آیا نگهداری از حیوانات خونگی برای بچه ها مفیده؟

معمولا همه ی بچه ها دوست دارن تو خونه یه حیوون خونگی داشته باشن اما بیشتر مواقع پدر و مادرها نمیتونن جذابیت داشتن حیوون خونگی رو درک کنن. از طرفی بچه ها میدونن نمیتونن مالک چیزی باشن که پدر و...

مهسا سیدی
مهسا سیدی آپدیت:
مزایای نگهداری از حیوانات خانگی برای بچه ها

معمولا همه ی بچه ها دوست دارن تو خونه یه حیوون خونگی داشته باشن اما بیشتر مواقع پدر و مادرها نمیتونن جذابیت داشتن حیوون خونگی رو درک کنن. از طرفی بچه ها میدونن نمیتونن مالک چیزی باشن که پدر و مادرشون تاییدش نمیکنن. بنابراین اونا مدام روی این درخواست پافشاری میکنن و امیدوارن که آنها با نظرشون موافقت کنن.

اگه شما هم برای خریدن یه حیوون خونگی برای فرزندتون مطمئن نیستین حتما در ادامه ی مطلب با من همراه باشین تا با دلایلی که نگهداری حیوون خونگی برای فرزندتون مفیده بیشتر آشنا بشیم.

ایجاد حس مسئولیت پذیری برای بچه ها

بچه هایی که حیوون خونگی دارن معمولا سعی میکنن به بهترین نحو از آنها مراقبت کنند. میتونید مطمئن باشین که هیچوقت تشنه و گرسنه نمیمونن و دائم تمیزشون میکنن. همچنین آنها تلاش میکنن تا بهترین غذاها رو برای حیوونشون تهیه کنن. همه ی این کارها برای بهترین مراقبت از حیوونا میتونه حس مسئولیت پذیری رو در بچه ها تقویت کنه.

مراقبت بچه ها از حیوانات

مراقبت بچه ها از حیوانات

تقویت حس اعتماد به نفس

حیوون خونگی برای بچه ها مانند انسانهاست. بنابراین سعی میکنن با حیوانات ارتباط برقرار کنن همانطور که با دوست و والدینشون ارتباط دارن. با حیوانات صحبت میکنن با آنها بازی میکنن، میخندن و حتی با آنها عصبانی میشن. همه ی این احساسات بدون ترس و اجبار باعث میشه تا بچه ها اعتماد به نفس بدست بیارن.

بچه ها یاد میگیرن تا داراییشون رو با بقیه سهیم بشن

یکی از راه هایی که باعث پیوند بین بچه ها و حیوانات میشه، به اشتراک گذاشتن چیزهاییه که بچه ها مالک آنها هستند. آنها غذاها، نوشیدنی، فکر و ایده های خودشون رو با حیوونا شریک میشن. حتی زمان زیادی رو به اونها اختصاص میدن بدون اینک حیوونا چیزی ازشون درخواست کرده باشن. بنابراین بچه ها یادمیگیرن چیزهایی رو که در اختیار دارن با دیگرانم سهیم بشن.

بچه ها براحتی با حیوانات ارتباط برقرار میکنن

بچه ها براحتی با حیوانات ارتباط برقرار میکنن

تشویق بچه ها به داشتن عادت های سالم

بچه ها با داشتن حیوانات خانگی این فرصت رو دارن که پیاده روی کنن و در اطراف محله قدم بزنن و با حیوون مورد علاقشون بیرون خونه بگردن. اینکار باعث تشویق بچه ها به پیاده روی و رفتن به طبیعت میشه.

از طرفی حیوانات خونگی برای سالم بودن نیاز دارن که غذای سالم و مخصوص به خودشون رو بخورند. بنابراین بچه ها کنجکاو میشن تا غذاهای سالم و مفیدی پیدا کنند  و وقتی بچه ها ارزش غذای سالم رو درک کنن، در نتیجه همین روش رو در زندگی شخصی هم دنبال میکنن.

