نکته هایی برای ترکیب رنگ در دکوراسیون داخلی

اکثر افراد فکر میکنند که توانایی ترکیب رنگ ها و ایجاد طرح های هماهنگ کار بسیار ساده و آسونیه و هرکسی استعداد انجام این کار رو داره. ترکیب رنگ ها باهم نیاز به یادگیری داره و نکاتی وجود داره که...

فائزه صیدی
فائزه صیدی آپدیت:
انتخاب تم رنگی مشخص برای هر فضایی

اکثر افراد فکر میکنند که توانایی ترکیب رنگ ها و ایجاد طرح های هماهنگ کار بسیار ساده و آسونیه و هرکسی استعداد انجام این کار رو داره. ترکیب رنگ ها باهم نیاز به یادگیری داره و نکاتی وجود داره که باید حتما اونها رو مد نظر قرار بدین تا بتونین دکوراسیونی زیبا و ایده آل به کمک رنگ ها ایجاد کنید. در مطلبی تحت عنوان ایده های چیدمان منزل با رنگ های شاد براتون توضیح دادیم که میتونین در چه قسمت هایی از رنگ ها استفاده کنید و در این مطلب نکته های کاربردی ترکیب بندی زیبای رنگ ها رو براتون یادآور میشم.

مشخص کردن طرح کلی برای دکوراسیون داخلی

اول از همه شما باید بدونین که رنگ ها میخوان در کجا استفاده بشن و قراره چه چیزی رو نشون بدن. سپس شما باید به سلیقه و ترجیحات فردی که قراره از اون فضا استفاده کنه توجه کنید. در هنگام بازسازی خونه تصور کنید که چه رنگی برای هر فضایی مناسب تره و اون رو زیباتر میکنه، اینکار کمک میکنه تا شما بتونین روی یه تم رنگی خاص تمرکز کرده و طراحی زیباتری داشته باشید.

انتخاب تم رنگی مشخص برای هر فضایی

انتخاب تم رنگی مشخص برای هر فضایی

در انتخاب و ترکیب رنگ ها به سبک دکوراسیون فضاها توجه کنید

برخی از رنگ ها فقط با سبک های خاصی همخوانی دارن و قابل استفاده در هر فضا و با هر سبک و سلیقه ای نیستن. رنگ هایی از قبیل بژ، قرمز، زرد و رنگ های خنثی از این دسته اند. یا برای تکمیل سبک های مدرن و معاصر بهتره از رنگ های پر جنب و جوش و شاد استفاده کنید.

تاثیر رنگ زرد در تکمیل دکوراسیون اتاق نشیمن با رنگ های خنثی و سبک مدرن

تاثیر رنگ زرد در تکمیل دکوراسیون اتاق نشیمن با رنگ های خنثی و سبک مدرن

تفکیک فضاها بر اساس کاربری و اختصاص رنگ مناسب

نوع فضاهای مورد نظر برای تزئین نیز بسیار مهمه. بعضی از اتاق ها مانند اتاق نشیمن، آشپزخانه و اتاق غذاخوری معمولا دارای انرژی زیادی هستن و به اصطلاح جزء مکان های فعال محسوب میشن. اما اتاق خواب و حمام در نقطه ی مقابل اونها قرار دارن و باید جوی آرام داشته باشند. در صورت استفاده از چندین رنگ و با سایه های پررنگ نمیتونین دکوراسیونی آرامش بخش ایجاد کنید. برای داشتن فضایی آرام و راحت بهتره از رنگ های پاستلی و رنگ های خنثی بخصوص سفید استفاده کنید. برای یک دکوراسیون پویاتر میتونین از ترکیبات قوی و غیرمنتظره ی رنگ ها کمک بگیرین.

انتخاب رنگ هر فضایی با توجه به کاربری و میزان فعالیت در آن

انتخاب رنگ هر فضایی با توجه به کاربری و میزان فعالیت در آن

حفظ تعادل در ترکیب رنگ ها

شما لازمه اطمینان حاصل کنید که دکور شما و تمامی رنگ ها متعادل هستند. برای اینکار از یک اصل به نام قانون 60-30-10 استفاده میشه. شما باید این اعداد رو با رنگ ها و درصد استفادشون تطبیق بدین. یعنی به طور مثال 60درصد از یک اتاق باید یک رنگ یا طرح رنگی داشته باشه که معمولا شامل دیوارها میشه. 30درصد مربوط به مبلمانه که باید دارای رنگ متفاوت باشه. 10درصد باقی مونده هم توسط لوازم جانبی مانند آثار هنری، گیاهان، وسایل روشنایی و غیره نشون داده میشه.

با انتخاب رنگ های مناسب تعادل رنگ ها را حفظ کنید

با انتخاب رنگ های مناسب تعادل رنگ ها را حفظ کنید