ویتامین ها را جدی بگیرید

ویتامین ها مواد آلی هستند که در وعده های غذایی شما وجود دارند و برای بدن و ادامه حیات بسیار مهم هستند. به طوریکه عدم استفاده آن ها می تواند خسارات جبران ناپذیری را ایجاد کند. ویتامین ها را می...

Avatar
H.T.94 آپدیت:
ویتامین ها رو جدی بگیریم

ویتامین ها مواد آلی هستند که در وعده های غذایی شما وجود دارند و برای بدن و ادامه حیات بسیار مهم هستند. به طوریکه عدم استفاده آن ها می تواند خسارات جبران ناپذیری را ایجاد کند. ویتامین ها را می توان در دو گروه تقسیم بندی کرد. گروه ویتامین های محلول در چربی که شامل ویتامین های K ، A ، D است که مصرف بیش از اندازه این دسته از ویتامین ها خطرناک می باشد و موجب مسمومیت می شود. گروه دوم به محلول در آب معروف است که شامی ویتامین های C و B است.

ویتامین ها رو جدی بگیریم

ویتامین ها رو جدی بگیریم

علائم و مضرات کمبود ویتامین ها در بدن

ویتامین C

از مهم ترین نشانه کمبود این ویتامین بروز بیماری آسکوربوت است که از علایم آن می توان به خون ریزی لثه ها، خستگی مفرط و ورم دست و پا ها اشاره کرد. در این بیماری زخم ها دیر التیام پیدا می کند و عفونی می شود. این بیماری بسیار خطرناک است و در نهایت منجر به فوت می شود.

توجه : سیگار باعث کاهش ویتامین C بدن میشود لذا این افراد اگر قصد ترک سیگار ندارند غذاهای حاوی ویتامین Cبیشتری مصرف کنند.

منابع ویتامین ث

منابع ویتامین ث

ویتامینD

در کاهش خطر بروز بیماری های قلبی موثر است. سطح پایین مقدار آن در بدن سبب افزایش حملات قلبی می شود.

همچنین در کودکان باعث نرمی استخوان و پرانتزی شدن پاها و رشد بدنی کم نیز می شود .

در بزرگسالان کمبود ویتامین دی خود را به شکل خستگی، ضعف و درد استخوان نشان می دهد.

مواد غذایی سرشار از ویتامین دی

مواد غذایی سرشار از ویتامین دی

ویتامین B

از نشانه های کمبود این ویتامین در بدن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-ترک خوردگی لب ها

– زبان ارغوانی شکل

– ضعف عضلانی

– بی اشتهایی

– ترک خوردگی و پوسته ریزی در پوست اندام هایی که در معرض نور آفتاب هستند.

– کم خونی می تواند ناشی از کمبود این ویتامین در بدن باشد.

 

بادام سرشار از ویتامین ب است

بادام سرشار از ویتامین ب است

ویتامین A

اگر دچار اختلالات بینایی هستید بهتر است میزان این ویتامین را در بدنتان چک کنید. ویتامین A تاثیر زیادی بر دقت و بینایی شما دارد.

کمبود این ویتامین خطرناک است. در زنان باردار میزان کم این ویتامین می تواند باعث سقط جنین شود. پس در صورت داشتن علایم فوق بهتر است نزد پزشک مراجعه کنید.

ویتامین K

کمبود ویتامین کا می تواند بر انعقاد خون اثر بگذارد و مدت زمانی که نیاز است خون لخته شود را افزایش دهد. همچنین این ویتامین در سلامت استخوان ها نقش دارد  و از تشکیل سنگ کلیه پیشگیری می کند.

منابع ویتامین کا

منابع ویتامین کا

عدم مصرف ویتامین ها و همچنین مصرف بیش از اندازه ی اون هر دو تاش خطرناکه. توصیه ما به شما اینه که در صورتی که علامتای بالا در خودتون یا اعضای خونوادتون وجود داره حتما به پزشک مراجعه و کنید و با دادن آزمایش ساده از وضعیت ویتامینی بدنتون مطلع بشید. البته بهتره قبل از اینکه علامتی ظاهر بشه اقدام به آزمایش کنید. همیشه پیشگیری بهتر و راحت تر از درمانه.

منبع: کتاب درمان بیماری ها با تغذیه