هنگام انتخاب ضدآفتاب به چه نکاتی توجه کنیم؟

اشعه ماوراء بنفش مضر خورشید نه تنها موجب آفتاب سوختگی شده، بلکه می تواند باعث پیری زودرس پوست شود. مهم نیست که آب و هوای منطقه شما آفتابی یا ابری باشد، باید در هر صورت از کرم ضد آفتاب برای...

فاطمه کشاورز
فاطمه کشاورز آپدیت:
کرم ضدآفتاب نباید احساس سوزش ایجاد کند

اشعه ماوراء بنفش مضر خورشید نه تنها موجب آفتاب سوختگی شده، بلکه می تواند باعث پیری زودرس پوست شود. مهم نیست که آب و هوای منطقه شما آفتابی یا ابری باشد، باید در هر صورت از کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست خود استفاده کنید. استفاده از کرم های ضد آفتاب یکی از مهم ترین بخش های یک برنامه مراقبتی پوست می باشد.

کرم های ضد آفتاب انواع گسترده ای با SPF های مختلفی دارند. اما یک سوال اصلی وجود دارد که آیا کرم ضد آفتاب خریداری شده، محافظت درست را انجام می دهد!! در این قسمت، 10 نکته ضروری که در هنگام انتخاب کرم ضد آفتاب باید مدنظر قرار دهید، آورده شده است.

نکات ضروری در انتخاب ضدآفتاب

نکات ضروری در انتخاب ضدآفتاب

1. به تاریخ تولید ضد آفتاب توجه کنید

کرم های ضدآفتاب تازه تر، کارایی بهتری دارند. این کرم ها در صورت قدیمی بودن، به راحتی تاثیرات خود را از دست می دهند. بنابراین این نکته اهمیت دارد که کرم ضد آفتابی را خریداری کنید که به تازگی تولید شده و دارای تاریخ انقضا مدت دار می باشد.

توجه به تاریخ تولید ضدآفتاب

توجه به تاریخ تولید ضدآفتاب

2. برند معتبری از ضد آفتاب تهیه کنید

نام تجاری خوب، همیشه نکته مهمی در انتخاب محصولات آرایشی و بهداشتی می باشد. در صورت امکان، مارک های بین المللی تهیه نمایید. زیرا برندهای ایالات متحده و اروپا باید توسط FDA یا اتحادیه اروپا تایید شده که دارای قوانین بسیار سختگیرانه ای برای صدور کرم های ضد آفتاب می باشند.

توجه به برند ضدآفتاب

توجه به برند ضدآفتاب

3. ضد آفتاب حاوی مواد خطرناک نباشد

لیست مواد تشکیل دهنده روی بسته را بررسی کنید. اینکار به شما کمک خواهد کرد که اگر کرم های ضد آفتاب شامل oxybenzone، که یک اختلال هورمونی بوده و باعث واکنش های آلرژیک می شود، را شناسایی کنبد. همچنین به حضور عناصری مانند دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی توجه کنید. با اینکه این مواد باعث حفاظت پوست در برابر اشعه UV می شوند، اما برای پوست مضر بوده و چهره را کم رنگ و بی روحیه می کند.

ضد آفتاب حاوی مواد خطرناک نباشد

ضد آفتاب حاوی مواد خطرناک نباشد

4. از کرم ضدآفتاب به جای اسپری و پودر استفاده کنید

سعی کنید همیشه از کرم ضدآفتاب به جای پودر یا اسپری ضدآفتاب انتخاب کنید. زیرا اسپری و پودرهای ضدآفتاب حاوی مواد معدنی و نانوذراتی هستند که می توانند وارد جریان خون شده و باعث ایجاد مشکلات سلامتی گردد. اما چنانچه تمایل به استفاده از اسپری های ضدآفتاب داشتید، توجه کنید که بعد از اسپری کردن، آن را استنشاق نکنید. کرم های ضد آفتاب در فرم اسپری، برای افرادی که دارای بدن مودار و یا لکه های طاسی هستند، مناسب می باشد.

کرم ضدآفتاب به جای اسپری و پودر تهیه کنید

کرم ضدآفتاب به جای اسپری و پودر تهیه کنید

5. به SPF ضد آفتاب توجه کنید

حتما به میزان SPF آن توجه کنید. کرم ضدآفتاب هایی که دارای حداقل SPF 15 می باشند، کرم هایی معقول هستند، اما اگر بخواهیم مناسب ترین کرم را بدون در نظر گرفتن خطرهای احتمالی درنظر بگیریم باید دارای حداقل SPF 30 باشد.

به SPF ضدآفتاب توجه کنید

به SPF ضدآفتاب توجه کنید

6. کرم ضد آفتاب باید در برابر آب و عرق مقاوم باشد

اگر فردی هستید که فعالیت و تحرک زیادی دارید، به پیاده روی یا ساحل می روید، از ضد آفتاب ضد آب و ضد تعریق استفاده نمایید.

ضدآفتاب در برابر آب و عرق مقاوم باشد

ضدآفتاب در برابر آب و عرق مقاوم باشد

7. برای کودکان ضدآفتاب مخصوص تهیه کنید

بچه ها نیز مانند بزرگسالان به کرم ضدآفتاب احتیاج دارند. اما هنگام انتخاب کرم ضدآفتاب برای آنها بسیار مراقب باشید. کودکان دارای پوست حساس می باشند و مواد تشکیل دهنده در کرم ها ممکن است باعث واکنش های آلرژیک شود. یک تحقیق کمی انجام دهید و یک کرم مخصوص برای بچه ها تهیه کنید. این کرم های ضد آفتاب شامل اسید پارآمینوبنزوئیک و بنزوفنون ها نیستند و روی پوست ملایم هستند.

برای کودکان ضدآفتاب مناسب خودشان تهیه کنید

برای کودکان ضدآفتاب مناسب خودشان تهیه کنید

8. ضد آفتاب نباید احساس سوزش ایجاد کند

کرم ضدآفتاب نباید موجب ایجاد سوزش و یا خارش در پوست شما شود. اگر کرم ضدآفتاب این احساس را برای شما ایجاد کرد، سریعا آن را پاک کرده و از کرمی استفاده کنید که با پوست شما سازگار باشد.

کرم ضدآفتاب نباید احساس سوزش ایجاد کند

کرم ضدآفتاب نباید احساس سوزش ایجاد کند

9. قیمت بالا تضمین کیفیت نیست

یک ضدآفتاب گران قیمت به معنی ضدآفتابی با کیفیت نیست. ممکن است برندهای مختلفی با قیمت مناسب تر بتوانند تاثیراتی به مراتب بیشتر روی پوست شما داشته باشند.

10. به تاریخ انقضا توجه کنید

حتما به تاریخ انقضا ضدآفتاب توجه کنید. زیرا محصول بعد از اتمام تاریخ انقضاء، می تواند آسیب جدی به همراه داشته باشد و مواد تشکیل دهنده آن کارایی اولیه را نخواهند داشت.

توجه به تاریخ انقضاء ضدآفتاب

توجه به تاریخ انقضاء ضدآفتاب

تبادل نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *