ورزش هایی که برای افزایش تمرکز و قدرت ذهن مفیدند

ورزش می تونه حافظه و تمرکز فرد رو بهبود ببخشه. تحقیقات علمی نشون می ده که ورزش باعث فعالیت و شناخت مغز میشه، بنابراین تمرکز افزایش پیدا میکنه. در این مطلب ورزش هایی که برای افزایش تمرکز و قدرت ذهن...

نرگس پارسایی
نرگس پارسایی آپدیت:
یوگا

ورزش می تونه حافظه و تمرکز فرد رو بهبود ببخشه. تحقیقات علمی نشون می ده که ورزش باعث فعالیت و شناخت مغز میشه، بنابراین تمرکز افزایش پیدا میکنه. در این مطلب ورزش هایی که برای افزایش تمرکز و قدرت ذهن میشن معرفی میکنم. اگه حس میکنید تمرکزتون پایینه، مطمئن باشید راهی برای بهبودش وجود داره و اون راه چیزی جز تمرین و ورزش نیست.

ورزش های مفید برای تمرکز

ورزش های مفید برای تمرکز

تحقیقات نشون میده که ورزش های هوازی مانند دو، ترکیباتی رو ایجاد میکنن که باعث تقویت و محافظت نورونها یا رشته مغزی میشن و همچنین واسه بخشی از مغز که کارش ذخیره خاطراته، مفیده. تمرینایی مثل بلند کردن وزنه به تقویت حافظه زنان کمک میکنه. ورزش منظم باعث کاهش التهاب و مقاومت انسولین و زنده موندن سلولهای مغز میشه. احساس خستگی، ناراحتی و تحریک پذیری میتونه برای سلامت روان، بخصوص تمرکز مخرب باشه. یه برنامه ورزشی کامل و منسجم می تونه سلامت روان را افزایش و  افسردگی، اضطراب و خستگی رو کاهش بده.

افزایش تمرکز با ورزش

تحقیقات نشون میده که انجام هر گونه فعالیت بدنی به جای بی تحرکی برای تمرکز و حافظه مناسبه. به هر حال، چون ورزش های هوازی و قدرتی  به تمرکز کمک میکنه، ایده خوبیه که هر دو فرمش رو به طور معمول تمرین کنین.

بعضی از ورزشهایی که میتونن باعث افزایش تمرکز بشن  :

پیاده روی سریع

هر روز یک وعده پیاده روی سریع حدود نیم ساعت به شما کمک میکنه ذهنتون رو پاک کنید و قلبتون رو پمپاژ کنید.

پیاده روی

پیاده روی

تای چی

تای چی از زیباترین و محبوب ترین هنر های رزمی در چین و کل جهانه . تای چی ابتدا بدن را متعادل میکنه سپس انرژی درونی انسان، ذهن، تنفس، عواطف، طبیعت و روح را متعادل میکنه و برای بسیاری از افراد مسن و یا افراد بی تحرک توصیه میشه چون به جای عضلات، تاکید بر پرورش ذهن داره و باعث افزایش قدرت تمرکزتون میشه. این ورزش برای نگه داشتن وضع بدن در حالت ایده آل مناسبه و شامل تمرین‌های بدنی نرم و ساده هست که به طور معمول به هنگام صبح و به صورت گروهی انجام می‌شه. توی ایران ورزش تای چی زیرمجموعه فدراسیون ووشو هست و از این طریق میتونین با موسسه های ورزشی تای چی آشنا بشین.

تای چی

تای چی

یوگا برای افزایش تمرکز

یوگا علاوه بر ورزش، یک روش تسکین استرسه. پایین بودن استرس تمرکز رو بالا میبره. بنابراین، یوگا می تونه به کاهش استرس و افزایش تمرکز کمک کنه. کلاس گرفتن تو سالن ورزشی با یه مربی میتونه به شما کمک کنه چطوری این ورزش رو درست و موثر انجام بدید تا کمترین آسیب رو ببینید. دوره های آنلاین، کتاب ها و فیلم ها نیز برای کمک به یادگیریتون در دسترس هستن.

یوگا

یوگا

تیراندازی ورزش سرعت و دقت

تیراندازی رابطه مستقیمی با افزایش تمرکز داره که بر دو اصل سرعت و دقت استواره. تیراندازی انواع مختلف داره مث تیراندازی با کمان، تفنگ بادی، تپانچه بادی که باید توی سالن تیراندازی تمرین بشه و همینطور تراپ و اسکیت که مخصوص اهداف پروازیه که با توجه به علاقه تون میتونین توی یکی از این رشته ها ثبت نام کنین.

تیراندازی

تیراندازی

شطرنج باعث افزایش تمرکز میشه

شاید یکی از ساده ترین ورزشهایی که توی خونه هم میتونین انجامش بدین شطرنجه که یه بازی کاملا فکریه. شطرنج شما رو وادار میکنه زمانی طولانی ذهنتون رو روی بازی متمرکز کنید و باعث افزایش تمرکز و قدرت ذهنتون میشه.

شطرنج

شطرنج

همچنین سایر تغییرات سبک زندگی، مثل داشتن خواب مناسب و خوردن غذاهای دارای اسید امگا 3، هم می تونه به افزایش تمرکزتون کمک کنه.