چگونه هورمون های شادی را افزایش دهیم؟

انسان در هنگام مواجه شدن با رویدادهای مختلف واکنش های متفاوتی از خودش نشون میده و هورمون ها و فرستنده های عصبی، تحت تاثیر احساس و شیوه زندگی ما می توانند تغییر یابند. در این مطلب هورمون های شادی و...

فاطمه کشاورز
فاطمه کشاورز آپدیت:
افزایش هورمون های شادی در افراد

انسان در هنگام مواجه شدن با رویدادهای مختلف واکنش های متفاوتی از خودش نشون میده و هورمون ها و فرستنده های عصبی، تحت تاثیر احساس و شیوه زندگی ما می توانند تغییر یابند. در این مطلب هورمون های شادی و روش هایی برای افزایش این هورمون ها رو بهتون معرفی میکنم. اگر شما جزو افرادی هستید که با این روش ها، بازهم احساس ناخوشایندی دارید، بهتر است به یک پزشک متخصص مراجعه نمایید.

دوپامین هورمون هوشیاری مغز

این انتقال دهنده عصبی، سیستم پاداش مغز را کنترل می کند. به عنوان مثال اگر شما در محل تحصیل، محل کار و یا در جمعی مورد تشویق و تحسین قرار گرفتید، یا یک پروژه را به خوبی به پایان رسانده و به هدف خود دست یافته اید، هورمون های دوپامین در مغز فعال شده و باعث ایجاد شادی، سربلندی، تمرکز و احساس خوشایندی در شما می شود. با مصرف غذاهای سرشار از پروتئین و قرار گرفتن در نور مستقیم خورشید این هورمون را در بدن خود افزایش دهید.

افزایش هورمون دوپامین با تشویق شدن

افزایش هورمون دوپامین با تشویق شدن

سروتونین، آرامش بخش و شادی آور

این حالت از فرستنده عصبی، باعث تحت تاثیر قرار دادن خلق و خو و افسردگی می شود. پیاده روی در هوای آزاد و زیر نور خورشید، انجام یوگا و تمرینات ورزشی روزانه، موثرترین روش برای افزایش سطح سروتونین مغز بوده و به بهبود عزت نفس، کاهش افسردگی و شادی کمک می نماید.

پیاده روی موثر بر هورمون سروتونین

پیاده روی موثر بر هورمون سروتونین

استروژن ضد اظطراب و استرس

این هورمون کمک می کند تا سروتونین تشکیل شده، فرد را از اضطراب و استرس دور کرده و باعث افزایش روحیه و شادی می گردد. استروژن با یائسگی در زنان، سیگار کشیدن و ورزش های سنگین، کاهش می یابد. برای افزایش سطح این هورمون لازم است سیگار را ترک کرده و از تمرینات ورزشی ملایم تر استفاده کنید. به علاوه مکمل های داوریی، دمنوش های مناسب گیاهی و رژیم غذایی مناسب می تواند باعث افزایش سطح این هورمون گردد.

ترک سیگار روشی موثر در افزایش هورمون استروژن

ترک سیگار روشی موثر در افزایش هورمون استروژن

اندورفین

اندورفین ها از جمله مواد شیمیایی می باشند که توسط سلول های مغز تولید و به فرستنده های عصبی مغز معروفند. با فعالیت هایی چون خندیدن، رفتن به سینما و یا یک تئاتر کمدی، کتاب خواندن، موسیقی گوش دادن، ورزش کردن و خوردن غذاهای تند، آندورفین در بدن آزاد می گردد. افزایش این هورمون باعث ایجاد شادی و کاهش استرس می گردد.

خندیدن روشی ساده برای آزاد کردن اندورفین در بدن

خندیدن روشی ساده برای آزاد کردن اندورفین در بدن

اکسیتوسین یا هورمون عشق

اکسیتوسین که اغلب به هورمون عشق معروف است، توسط هردو فرستاده عصبی و هورمون ها ایجاد می گردد. این هورمون در زنان بیشتر از مردان می تواند به وجود آید. در آغوش گرفتن و گذراندن وقت با شریک زندگی و افرادی که دوستشان دارید می تواند باعث افزایش این هورمون شود که نتیجه آن ایجاد اعتماد به نفس، شادی و امیدواری به زندگی است.

عاشق بودن روشی برای افزایش هورمون اکسیتوسین

عاشق بودن روشی برای افزایش هورمون اکسیتوسین

پروژسترون

این هورمون مانع از اضطراب، تحریک پذیری و نوسانات خلق و خو می شود. سطح هورمون پروژسترون، همراه با هورمون استروژن افزایش یافته و باعث احساس خوشایند می گردد. سطح این هورمون در زنان بیش از سن 35 – 40 سال می تواند با استرس زیاد و غذاهای ناسالم کاهش یابد. بنابراین توصیه می شود برای افزایش این هورمون از رژیم غذایی مناسب شامل موادی چون اسفناج، مارچوبه، تخم مرغ، ماهی سالمون، شکلات تیره، حبوبات و آجیل استفاده شود.

افزایش هورمون پروژسترون با داشتن رژیم غذایی مناسب

افزایش هورمون پروژسترون با داشتن رژیم غذایی مناسب