن نکات ساده اما مهمی می توانید با فرزندتان رابطه ی بهتری داشته باشید و آینده ی جدیدی برای او رقم بزنید. و اکنون ادامه ی ماجرای تربیت فرزند.

*به ساخته شدن شخصیت فرزندتان کمک کنید

مستقل بودن را به فرزندتان آموزش بدهید

به فرزندتان بیاموزید متفاوت بودن او با بقیه بد نیست، و بیاموزید نیازی نیست هر کاری دیگران انجام می دهند را کپی کند. وقتی کوچک هستند درست و نادرست را به او بیاموزید.

به استقلال شخصیتی او کمک کنید

به استقلال شخصیتی او کمک کنید

با این کار او می تواند به خوبی فکر کند و تصمیم گیری کند، بجای آنکه صرفا پیرو بقیه و اطرافیانش باشد. به یاد داشته باشید فرزند شما “مدل انتظارات شما” نیست! فرزند شما موهبتی تحت حمایت شماست، نه فرصتی برای تحقق یافتن آرزوهای دست نیافته ی شما!

استقلال شخصیتی و فکری، از نکاتی که والدین می توانند به فرزندشان بیاموزند

استقلال شخصیتی و فکری، از نکاتی که والدین می توانند به فرزندشان بیاموزند

یک الگوی خوب باشید

اگر دوست دارید فرزندتان خوش برخورد باشد، باید الگوی خوبی برای آن رفتاری که می خواهید او با آن رشد یابد و بزرگ شود باشید. علاوه بر توضیحات کلامی، در رفتار به او چیزهایی را نشان دهید. کودکان به دیده ها و شنیده های شان تبدیل می شوند، مگر آنکه مگر آنکه تلاشی آگاهانه و هماهنگ برای شکستن قالب فکری داشته باشند. لازم نیست شما فرد تمام و کمالی باشید، اما بخاطر فرزندتان باید خودتان را به تکامل نسبی برسانید تا موفق باشید. شما نمی توانید از فرزندتان بخواهید مودب باشد، وقتی او شاهد دعوای شما در سوپر مارکت بوده است!

به حریم شخصی فرزندتان احترام بگذارید

همانطور که دوست دارید او به حریم شخصی شما احترام بگذارد، به حریم شخصی او وارد نشوید. بطور مثال؛ اگر به فرزندتان آموخته اید که اتاق شما جزء حریم شخصی شماست و پیش از ورود باید در بزند، همان احترام را در ورود به اتاق او رعایت کنید. به او این حق را بدهید که وقتی به اتاقش وارد می شود، با فکر اینکه کسی کمد و کشوهایش را می گردد یا دفتر خاطراتش را می خواند بهم ریخته شود. احترام به حریم شخصی او به او می آموزد که حریم شخصی دیگران تا چه حد مهم است.

اگر فرزندتان شما را هنگام گشتن وسایلش ببیند، زمان طولانی طول می کشد تا او بتواند دوباره به شما اعتماد کند.

فرزندتان را برای شیوه ی زندگی سالم تشویق کنید

عقل سالم در بدن سالم است! مهم است که فرزندتان تا جایی که امکان دارد خوراک سالم نوش جان کند، ورزش کند، و هر شب استراحت کامل داشته باشد. عادت های خوراک خوردن مناسب می تواند در سیستم سلامت فرزندتان تاثیر مستقیم داشته باشد.

عادت های خوراک خوردن سالم

عادت های خوراک خوردن سالم

در این زمینه هم نباید اجبار به روش خاصی وجود داشته باشد. مشاور خوبی باشید نه دیکتاتور! اجازه بدهید خودش معنا و اهمیت این زندگی سالم را دریابد تا به این نتیجه برسد و آن را انتخاب کند.

یک روند استنتاجی و معقول به همین راحتی تغییر نمی کند، اما عادت ها با تغییر جا و موقعیت می تواند تغییر کند. تربت شما می تواند بلند مدت و برای یک عمر باقی بماند، پس به آن دقت کنید.

۱۹

با وارد کردن آدرس ایمیلتون عضو خبرنامه دونفره بشین تا ما مطالب و آموزش های جدید رو خودکار و رایگان براتون ارسال کنیم.

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر