هفته چهارم بارداری هم مثل هفته های دیگه شروع میشه. اگر چه خارج از بدن همه چیز طبیعی به نظر میرسه، اما بدن شما در حال تغییرات بزرگی برای سازگار شدن با رشد نوزاده. پس از تخمک گذاری، تخمک گذاری و بارداری با موفقیت انجام میشه. بلافاصله پس از چهار هفته بلاستوسیست در رحم شما کاملا محکم شده است. این زمانی برای رشد بیشتر کودک شماست. به طور معمول، بدن شما برای دوره قاعدگی بعدی آماده میشه، اما حاملگی شما باعث ایجاد ترشحات هورمونی جدیدی میشه که از این امر جلوگیری میکنه. در این مطلب قصد داریم به اتفاقاتی که در هفته چهارم بارداری در بدن شما میفته، دقیق تر نگاه کنیم.

قبل از خواندن این مطلب، به یاد داشته باشین که هر کودک و حاملگی منحصر به فرده و این مطالب فقط یه سری اطلاعات کلی است درباره آنچه که در طول هفته چهارم بارداری اتفاق میفته. حاملگی یا رشد کودک شما ممکنه کمی یا بیشتر از داده های اینجا متفاوت باشه، که نباید باعث نگرانی شما بشه.

تغییرات بدن شما در هفته چهارم بارداری

دو هفته ی پس از تخمک گذاری شما، به عنوان فاز لوتئال شناخته میشه. جسم زرد، که یک فولیکول سقوط کرده است و پس از آزاد شدن تخمک باقی مانده، نقش مهمی در تغییرات بدن شما در طول این دوره ایفا میکنه. از این رو این مرحله به عنوان فاز لوتئال شناخته میشه.

جسم زرد باعث افزایش تولید پروژسترون میشه که به نوبه خود بدن و رحم رو برای جنین گرم میکنه. ضمنا، اندومتریوم رحم رو ضخیم میکنه و ذخیره خون رو افزایش میده که مانند یک پشتی نرم عمل میکنه تا بلاستوسیست رو هنگام رسیدن در خود جای بده.

بدن در هفته چهارم بارداری

بدن در هفته چهارم بارداری

مغز شما قبلا توسط سیستم تولید مثل تون برای متوقف کردن پروسه قاعدگی مطلع شده. بدن شما از طریق سیگنال های هورمونی و عوامل ایجاد کننده آن نشون میده که چه چیزی برای جنین شما بهترینه.

یکی دیگه از تغییرات عمده ای که در بدن شما مشاهده میشه، ترشح هورمون گونادوتروپین کورونی انسانی (HCG) است. سطح  HCGدر بدن شما به سرعت در طول چند هفته اول بارداری افزایش می یابد. هر روز تقریبا دو برابر میشه. این هورمون مسئول شناسایی بارداری در آزمایشهای بارداری است.

اتفاقات داخل رحم شما و شروع تشکیل جفت در هفته چهارم بارداری:

با شروع هفته چهارم بارداری ، بلاستوسیست به راحتی در رحم شما استقرار یافته. رحم شما به اندازه کافی تغییر کرده و بافت پوششی دیواره رحم برای دریافت بلاستوسیست مناسب کرده. اگر بافت پوششی اندومتری به درستی برای لانه گزینی آماده نشده باشه، بلاستوسیست در چسباندن خودش به اون شکست خواهد خورد.

زیگوت تک سلولی که چند روز پیش ایجاد شد، اکنون شامل توده سلول داخلیه که امبریوبلاست، تروفوبلاست و یک کیسه زرده اولیه رو در هفته چهارم بارداری تشکیل میده. امبریوبلاست به جنین تبدیل میشه و تروفوبلاست به جفت.

در این زمان، یه حفره دوم درون توده سلولی داخلی ظاهر شده که به حفره آمنیوتیک تبدیل میشه. اکثر سلول هایی که حفره آمنیوتیک رو تشکیل میدن از توده سلولی داخلی میان اما برخی از سلول ها از تروفوبلاست ها گرفته میشن.

