در این مطلب میخوام به طور خلاصه براتون درباره مدیریت زمان ، ساخت و انباشت دارایی زمانی روش هایی رو پیشنهاد کنم. سرمایه چیزی است که انباشت (ذخیره) میشود تا در زمان آینده مورد استفاده قرار بگیرد. دارایی زمانی مواردی هستند که زمان شما رو در آینده بهینه خواهند کرد و از هدر رفتن اون جلوگیری میکنند. این دارایی ها نیاز به سرمایه گذاری دارند ولی زمانی که ایجاد شدند میتونن زمان خیلی زیادی رو برای شما ذخیره کنند و شما به عنوان صاحب این دارایی از نتایج فوق العاده اون بهره مند میشین.

مدیرت زمان - دارایی زمان

مدیریت زمان

در ادامه میخوام چند راه برای ایجاد دارایی زمانی براتون خلاصه معرفی کنم البته شرح کامل و جامعی نیست و بسیار خوشحال میشم اگر شما در بخش نظرات روش های جدید رو معرفی کنین و ایده هاتون رو با من در میون بزارین، اما این شروع خوبی برای من و شما خواهد بود.

مدیریت زمان – سرمایه زمانی

از کوله بار تجربه من این شش راه برای ساخت دارایی زمانی پیشنهاد میکنم:

1. چک لیست تهیه کنید

میتونم بگم چک لیست ها میتونن به شما کمک کنن در هنگام انجام کارها هیچ چیزی رو فراموش نکنین. در ضمن امکان خالی کردن ذهن از حفظ کردنی ها قدرت بیشتری برای فکر کردن به نکات اطراف و خلاق بودن را برای شما فراهم میکنه و درگیری حفظ کردن مراحل و قدم ها و چیزها رو از شما دور میکنه.
چک لیست ها برای کارهای پیچیده خیلی عالی هستند مخصوصا اگر شما اونها رو تکراری انجام میدین. برای اینجور کارها شما باید روی ساخت یک چک لیست دقیق سرمایه گذاری کنین و این به شما کمک میکنه دفعات بعد با سرعت بسیار بیشتری کارهاتون رو انجام بدین، که به این میگن ذخیره زمان و انرژی.

2. پایگاه دانش بسازید

وقتی که یه مسئله سخت رو حل کردین مطمئن بشین که اون رو مستند کنین. مسئله و راه حل رو دقیقا یادداشت کنین. ممکنه وقتی شما یه مسئله رو حل کردین فکر کنین دیگه اون رو فراموش نخواهید کرد ولی معمولا حقیقت چیز دیگه است! بعد از تجربه های بدی که داشتم، یه عادت برای خودم ایجاد کردم تا راه حل مسائلی که باهاشون روبرو میشم  رو به دقت یادداشت کنم، من این مستندها رو “پایگاه دانش” صدا میکنم! این پایگاه دانش راه فوق العاده ای برای ذخیره دارایی زمانی هست. البته یادتون نره پایگاه دانش خودتون رو بروز کنین مثلا راه حل های جدید برای یه مساله رو متنوع کنین و حتما نتایج هر راه حل رو مشخص کنین تا هم خودتون هم کسانی که بعدا از این مستندات استفاده میکنن راه های اشتباه رو دوبار نرن.

3. برون سپاری کارها

مهم نیست که شما چقدر در مدیریت زمانتون خوب هستین، زمان شما همچنان محدود است، در ضمن شما در همه کارها مهارت کافی ندارید. میدونین چرا سپردن کارها به دیگران مهم هست؟ چون به شما اجازه میده از تخصص و زمان دیگران بهره بگیرین و کارها رو بیشتر و زودتر به انجام برسونین.

برای سپردن کارها به دیگران باید بدونین چجوری فرد مناسب رو انتخاب کنین و اینکه چجوری مشکلات ارتباطی و مفهومی رو مدیریت کنین. اما زمانی که شما برای کسب تجربه در این زمینه میزارین ارزشش رو داره چون قدرت به انجام رسوندن کارهاتون رو به اوج میرسونه.

4. توانایی تایپ رو بهبود ببخشین

اگر شما از کامپیوتر زیاد استفاده میکنین ارزش داره که یاد بگیرین چجوری سریع تر تایپ کنین. اینطور به نظر میرسه که سالهای آینده همچنان کیبورد وسیله اصلی ارتباط با دستگاههای دیجیتال خواهد بود. از اونجایی که این وسیله راه انتقال افکار ماست سرعت استفاده از اون میتونه زمان زیادی رو برای ما ذخیره کنه.

5. هایلایت کردن کتابها (برجسته سازی)

این روش به شما امکان بازخوانی سریع از کتاب ها رو فراهم میکنه، گرچه شما حافظه تصویری دارین اما این احتمال که بعد از دو هفته ایده های یک کتاب رو فراموش کنین خیلی زیاده. بعد از بارها و بارها تجربه شخصی به این نتیجه رسیدم که خط کشیدن، برجسته کردن یا فیش برداری از بخش های مهم کتابها برای مرور سریع بسیار حیاتی ست.

با این روش خلاصه سازی ایده های مهم یک کتاب، شما میتونین با مراجعه به اونها بسیار سریع دانش و ایده رو به حافظه فعلیتون برگردونین و زمان زیادی ذخیره کنین.

6. منظم و سازمان یافته باشید!

آیا تا به حال چیزی رو گم کردین که زمان زیادی رو صرف پیدا کردن اون بکنین؟  حتما جواب مثبت است! مطمئن باشید این کار روش مناسبی برای استفاده از زمانتون نیست. آیا بهتر نیست هر چیزی رو در هر زمانی که میخواین سریع داشته باشین؟ این دلیل اینه که باید سازمان یافته و منظم باشید، هم خودتون هم ابزارهاتون!

این موضوع فقط برای وسایل و ابزارهای فیزیکی شما نیست بلکه شامل ایده ها، قرارها و دیگر چیزها هم میشه. یک فضای اختصاصی برای نگهداری هر موضوع داشته باشین و به روشی اونها رو سازماندهی کنین که بتونین سریع اونها رو پیدا کنین.

یک قاعده خوب برای زندگی: “زمانتون رو برای چیزهایی صرف کنین که در آینده برای شما زمان زیادی ذخیره میکنند.” اگر به این جمله عمل کنین در بلند مدت بسیار موفق خواهید بود و کارها در اختیار شما خواند بود نه شما درگیر اونها. منتظر روش ها و نظرات شما هستم.

۰۰۰

با وارد کردن آدرس ایمیلتون عضو خبرنامه دونفره بشین تا ما مطالب و آموزش های جدید رو خودکار و رایگان براتون ارسال کنیم.

مطالب جدید » برترین ها

مطالب جدید » انتخاب سردبیر