مزایای ورزش کردن و فعالیت بدنی برای جسم و بدن امری ثابت شده است اما آیا از تأثیر فوق العاده ای که ورزش روی مغز داره اطلاع دارید؟ مغز را به ماهیچه ای تشبیه میکنن که انجام فعالیت هایی مثل ورزش کردن، تمرین مفیدی برای فعال شدن و تقویت آن به حساب میاد. در ادامه در رابطه با تأثیراتی که ورزش کردن بر مغز داره توضیحات کامل تری ارائه میکنم.

ورزش کردن موجب تقویت مغز و حافظه می شود

ورزش های هوازی بخشی از مغز به نام “هیپوکامپوس” را که در قسمت حافظه و یادگیری قرار دارد، تحت تأثیر قرار میدهد. بنابراین با ورزش کردن حافظه را تقویت میکنیم. مطالعات بیانگر تأثیر فوری و مستقیم ورزش روی مغز هستند بطور مثال پژهشگران به این نتیجه رسیدند که ورزش پیاده روی و دوچرخه سواری در طول یادگیری لغات یک زبان خارجی به جریان یادگیری کمک زیادی میکنه. بنابراین برای تقویت حافظه و بالابردن قدرت یادگیری ورزش کردن را فراموش نکنید.

تقویت مغز و حافظه با ورزش

تقویت مغز و حافظه با ورزش

تأثیر ورزش بر افزایش تمرکز در مغز

ورزش کردن علاوه بر تقویت مهارت های یادگیری و تقویت حافظه تأثیر زیادی روی افزایش تمرکز دارد. طبق نتایج مطالعات بسیاری روی دانش آموزان مشخص شد که انجام تمرینات ورزشی سبک به مدت 20 دقیقه باعث کاهش حواس پرتی و تقویت مهارت های یادگیری، خودکنترلی، چند عملکردی و در نتیجه بهبود وضعیت تحصیلی خواهد شد. تمریناتی که باعث تقویت تعادل بدن و هماهنگی بین ذهن و جسم می شوند تأثیر فوق العاده ای بر افزایش تمرکز دارند.

تقویت تمرکز با ورزش

تقویت تمرکز با ورزش

بهبود سلامت روان با ورزش کردن

یکی از مهمترین مباحثی که امروزه بیشتر به آن پرداخته میشه بحث سلامت و بهداشت روان است. با وجود افزایش بیماریهای روحی روانی مثل افسردگی، آلزایمر، پارکینسون و سایر اختلالات ذهنی، ورزش کردن را به عنوان یکی از بهترین روش های پیشگیری و درمان معرفی میکنند که تأثیر بسیار زیادی روی کنترل و دفع افکار منفی و تقویت حس آرامش دارد. به طور قطع پیاده روی یا دوچرخه سواری ساده میتونه کمک زیادی در تخلیه انرژی های منفی و بهبود حالات روحی فرد داشته باشه.

پیشگیری و درمان افسردگی با ورزش

پیشگیری و درمان افسردگی با ورزش

با ورزش کردن خلاق تر شوید

بسیاری از افراد خلاق ادعا میکنند که راه رفتن باعث آزادسازی ذهن و پر و بال دادن به خیال و در نتیجه افزایش خلاقیت خواهد شد. بنابراین یکی از تأثیرات ورزش بر مغز افزایش خلاقیت با تقویت تمرکز و آزادسازی مغز از افکار بیهوده و مخرب است.

ذهن آزاد با ورزش

ذهن آزاد با ورزش

تأثیر ورزش در پیشگیری از آلزایمر و پیری مغز

ورزش کردن باعث افزایش درک شناختی در مغز می شود. 30 تا 45 دقیقه پیاده روی سریع سه الی چهار بار در هفته تأثیر فوق العاده ای در پیشگیری از زوال عقل، آلزایمر و روان پریشی خواهد داشت. ورزش کردن باعث افزایش جریان خون به مغز، افزایش هورمون رشد، گسترش عروق خونی در مغز و نورون های جدید می شود. آن دسته از تمرینات ورزشی که باعث بهبود تعادل، هماهنگی و چابکی فرد می شود تأثیر فوق العاده ای بر ساختار و عملکرد مغز دارد.

جلوگیری از پیری مغز با ورزش

جلوگیری از پیری مغز با ورزش

تأثیر ورزش بر بهبود کیفیت خواب

ورزش با تأثیری که روی دفع استرس و اضطراب دارد باعث کاهش اختلالات خواب میشود. ورزش و فعالیت بدنی باعث تعریق و در نهایت کاهش دمای بدن خواهد شد بنابراین موجب بهبود کیفیت خواب میشود. انجام فعالیت ورزشی در روز آن هم 4 الی 8 ساعت قبل از خواب بهترین تأثیر را خواهد داشت اما ورزش شبانه اثرات معکوسی خواهد داشت.

خواب آرام با ورزش

خواب آرام با ورزش

ورزش کنید تا شادتر شوید

ورزشکاران همواره از داشتن احساساتی دلپذیر، هماهنگی درونی، انرژی بی حد و حصر، شادی و سرخوشی صحبت میکنند. تمام این موارد به هورمونی بنام اندورفین در مغز که به هورمون شادی معروف است و یک مورفین طبیعی است مربوط میشود. در طول ورزش میزان ترشح اندورفین افزایش می یابد بنابراین فرد را سرحال تر و شاداب تر خواهد کرد.

ورزش کنید تا شادتر شوید

ورزش کنید تا شادتر شوید

فعالیت بدنی منظم و ورزش کردن تأثیر مثبتی بر ایجاد نورون ها، یادگیری، حافظه، بهبود خلق و خو و آرامش، رفع اضطراب، خواب آرام و… دارد. بنابراین برای بهره بردن از این مزایای فوق العاده ورزش کردن طبق توصیه سازمان بهداشت جهانی حداقل 10 دقیقه در هر جلسه یا حداقل یک ساعت فعالیت بدنی شدید در طی هفته ضروری است.

1.5/5 - (2 امتیاز)