در کنار سرطان پستان که به عنوان یکی از سرطان های رایج در بین بانوان مطرحه و ماهم تا کنون راجع به اون بسیار شنیدیم و حتی علائم سرطان پستان رو براتون معرفی کردیم سرطان دهانه ی رحم یک سرطان کاملا پنهانه و تنها راه تشخیصش هم از طریق  انجام تست پاپ اسمیره. در ضمن یکی از آزمایش های قبل از بارداری انجام آزمایش پاپ اسمیر است. در این نوشته با ما همراه باشین تا بیشتر راجع به این بیماری و آزمایش پاپ اسمیر صحبت کنیم.

برای مطالعه ی بیشتر راجع به سرطان پستان به مطالب خوردنی های موثر در پیشگیری از سرطان پستان و 7 پرسش و پاسخ درباره ی سرطان پستان مراجعه کنید.

7 پرسش و پاسخ درباره ی سرطان پستان

پاپ اسمیر و سرطان دهانه ی رحم

بهترین سن برای انجام آزمایش پاپ اسمیر از سن 21 سالگی است

پاپ اسمیر جزو آزمایش های غربالگری محسوب میشه که برای تشخیص سرطان دهانه ی رحم انجام میشه.  در بسیاری از تحقیقات ذکر شده که انجام این آزمایش از سن 21سالگی شروع شود چه برای افراد مجرد چه برای افراد متاهل. توصیه میشه که افراد متاهل حتما 3 سال اول ازدواج سالی یک بار این تست را انجام دهند و بعد هر 3 سال یکبار. برای افراد مجرد هم این آزمایش مشکلی پیش نمیاره اما حتما این تست باید زیر نظر پزشک متخصص زنان انجام بشه.

سرطان دهانه ی رحم جزء بیماریهای مقاربتی محسوب میشود

ویروس پاپیلومای انسانی ( HPV ) از علل اصلی سرطان دهانه ی رحم است که از طریق آمیزش جنسی و از طریق تماس مستقیم بین پوست افراد منتقل میشود. از علت های اصلی این سرطان میتونیم موارد زیر رو نام ببریم.

  • پایین بودن سن ازدواج
  • کشیدن سیگار
  • تعدد بارداری
  • سابقه ی خانوادگی
  • عفونت ها

سرطان دهانه ی رحم در مراحل ابتدایی کاملا قابل درمان است

بیماری در مراحل اولیه هیچ علامتی نداره و فقط با انجام تست پاپ اسمیر قابل تشخیصه. در طی تست پاپ اسمیر عفونت ها و ویروس پاپیلوما خودش رو نشون میده و برای تشخیص دقیق تکرار تست و انجام آزمایش های دقیق تر زیر نظر پزشک متخصص توصیه میشه. شروع مراحل پیش سرطانی در افراد زیر 30 ساله و اما سرطان خودشو به طور جدی در سنین 50 تا 55 سالگی نشون میده. این سرطان در مراحل ابتدایی قابل درمانه و در خانمی که نیاز به حاملگی نداره رحم رو به طور کامل برمیدارن.

سرطان دهانه ی رحم

سرطان دهانه ی رحم

برای انجام تست پاپ اسمیر حتما به این نکات توجه کنید

بهترین زمان برای انجام آزمایش پاپ اسمیر 5 روز بعد از تموم شدن قاعدگیه و یک هفته قبل از انجام آزمایش پاپ اسمیر از کرم و پماد واژینال استفاده نشه و 48 ساعت قبل از این تست مقاربت نداشته باشید. بعضی از قرص های ضدبارداری که حاوی استروژن یا پروژسترون است ممکنه در نتیجه ی این آزمایش تاثیر بذاره پس حتما این موارد رو با پزشکتون در میون بذارین.

بعد از انجام تست پاپ اسمیر ممکنه که شخص دچار کمی خونریزی بشه که کاملا طبیعیه و پزشک زنان هم در حین آزمایش این نکته رو به افراد یادآوری میکنه.

این سرطان افراد بالای 50 سال را بیشتر تهدید میکند

انجام این تست برای خانومای بالای 45 سال هر سال توصیه میشه و یا حداقل هر سه سال تا سنین 55 الی 60 سال. بعد از 60 سالگی در صورت منفی بودن جواب سه تست پاپ اسمیر به طور پیاپی دیگه نیازی به انجام این غربالگری نیست.

خونریزی پس از یائسگی هشداری جدی برای بانوان

خانومایی که به سن یائسگی میرسن بعد از این دوره هیچ خونریزی رو نادیده نگیرن و حتی لکه بینی های کوچک رو هم با متخصص زنان در میان بذارن. علل مختلفی برای خونریزی بعد از یائسگی ذکر شده که یکی از این موارد احتمال وجود سرطان دهانه ی رحم است.

سرطان دهانه ی رحم

سرطان دهانه ی رحم

بانوی عزیز بیشتر به فکر سلامتیت باش

به این مطلب امتیاز بده