جفت ممکنه تا پایان هفته کامل بشه، اما در حال حاضر قادر به تامین مواد مغذی و یا دفع زباله تولید شده توسط جنین در حال رشد نیست.

جفت به آرامی شروع به رشد و جاسازی خودش در دیواره رحم میکنه که در این نقطه از دو لایه متمایز ساخته شده است. سلولهای جفت در حال جاسازی خود و ایجاد فضایی درون پوشش رحم هستن تا کانالی برای جریان داشتن خون در داخل جفت درحال رشد به وجود بیاد.

کیسه آمنیوتیک از جنین در برابر هر گونه فشار مخرب محتملی محافظت و همچنین از کم آبی بافتهای جنینی جلوگیری میکنه. کیسه محتویات نطفه، مواد مغذی رو برای جنین تامین میکنه، زیرا جفت برای تکمیل به زمان نیاز داره همچنین شروع به تولید سلول های قرمز خون میکنه.

اتفاقات داخل رحم شما و شروع تشکیل جفت

اتفاقات داخل رحم شما و شروع تشکیل جفت

اتصال نوزاد به رحم شما:

کودک کوچک شما در حال حاضر یک جنینه که طی پروسه های طولانی در دیواره رحم درحال سازماندهی ارتباطاتش با شماست. آیا شگفت انگیز نیست؟ پرزهای بسیار کوچک مثل پیچک اطراف رگ های خونی کوچک فراوانی رو در پوشش رحم احاطه کردن، که به جفت تبدیل خواهند شد. این زمانیه که جنین یک غشا در اطراف خودش ایجاد میکنه که همچنین لایه درونی جفت در حال رشده.

غشایی به نام کوریون، ارتباطی بین رحم و نوزاد شما ایجاد میکنه که تا رسیدن زمان تولد ادامه می یابد. پرزها تا زمانی که جفت به شکل کامل شکل بگیره، اکسیژن و مواد مغذی رو به جنین در حال رشد می رسانند. از حالا به بعد، شما مسئول تهیه اکسیژن و مواد مغذی رو برای نوزاد در حال رشدتون هستین تا زنده بمونه. این مسئولیت بزرگیه، اما خوشبختانه فطرت، هر مادری رو شایسته کرده تا این وظیفه رو به آسانی انجام بده.

جنین در هفته چهارم بارداری و تشکیل پرزهایی که به جفت تبدیل میشن

جنین در هفته چهارم بارداری و تشکیل پرزهایی که به جفت تبدیل میشن

تغییرات کودک شما در هفته چهارم بارداری

کودک شما در هفته چهارم بارداری سریع به مرحله جنینی میرسه. اگرچه تقسیمات سریع سلولی وجود داشته باشه، اما تمامی کودکان موفق میشن به اندازه یه سر سوزن برسند. اپی بلاست و هیپوبلاست (سلول های توده داخلی سلول دو تا لایه را تشکیل میدن به اسم اپی بلاست و هیپوبلاست) موجود در این مرحله به بدن و ارگان های نوزاد شما تبدیل خواهند شد. تمام سلولهای زیگوت تا زمانی که به مرحله هشت سلولی رسیدن، یکسان بودن، اما بعد از آن شروع به تشکیل سلول های بنیادی جنینی کردن. جنین تا پایان هفته چهارم بارداری، کارش رو با کمک مواد مغذی و اکسیژن تامین شده توسط خون مادر شروع خواهد کرد.

در طول هفته چهارم بارداری، سلول های بنیادی جنینی به هر سلول تخصصی دیگری که برای رشد کودک مورد نیازه، تبدیل میشن. در این مرحله اونها ممکنه به سلول های عصبی، سلول های خونی یا سلول های عضلانی تبدیل بشن، اما هنگامی که اونا اختصاصی میشن، ناگریزن وظیفه منحصر به فرد خودشون رو انجام بدن. پس از این مرحله، آنها نمیتونن به نوع دیگری از سلول ها تبدیل بشن. از مرحله ی 8 سلولی یکسان، در حال حاضر این سلول ها میتونن تمام بافت های مختلف مورد نیاز رشد کودک رو تشکیل بدن.

تغییرات کودک در هفته چهارم بارداری

تغییرات کودک در هفته چهارم بارداری

معجزه کوچک هفته چهارم بارداری

تصور کنید که جنین کوچکی که درون رحم شما قرار داره، بسته به موقعیت خودش سیگنال قدرت رو تنظیم میکنه و بر اساس نیازمندی ها، تعویض عوامل و گیرنده های رشد رو فعال یا غیر فعال میکنه. این یکی از بزرگترین معجزات این سیر تکاملی سریعه که در داخل رحم شما اتفاق میفته.

کودک در حال حاضر هویت خودش رو در رحم شما ساخته. حتی از مراحل اولیه بارداری، خون بدن شما با خون نوزاد شما مخلوط نمیشه. جفت در این وضعیت نقش دروازه بان رو ایفا میکنه. شبکه عروقی کودک شما درحال تکامل و انجام عملکرد نقل و انتقال خون، اکسیژن و مواد مغذی از جریان خون شما از طریق بند ناف است.

اندازه نوزاد شما در هفته چهارم بارداری

در نهایت تا پایان هفته چهارم، کودک شما میتونه اندازه گیری بشه، گرچه بسیار کوچک است. جنین فقط مجموعه ای از سلول هایی به اندازه 0.4 میلیمتر است، اما در حال حاضر مانند یک انسان عمل میکنه. تصور کنید سفر طولانی جنین شما از زمانی که یک توپ توخالی بوده با بعضی از سلول هایی که به عنوان یک دسته رشد میکنن، شروع شده و این یک جهش بزرگ در بدن شما محسوب میشه.

علائم و نشانه های بارداری

اگرچه شما بطور رسمی باردار هستین و نوزادتون در رحم گرم شما رشد میکنه، اما هنوز هم برای ظهور و بروز علائم و نشانه های بارداری خیلی زوده. با این حال، اگر شما بارور هستین و برای بارداری برنامه ریزی کردین، باید مراقب علائم اولیه بارداری در هفته چهارم باشید، زیرا در این مرحله بیشتر از مراحل دیگر، رشد و تکامل های عمده در کودک شما اتفاق میفته و همچنین جنین در این زمان بسیار آسیب پذیره.

دونستن اینکه شما در حال حمل یه جنین با ارزش هستین باعث میشه شما در اوایل بارداری تصمیم گیری های عاقلانه داشته باشین. در اینجا چند نشانه وجود دارد که شما باید در هفته چهارم مراقبشون باشین، اما میدونین که این علائم برای هر فرد متفاوته. بعضی از زنان همه علائم بارداری رو تجربه میکنن در حالیکه برخی دیگر تنها یکی از این علائم رو مشاهده میکنه. نگران نباشید، اگر این علائم وجود داشته باشه یا نداشته باشه.

  • سطح هورمون بارداری HCGافزایش می یابد که ممکنه منجر به اضطراب، سرگیجه و حالت تهوع بشه.
  • ممکنه سینه های شما حساس بشن و احساس سوزش در اونها مشاهده بشه. در بعضی از زنان سینه ها دردناک، حساس و پر میشه.
  • تغییرات هورمونی باعث ایجاد نوسانات خلقی، گرگرفتگی و افسردگی و گریه های ناگهانی میشه.
  • ممکنه تنگی نفس به وجود بیاد.
  • حس بویایی شما بسیار حساس میشه و شما بوی بسیاری از چیزها رو میشنوین که قبل از این وجود نداشتن.
تنگی نفس در اوایل بارداری

