هضم، غذا رو به قطعات کوچکتر تجزیه میکنه، به بدن اجازه میده که از انرژی و مواد مغذی موجود در اون استفاده کنه. ترکیبات غذاها مختلفن به همین دلیل بعضیا زودتر هضم میشن. اگر چه میزان هضم بیشتر به مکانیسم های طبیعی بدن شما بستگی داره، اما مواردی وجود داره که میتونید سرعت و کیفیت هضمتون رو افزایش بدید. در ادامه تمام راهکارهای طبیعی و به دور از دارو و درمان رو براتون میگم.

سبک زندگیتون رو تغییر بدید

1.ورزش کنید

افزایش فعالیت بدنی باعث میشه که مواد غذایی از طریق دستگاه گوارش حرکت کنه. این کار میتونه سرعت خورد شدن غذا رو افزایش بده همچنین به تحریک انقباضات طبیعی ماهیچه صاف در دستگاه گوارش کمک میکنه و باعث فروپاشی مواد غذایی میشه.

2.به اندازه کافی استراحت کنید

خواب باعث میشه که اندام های گوارشی زمان مورد نیاز برای استراحت و ترمیم و افزایش توانایی برای تجزیه مواد غذایی با سرعت و جذب کافی رو داشته باشن. بعضی از تغییرات در زمان یا میزان خواب شما میتونه باعث مشکلات گوارشی بشه.

3.زمان و نحوه خواب بعد از غذا

برای خواب بعد از غذا دو تا سه ساعت صبر کنید تا مطمئن بشید که بدن شما زمان کافی برای فعالیت معده داشته. سعی کنید به پهلوی چپ بخوابید برخی مطالعات نشان داده که خواب در سمت چپ، سرعت گوارش غذا رو زیاد میکنه.

نحوه خوابیدن با معده پر از غذا

نحوه خوابیدن با معده پر از غذا

خوردن غذاهایی که عمل هضم رو سریعتر میکنه

1.محصولات دارای فیبر استفاده کنید

خوردن غذاهای با فیبر بالا به هضم غذا کمک میکنه. خوردن این غذاها میتونه باعث کاهش هضم با کاهش یبوست و حفظ سلامت روده بشه. فیبر در روند تجزیه غذا آب جذب میکنه هرچند که هضم هم نمیشه، وزن مدفوع رو اضافه میکنه. پس با مصرف سبزیجات لازمه آب هم میل کنید. این غذاهای غنی از فیبر، هضم رو تنظیم میکنن. همچنین میتونه به کاهش گاز، التهاب و اسهال کمک کنه. برخی از غذاهای با فیبر بالا مثل: محصولات دانه، میوه، سبزیجات، حبوبات، آجیل و مغزها.

2.ماست مصرف کنید

ماست یک منبع طبیعی پروبیوتیک ها و دیگر گونه های زنده است که برای هضم لازم هستن که با مصرفش اونها رو به روده منتقل میکنید و این باکتریها اجازه نمیدن شما دچاریبوست بشید.

3.زنجبیل بخورید

خوردن زنجبیل برای هزاران سال به عنوان کمکی برای هضم مورد استفاده قرار گرفته و محبوبیتش تا امروز ادامه داره. به نظر میرسه کار زنجبیل تحریک آنزیم ها در دستگاه گوارش است که باعث هضم آسان میشه. همچنین زنجبیل به افزایش انقباض عضلانی در معده کمک میکنه و به انتقال سریع غذا به روده بزرگ کمک میکنه.

برای کمک به هضم غذا زنجبیل بخورید

برای کمک به هضم غذا زنجبیل بخورید

4.غذاهای کم چرب میل کنید

غذاهای کم چرب رو انتخاب کنید و از غذاهای چرب و سرخ شده دوری کنید. غذاهایی با چربی بالا و سرخ شده میتونه باعث رفلاکس اسید و سوزش معده بشه زیرا توانایی معده رو در هضم غذا از بین میبره. تمام عملیات گوارش رو متوقف میکنه. نمونه هایی از غذاهای پر چرب و سرخ شده مثل: سوسیس و کالباس، سیب زمینی سرخ کرده.

5.غذاهای خیلی تند نخورید

از غذاهای خیلی تند دوری کنید. غذاهای تند میتونه گلو و مری رو تحریک کنه و منجر به ریفلاکس اسید و سوزش سر دل بشه. همچنین این نوع غذاها میتونه دستگاه گوارش رو ناراحت کنه و باعث کاهش هضم و اسهال بشه و سایر بیماری های گوارشی به دنبال داشته باشه

6.دوری لبنیات در صورتی که علائم عدم تحمل لاکتوز دارید

اگه شما علائم عدم تحمل لاکتوز دارید بهتره که از مصرف لبنیات دوری کنید چرا که اگه با این وجود از لبنیات استفاده کنید مبتلا به سوء هاضمه، نفخ و یبوست میشید، که قطعا این میتونه فرایند هضم رو آهسته یا حتی مختل کنه.

7.استفاده بیش از حد گوشت قرمز ممنوع!

مصرف بیش از حد گوشت قرمز میتونه شما رو به یبوست مبتلا کنه و مانع از حرکات منظم روده برای هضم سریع میشه. دلایل مختلفی برای اثرات منفی گوشت قرمز بر هضم وجود داره یکیش اینه که گوشت قرمز چربی زیادی داره، بنابراین بدن زمان نیاز داره تا بتونه هضمش کنه، یه علت دیگه اینکه گوشت قرمز غنی از آهن هست و این میتونه باعث یبوست بشه.

گوشت قرمز سخت هضم و باعث یبوست

گوشت قرمز سخت هضم و باعث یبوست

تغییر عادات غذایی

1.وعده های کوچک و زیاد جایگزین یک وعده سنگین

خوردن چند وعده ی کوچک در طول روز به جای اینکه معده تون رو با یک وعده غذایی سنگین پر کنید. وعده های غذایی کوچک در طول روز بخورید اینکار هضم غذا رو افزایش میده. بهترین حالت اینه که در روز هر سه ساعت یکبار به اندازه ای بخورید که از گرسنگی بیش از حد جلوگیری کنه در مجموع در روز 4 یا 5 وعده غذایی میل کنید.

2.مواد غذایی ارگانیک استفاده کنید

مواد غذایی که بیش از حد پردازش میشن، در بدن سختتر هضم میشن.پیشنهاد ما عدم استفاده از مواد غذایی هست که حاوی مواد نگهدارنده، مواد افزودنی و سایر مواد شیمیایی هست. خوردن میوه ها، سبزیجات، برنج قهوه ای، ماکارونی کامل گندم، لوبیا، آجیل، دانه ها و … در طول روز برای کاهش روند گوارش بهتره.

3.غذا رو خوب بجوید

عمل جویدن موتور قطار گوارشی رو روشن میکنه، جویدن اگه به اندازه کافی باشه چندین برابر امکان جذب ذرات مواد غذایی رو افزایش میده و به آنزیم ها اجازه میده تا با اثر روی مواد غذایی اونو در دسترس بدن قرار بده و البته هضم بهتری هم به دنبال داشته باشه.

خوب جویدن غذا اولین قدم در هضم خوب

خوب جویدن غذا اولین قدم در هضم خوب