همه چیز در مورد کراسولا آتشین

امروز میخام براتون از یکی از انواع ساکولنتها بگم. ساکولنتی که به لحاظ ظاهری تنوع بسیااار زیادی داره و بهش کراسولا گفته میشه. بدون شک اگر همین اسم رو به گلخانه دار ها بگید، ساکولنتهای زیادی رو با این اسم...

حنا باقریه
حنا باقریه آپدیت:
کراسولا آتشین

امروز میخام براتون از یکی از انواع ساکولنتها بگم. ساکولنتی که به لحاظ ظاهری تنوع بسیااار زیادی داره و بهش کراسولا گفته میشه. بدون شک اگر همین اسم رو به گلخانه دار ها بگید، ساکولنتهای زیادی رو با این اسم اما با پسوند متفاوت بهتون نشان خواهند داد. کراسولا آتشین، کراسولایی که به خاطر رنگ بندی خاصش این اسم رو براش انتخاب کردند.

کراسولا آتشین

کراسولا آتشین

این ساکولنت زیبا برگ های گوشتی و متحدالمرکزی داره که طیف رنگی بسیار زیبایی دارن. از رنگ قرمز گرفته تا زرد و سبز زیبا. میشه گفت یکی از زیباتربن گیاهانی هست که تا به حال میشه دید. این گیاه زیبا و آتشین پاجوشهای بسیار زیادی تولید میکنه که به شکل درختچه های زیبایی در میاد.

گلدان تکثیری کراسولا آتشین با رشد مطلوب

گلدان تکثیری کراسولا آتشین با رشد مطلوب

خاک مورد نیاز کراسولا آتشین

کراسولا ها از خانواده ی ساکولنت ها هستند پس خاکی که برای اونها استفاده میکنیم تقریبا مشابه با خاکی هست که برای ساکولنتها استفاده میشه. معمولا گلخانه دارها برای کاشت و نگهداری از این گیاه از خاکی با ترکیبی پر از شن و با زهکش مناسب و یا خاک رسی استفاده میکنند که به نظر من جوابدهی خوبی نداره. به این دلیل که امکان چک کردن رطوبت خاک رو از شما میگیره. من برای این گیاه از خاکی با ترکیب دو قسمت ماسه بادی، یک قسمت خاک برگ و یک قسمت خاک کاکتوس استفاده میکنم.

خاک مناسب برای کراسولا آتشین

خاک مناسب برای کراسولا آتشین

نور مورد نیاز کراسولا آتشین

این گیاه اصلا گیاه آپارتمانی شناخته نمیشه به این دلیل که نیاز بسیار بسیار بالایی به نور، علی الخصوص نور مستقیم خورشید داره. پس با توجه به این موضوع این گیاه رو خریداری کنید. با توجه به اینکه تمام زیبایی این گیاه بخاطر آتشی بودن برگهای اونه پس باید بگم که تنها دلیل قرمز و آتشین بودن برگهای کراسولا وجود نور مستقیم خورشید هست و در صورت عدم وجود نور خورشید این گیاه رنگ خودش رو از دست میده و به مرور زمان بعد از نازک و علفی شدن به یکباره از بین خواهد رفت.

انتخاب گلدان مناسب برای تعویض

انتخاب گلدان مناسب برای تعویض

دمای مناسب محیط برای نگهداری کراسولا آتشین

این گیاه زیبا و آتشین به دلیل علاقه زیادش به نور خورشید در برابر گرما حساسیت زیادی نداره. اما بسیار زیاد به سرما و یخبندان حساس هست و در فصل سرما باید شبها کراسولا رو مهمون خونتون کنید و روزها در صورت وجود هوای آفتابی گیاه رو به حیاط یا تراس منتقل کنید.

میزان آبیاری مورد نیاز کراسولا

در فصل تابستان به علت تابش مستقیم نور آفتاب به کراسولا، آب موجود در بافت گیاه و همینطور خاک اون تبخیر خواهد شد. پس باید به طور منظم آبیاری رو انجام بدید، بصورتی که روزانه سطح خاک رو چک کنید و در صورتی که خاک گیاه خشک بود حتما گیاه رو آبیاری کنید. اما اصلا گیاه رو زیر نور خورشید آبپاشی و غبارپاشی نکنید. در فصل های پاییز و زمستان به علت وجود دمای پایین هوا، گیاه آب موجود در بافت خودش رو نگه میداره پس به آب زیادی هم نیاز نداره. اما شما از گیاهتون غافل نشید و سطح خاک رو چک کنید و در صورت خشک بودن سطح خاک گیاه رو آبیاری کنید.

انتقال گیاه به گلدان جدید

انتقال گیاه به گلدان جدید

نحوه تکثیر کراسولا آتشین

کراسولا آتشین رو میتونید به سه روش پاجوش، قلمه گیری و جوانه روی خاک تکثیر کنید.

برای تکثیر به روش پاجوش شما باید در زمان تعویض گلدان یکی از پاجوش های جانبی و کناری گیاه رو با ریشه بیرون بیارید و در گلدان مجزا بکارید.

پاجوش برای تکثیر در ظرف خاک

پاجوش برای تکثیر در ظرف خاک

برای تکثیر به روش قلمه هم شما میتونید قلمه هایی رو با ساقه از گیاه جدا کنید و مستقیما در خاک بکارید.

قلمه گیری کراسولا

قلمه گیری کراسولا

در روش آخر تکثیر شما برگهایی رو که از گیاه کنده میشه و یا خودتون قصد کندشون رو دارید میتونید بجای دور ریختن روی سطح خاک مرطوب مورد نیاز گیاه البته ترکیب شده با مقداری پیت ماس بچینید و در جای نسبتا روشن قرار بدید تا بعد از گذشت یک الی دوماه جوانه های جدید بدست بیارید.

مرطوب کردن خاک برای بستر تکثیر

مرطوب کردن خاک برای بستر تکثیر

برگهارو روی سطح خاک بچینید

برگهارو روی سطح خاک بچینید