تنگی نفس در اوایل بارداری

شاید دچار خونریزی لانه گزینی بشین که ممکنه کمی قبل از زمان ورود به دوره تون ظاهر بشه که این به عنوان لکه بینی هم نامیده میشه. اون رو با خونریزی قاعدگی اشتباه نگیرین، که اگر برای باردار شدن تلاش میکنین ممکنه خیلی ناامید بشین. هنگامی که بلاستوسیست خودش رو در دیواره رحم جاسازی میکنه، این اتفاق در بعضی از زنان با لکه های خونی جزئی همراهه. اما اگر هیچ لکه بینی وجود نداشته باشه، مشکلی وجود نداره. لزوما در طول لانه گزینی لکه بینی مشاهده نمیشه. اگر چرخه قاعدگی شما کوتاهه، در پایان هفته 4 متوجه میشین که عادت ماهیانه نشدین و به بارداری مشکوک میشین. حالا که با علائم هفته چهارم بارداری آشنا شدین، اجازه بدین برخی از مراقبت ها  نکات اون رو بیان کنیم.

مراقبت ها ی هفته های ابتدایی بارداری

هفته چهارم زمانیه که مرحله ی رشد قلب، سر، مغز، نخاع، بافت ها، مو، اندام ها، دندان، عضلات و استخوان های کودک شما تنظیم میشه. کودک شما برای 36 هفته دیگه ارتباط محکمی با شما برقرار کرده است. مراقب باشین تا بهترین ارتباط رو با کودکتون بسازین و بهش کمک کنین تا در امنیت و سلامت رشد کنه. در اینجا چند نکته بیان کردیم که تاثیر بسزایی در بارداری شما دارن.

با شریک زندگی تون در رابطه با بچه دار شدن و حس والدین بودن صحبت کنید و همچنین در مورد اینکه چه احساسی دارین. مهمه که همسرتون بداند تغییراتی که در طول بارداری برای شما اتفاق میفته هم فیزیکیه و هم احساسی. این کار همسرتون رو آماده میکنه برای تغییراتی که برای شما اتفاق میفته تغییراتی مثل: خستگی شدید، نوسانات خلق و خوی، رشد ناگهانی، افزایش وزن و … .

با همسرتون در رابطه با حس خوب بچه دار شدن صحبت کنید

با همسرتون در رابطه با حس خوب بچه دار شدن صحبت کنید

  • این هفته زمانیه که شما باید کیت آزمون حاملگی رو استفاده کنین(چون سطح هورمون HCG به قدری بالا رفته که قابل اندازه گیریه). اگر صبح زود اولین کاری که انجام میدین انجام این تست باشه، نتایج دقیق تر میشه.
  • فولات که در فرم مصنوعی به نام اسید فولیک موجوده، مصرف کنین. این یه راه عالی برای جلوگیری از نقص مادرزادی ستون فقراته که یکی از نقص های بسیار خطرناک مادرزادیه که میتونه جنین رو تاثیر قرار بده. مکمل مناسب فولات در دوران بارداری میتونه 70 درصد خطر این اختلال مادرزادی ناشی از ناقص بسته شدن لوله عصبی جنینی رو کاهش بده.
  • اگر حیوان خانگی مثل گربه و … دارین، وظیفه تمیز کردن اونها رو به یه نفر دیگه واگذار کنین، چون احتمال انتقال یه نوع عفونت ناشی از انگل از اونها به شما وجود داره. به طور کلی، عفونت باعث یه بیماری خفیف و بدون علامت در افراد با سیستم ایمنی سالم میشه که مضر نیست. اما در دوران بارداری خطرناکه زیرا انگل ممکنه جفت و نوزاد شما رو آلوده کنه.

حتی پس از لانه گزینی ایمن در رحم، احتمال سقط جنین برای شما حدود 20 تا 30 درصده. بنابراین در هفته چهارم بارداری با اجتناب از فعالیت ها و مواد غذایی مضر، از خودتون مراقبت کنین. امیدواریم با نشانه های هفته چهارم بارداری آشنا شده باشین و از مراقبت های لازم پیروی کنین.