ورزش یکی از روش های مؤثر برای درمان بیماری دیابت است. تناسب اندام و آمادگی جسمانی بالا به همراه انجام فعالیت های منظم ورزشی تأثیر زیادی در بهبود عملکرد انسولین در بدن دارد. ورزش کردن سطح گلوکز بدن را تنظیم کرده و کارایی دارو را در بدن افزایش میدهد. علاوه بر این ورزش واقعا می تواند به شما کمک کند تا میزان قند خون را تا ساعت ها پس از ورزش ثابت نگهدارید. در ادامه در رابطه با فواید ورزش برای بیماری دیابت بیشتر صحبت میکنم.

ورزش چه کمکی به بیماران دیابتی میکند؟

ورزش دارای مزایای فراوانی است اما یکی از مهمترین آنها کنترل گلوکز یا همان قند خون است. کسانی که به دیابت بخصوص دیابت نوع 2 مبتلا باشند میزان گلوکز بیشتری در خون دارند زیرا بدن آنها به اندازه کافی انسولین تولید نکرده یا به نوعی نسبت به انسولین مقاوم است. بزرگترین منفعت ورزش برای بیماران دیابتی آن است که در نتیجه بالارفتن تحرک و سوخت و ساز بدن ماهیچه ها گلوکز مورد نیاز را برای تأمین انرژی می سوزانند در نتیجه مقدار زیادی از گلوکز بدن با ورزش کاهش می یابد. علاوه بر این حتی با کمبود یا مقاومت بدن نسبت به انسولین، ورزش عملکرد انسولین را بهبود می دهد و گلوکز موجود در خون را می سوزاند.

بهبود عملکرد انسولین در بدن با ورزش

بهبود عملکرد انسولین در بدن با ورزش

فواید ورزش کردن برای بیمارانی با دیابت نوع2

فعالیت منظم ورزشی در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 از عوارض طولانی مدت این بیماری بویژه مشکلات قلبی جلوگیری میکند. افرادی که مبتلا به دیابت نوع 2 هستند مستعد گرفتگی عروق و در نتیجه حملات قلبی خواهند بود. ورزش کمک میکنه تا قلبی سالم و قوی داشته باشید و با دفع میزان کلسترول و گلوکز از گرفتگی عروق کرونر جلوگیری خواهد کرد.

تنظیم سطح گلوکز و جلوگیری از خطرات احتمالی با ورزش

تنظیم سطح گلوکز و جلوگیری از خطرات احتمالی با ورزش

چه نوع ورزشی برای بیماران دیابتی مفیدتر است؟

ورزش های مختلف به شکل های متفاوتی روی تنظیم قند و گلوکز بدن تأثیر میگذارند. تمرینات هوازی، قدرتی و انعطافی سه نوع ورزش مؤثرند که باید تعادل مناسبی بینشان برقرار کنیم.

تنظیم قند خون با دوچرخه سواری

تنظیم قند خون با دوچرخه سواری

در ادامه تمرینات ورزشی مفید برای دیابت رو توضیح میدم.

1.تمرینات ورزشی هوازی

تمرینات هوازی مانند استفاده از تردمیل، پیاده روی سریع، تنیس، بسکتبال، شنا و دوچرخه سواری از ورزش های هوازی هستن که باید حداقل 30 دقیقه در طول هفته آن را انجام دهید. اگر نمیتوانید 30 دقیقه پشت سر هم ورزش کنید بهترین راه تقسیم بندی زمان در روزهای هفته است.

پیاده روی سریع و کنترل دیابت

پیاده روی سریع و کنترل دیابت

2. تمرینات ورزشی قدرتی و انعطافی

تمرینات قدرتی و انعطافی مانند فیتنس، پرورش اندام و انجام حرکات کششی یوگا از آنجایی که  فشار بیشتری به عضلات و ماهیچه ها می آورند باعث مصرف بیشترین میزان گلوکز و قندخون خواهند شد. بنابراین بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 با انجام این تمرینات کاملا می توانند سطح قندخون را کنترل کنند.

کاهش قند خون با تمرینات ورزشی قدرتی

کاهش قند خون با تمرینات ورزشی قدرتی

نکاتی برای بیماران دیابتی

1. بین ورزش، مصرف مواد غذایی و انسولین تعادل برقرار کنید

معمولا رعایت تعادل و حد وسط در انجام هر کاری بهترین نتیجه را می دهد. تعادل برقرار کردن بین میزان فعالیت ورزشی، مقدار غذایی که مصرف میکنین و انسولینی که تزریق میشه کمک میکنه تا بهترین سطح کنترلی را روی میزان قند خون داشته باشید. همچنین اینکه در چه ساعتی از روز چقدر ورزش میکنید در کنترل قند خون مؤثره. بطور مثال اگر صبح ورزش کنید خوردن یک صبحانه سالم و متعادل کمک زیادی به سوخت و تنظیم سطح قند خون و در نتیجه کنترل دیابت خواهد کرد.

رعایت تعادل بین ورزش،مواد غذایی و کنترل قند

رعایت تعادل بین ورزش،مواد غذایی و کنترل قند

2. کنترل میزان قند خون قبل و بعد از ورزش کردن

برای اینکه از تأثیر ورزش بر کنترل قند خون بدن مطمئن بشین بهتره تا قبل و بعد از انجام تمرین و فعالیت های ورزشی حتما میزان قند خون را کنترل کنید. اینکار تفاوت میزان سوخت گلوکز و سطح قند خون بدن را قبل و بعد از فعالیت ورزشی بهتر مشخص می کند.

قبل و بعد از ورزش قند خون را کنترل کنید

قبل و بعد از ورزش قند خون را کنترل کنید

3. مصرف آب فراوان و میان وعده را فراموش نکنید

زمانی که ورزش میکنین حتما استفاده از میان وعده های سبک و نوشیدن آب کافی را در برنامه قرار بدین. این خوراکی ها میزان انرژی بدن را تأمین کرده و مانع از احساس خستگی و بیحالی زودرس می شوند. از طرفی نوشیدن آب و هیدراته بودن بدن برای مبتلایان دیابت واجب و ضروری است.

نوشیدن آب کافی با فعالیت ورزشی

نوشیدن آب کافی با فعالیت ورزشی

2.5/5 - (2 امتیاز)