پیاده روی کودکان و حیوانات

پیاده روی کودکان و حیوانات

فرزندانی سالم تر در کنار حیوانات خانگی

بچه هایی که حیوون خونگی دارن سالم ترند. معمولا این بچه ها یک سیستم ایمنی با مقاومت بالا دارند که بطور طبیعی از ابتلای به بیماری ها در امان هستند. بنابراین سلامتشون بهبود پیدا میکنه و جز در مواردی نادر، خیلی کم راهی بیمارستان می شوند.

کاهش ابتلا به بیماری در بچه ها

کاهش ابتلا به بیماری در بچه ها

افزایش علاقه و سازش بین فرزندان

یکی از اهداف اصلی پرورش حیوون خونگی، افزایش علاقه بین بچه هاست. چون آنها بهترین همبازی برای بچه ها هستند. و با وجود آنها بچه ها میخوان تا بیشتر با حیوانات بازی کنند. و از آنجاییکه بچه ها نمیتونن ادعا کنند که به تنهایی میتونن از یه حیوون مراقبت کنن، خواهر و برادر یاد میگیرن که بصورت مشترک و با هم بازی کنند. همچنین وجود یک حیوون خونگی مانع درگیری و دعواهای معمول بین بچه ها میشه.

حیوانات خانگی خطر ابتلا به آسم رو کاهش میدن

طبق تحقیقات انجام شده بچه هایی که حیوون خونگی دارن احتمال ابتلا به آسم در آنها خیلی کم و حتی اصلا وجود نداره. هنوز علت مشخصی برای این عقیده وجود نداره اما پیش بینی میشه که قرارگرفتن در معرض حیوانات (بخصوص حیواناتی که خزدار هستن و دارای پر یا پشم هستند) باعث تقویت ریه و پاک کنندگی شش ها و سیستم تنفسی بچه ها میشه.

حیوانات خانگی مفید برای بچه ها

حیوانات خانگی مفید برای بچه ها

بهترین شنونده برای تقویت مهارت های بچه ها

بچه هایی که برای روخوانی و روان خوانی تمرین می کنند معمولا از طرف بزرگترها دائما در حال اصلاح و رفع ایرادات روخوانی از طرف بزرگترها هستن. حیوانات خانگی بهترین مخاطب و شنونده برای بچه ها هستند. آنها بهترین دوست خودشون رو برای خوندن و مطالعه پیدا میکنن و میتونن با صدای بلند و بدون احساس خجالت برای مطالعه کنند و وقتی پی به سازگاری حیوانات میبرن خودشون رو اصلاح میکنن و در خواندن بهتر می شوند.

بچه ها کمتر احساس تنهایی میکنن و گوشه گیر نمیشن

حیوانات خانگی همراهان خوبی برای بچه ها هستن. آنها با هم بازی می کنند و زمانی مشترک برای غذا خوردن صرف میکنن. علاوه بر این بچه ها با حیوانات خود صحبت میکنند و تصور میکنند که آنها هم حرف میزنند. بچه ها با حیوانات خانگی کمتر احساس تنهایی میکنن و از آنجاییکه حیوان خانگی دوست ثابت آنهاست بنابراین هیچوقت از بازی کردن با حیوانات خسته نمیشن و بنابراین چنین کودکی هیچوقت احساس تنهایی نمیکنه.

دوست خوب برای لحظه های تنهایی بچه ها

دوست خوب برای لحظه های تنهایی بچه ها

کاهش اضطراب و نگرانی با حیوانات خانگی

بچه ها هم در زندگی اضطراب، نگرانی و دلواپسی دارند. آنها در مدرسه با فشارهای زیادی روبرو میشن. اما وقتی بتونن دلهره ها و دلواپسیهای خودشون رو برای حیوون دوست داشتنیشون تعریف کنن، احساس سبکی میکنن و دغدغه ی کمتری خواهند داشت.

ارتباط نزدیک بین بچه ها و حیوانات

ارتباط نزدیک بین بچه ها و حیوانات